There are a total of 882 bills of lading on file for YUH Shuenn Cherng Industrial Co., Ltd. between October 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 882 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 882 |
|---|---|
| Shipper Records | 882 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with YUH Shuenn Cherng Industrial Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with YUH Shuenn Cherng Industrial Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JBC SAFETY PLASTIC, INC | May 2026 | 2,391 | 341 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YUH Shuenn Cherng Industrial Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | May 2026 | 622 | 17 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| YUHANG INTERNATIONAL LOGISTICS(DALI | May 2026 | 514 | 8 |
| YUHANG ITALIA S.R.L. | May 2026 | 132 | 5 |
| YUHANG TRADING INC | May 2026 | 244 | 106 |
| YUHARA MFG USA INC. | May 2026 | 485 | 8 |
| YUHENG TRADE CONSULTING INC | May 2026 | 210 | 25 |
| YUHO ELECTRONIC COMMERCE INC | May 2026 | 448 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | EGLV001600051543 | RWRD003600042370 | 1350E | House Bill | RWRD | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 46,011 PCS | 157,228 K | House to House | YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL | JBC SAFETY PLASTIC, INC | JBC SAFETY PLASTIC, INC | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (TRAFFIC CONE) (XST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME PCS = PALLETS THE SAME |
| 2026-04-09 | EGLV003600108011 | RWRD003600042019 | 082E | House Bill | RWRD | 9664897 | YM MODERATION | 2026-04-07 | HOUSTON, TEXAS | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 13,396 PCS | 39,270 K | House to House | YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL | JBC SAFETY PLASTIC, INC | JBC SAFETY PLASTIC, INC | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (TRAFFIC CONE) (XST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME PCS = PALLETS THE SAME |
| 2026-04-02 | EGLV003600043199 | RWRD003600041608 | 079E | House Bill | RWRD | 9475636 | ONE MODERN | 2026-04-01 | HOUSTON, TEXAS | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 24,130 PCS | 78,660 K | House to House | YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL | JBC SAFETY PLASTIC, INC | JBC SAFETY PLASTIC, INC | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (TRAFFIC CONE) (XST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME PCS = PALLETS THE SAME |
| 2026-03-27 | EGLV001600002127 | RWRD003600041365 | 1345E | House Bill | RWRD | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 39,686 PCS | 137,697 K | House to House | YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL | JBC SAFETY PLASTIC, INC | JBC SAFETY PLASTIC, INC. | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (TRAFFIC CONE) (XST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME PCS = PALLETS THE SAME |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | EGLV003600201037 |
|---|---|
| House BOL # | RWRD003600042442 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | RWRD |
| Voyage # | 104E |
| IMO # | 9321251 |
| Vessel Name | MOL CELEBRATION |
| Vessel Country | BS |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG, TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 78716 K |
| Weight in KG | 78,716 KG |
| Quantity | 19411 PCS |
| Volume | 220 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGBU7885646 EGSU1118381 EGSU6316970 EISU8584467 |
| Commodity Description |
TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME |
| Shipper Name | YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. |
| Address Line 2 | NO.343,SEC.3,WANDAN RD.,WANDAN |
| Address Line 3 | TOWNSHIP PINGTUNG COUNTY |
| Address Line 4 | 91345,TAIWAN (R.O.C.) |
| Consignee Name | JBC SAFETY PLASTIC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 16750 CHESTNUT STREET CITY OF |
| Address Line 2 | INDUSTRY, CA 91748 |
| Notify Party Name | JBC SAFETY PLASTIC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12120 DAIRY ASHFORD RD, SUGAR |
| Address Line 2 | LAND,TX 77478 |
| Container Number | TGBU7885646 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTSL0364 |
| Seal Number 1 | EMCTSL0364 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME |
| Additional Cargo 1 | THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | Y.S.C.I.C.L. HOUSTON P/O NO:TX ITEM NO: NO: MADE IN TAIWAN NO MARK A/C: JBC SAFETY PLASTIC |
| Marks and Numbers 2 | INC. |
| Container Number | EGSU1118381 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTSD9704 |
| Seal Number 1 | EMCTSD9704 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME |
| Additional Cargo 1 | THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | Y.S.C.I.C.L. HOUSTON P/O NO:TX ITEM NO: NO: MADE IN TAIWAN NO MARK A/C: JBC SAFETY PLASTIC |
| Marks and Numbers 2 | INC. |
| Container Number | EGSU6316970 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTSF8064 |
| Seal Number 1 | EMCTSF8064 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME |
| Additional Cargo 1 | THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | Y.S.C.I.C.L. HOUSTON P/O NO:TX ITEM NO: NO: MADE IN TAIWAN NO MARK A/C: JBC SAFETY PLASTIC |
| Marks and Numbers 2 | INC. |
| Container Number | EISU8584467 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTSM0604 |
| Seal Number 1 | EMCTSM0604 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRAFFIC SAFETY EQUIPMENT (4X40ST SUBSTITUTION) (ON DECK TOP) THE SAME 19411 PCS = 79 PALLETS THE SAME THE SAME |
| Additional Cargo 1 | THE SAME THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | Y.S.C.I.C.L. HOUSTON P/O NO:TX ITEM NO: NO: MADE IN TAIWAN NO MARK A/C: JBC SAFETY PLASTIC |
| Marks and Numbers 2 | INC. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 400 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 196 | 2024-09-11 |
| Newark, New Jersey | 146 | 2026-04-28 |
| Tacoma, Washington | 103 | 2025-03-04 |
| Long Beach, California | 25 | 2024-08-27 |
| Seattle, Washington | 5 | 2022-06-02 |
| New York, New York | 3 | 2024-09-21 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2014-06-20 |
| Oakland, California | 1 | 2013-06-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 675 | 2026-05-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 183 | 2026-05-23 |
| Colon Panama | 5 | 2021-02-22 |
| Pusan South Korea | 4 | 2019-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2018-04-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2017-06-29 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2014-06-20 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2024-04-23 |
| Vung Tau Vietnam | 1 | 2021-09-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2021-07-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for YUH Shuenn Cherng Industrial Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | NO.343,SEC.3,WANDAN RD.,WANDAN TOWNSHIP PINGTUNG COUNTY 91345,TAIWAN(R.O.C) | 2025-10-01 | 303 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | NO.343, SEC. 3, WANDAN TOWNSHIP PINGTUNG COUNTY 91345, TAIWAN ROC | 2025-06-03 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | 2021-10-25 | 156 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | 2014-12-16 | 48 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO. | 2025-07-21 | 45 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO.,LTD | 2023-03-15 | 39 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL | 2026-05-08 | 32 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO LTD | 2022-11-21 | 30 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO LTD | 2016-11-19 | 27 | |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO LTD | 2015-07-29 | 25 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||