There are a total of 19,560 bills of lading on file for Americana Express (Shandong) Co.,Ltd between April 25th, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 19,560 bills of lading, 404 were within the past 30 days and 1,122 were within the past 90 days.
| Total Records | 19,560 |
|---|---|
| Shipper Records | 19,760 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 40 |
| First Shipment on File | Apr 25th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 404 |
| Records in Last 90 Days | 1,122 |
| Records in the Past Year | 4,064 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Americana Express (Shandong) Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Americana Express (Shandong) Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RDD FREIGHT INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 55,149 | 4,278 |
| COMPASS FREIGHT AMERICA INC. | May 2026 | 4,140 | 2,008 |
| JHI TRANS INC | Jan 2026 | 6,896 | 1,781 |
| LONG GO, INC. | May 2026 | 2,661 | 1,374 |
| JTL LOGISTICS USA, INC | May 2026 | 17,766 | 1,168 |
| SUNSHINE LOGISTICS INC. | May 2026 | 10,763 | 690 |
| VALUEWAY GLOBAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 10,383 | 636 |
| AIMPACIFIC SERVICES, INC. | May 2026 | 57,121 | 591 |
| SEN MART INTERNATIONAL INC | May 2026 | 46,724 | 545 |
| PRIME AGENCY | May 2026 | 292,616 | 268 |
| SUNBRIDGE GLOBAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 1,142 | 231 |
| DIRECT SERVICE INC. | May 2026 | 72,393 | 166 |
| WINNING CARGO INTERNATIONAL LOGISTICS INC. | May 2026 | 12,079 | 136 |
| TOP STAR SHIPPING USA, INC. | May 2026 | 8,626 | 125 |
| AMADA SHIPPING INC. | May 2026 | 33,360 | 125 |
| HAI-WIND WORLDWIDE INC | May 2026 | 104,654 | 107 |
| M2 SHIPPING COMPANY, INC. | May 2026 | 33,332 | 100 |
| ALL AMERICA FORWARDING INC. | May 2026 | 53,591 | 90 |
| TEAM OCEAN SERVICES | May 2026 | 7,369 | 89 |
| PROSPERITY SHIPPING LLC | May 2026 | 4,854 | 76 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Americana Express (Shandong) Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMERICAN XIANFENG TRADING INC | Sep 2025 | 518 | 0 |
| AMERICAN XINAO TRADE INC | May 2024 | 128 | 0 |
| AMERICAN XINYU TRADING INC | May 2026 | 916 | 300 |
| AMERICAN YAZAKI CORPORATION | Apr 2026 | 735 | 4 |
| AMERICAN ZABIN INTERNATIONAL | Jan 2026 | 726 | 0 |
| AMERICAN ZETTLER INC. | May 2026 | 4,036 | 42 |
| AMERICAN ZHENWEI TRADING | May 2026 | 212 | 65 |
| AMERICANA COMPANIES INC. | May 2026 | 556 | 9 |
| AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 1,199 | 10 |
| AMERICANA EXPR (SHANDONG) CO LTD | Aug 2025 | 68 | 0 |
| AMERICANA SHIPPING GROUP S.A. | May 2026 | 1,244 | 2 |
| AMERICANA SOUVENIRS AND GIFTS | May 2026 | 372 | 7 |
| AMERICANA TIRE AND WHEEL DIV OF AMERICANA DEVELOPMENT INC. | May 2026 | 7,199 | 167 |
| AMERICANFLAT CORPORATION | Dec 2025 | 953 | 0 |
| AMERICANSTAR MATTRESS, LLC | May 2026 | 610 | 3 |
| AMERICARGO INTL INC | Dec 2022 | 3,138 | 0 |
| AMERICAS FRESH FOOD | May 2026 | 435 | 3 |
| AMERICAS GARDENING RESOURCE INC. | Oct 2025 | 2,288 | 0 |
| AMERICAS GENERATORS INC. | May 2025 | 278 | 0 |
| AMERICAS IMPORT AND EXPORT AUTHORIT | Jan 2025 | 197 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUWZ378300 | 618A | Master FROB | MEDU | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 100 PKG | 19,400 K | House to House | AMERICANA EXPRESS | SUNSHINE LOGISTICS INC. | SUNSHINE LOGISTICS INC. | 18000KGS ACETAMINOPHEN USP - 18000KGS ACETAMI NOPHEN USP 10000KG ACETAMINOPHEN USP PACKED I N 500KG SUPER SACK 20 SUPER SACKS ON... | |
| 2026-05-29 | EGLV140601059588 | 072E | Master Bill | EGLV | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 272 PKG | 16,370 K | House to House | AMERICANA EXPRESS | RDD FREIGHT INT'L INC | RDD FREIGHT INT'L INC | FUNCTIONAL TRAINER, ADJUSTABLE BENCH FITNESS EQUIPMENT FUNCTIONAL TRAINER, ADJUSTABLE BENCH THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD... | |
| 2026-05-29 | CMDUQGD2822136 | 0DBOC | Master BOL w/in-bond | CMDU | 9938353 | PRESIDENT BUSH | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 543 CTN | 23,866 KG | Pier to Pier | AMERICANA EXPRESS | LONG GO, INC. | LONG GO, INC. | ELECTRIC TRICYCLE TWO-WHEELED ELECTRIC VEHICLE NO BATTERY INSTALLED IN THE VEHICLE. BATTERIE ARE REMOVED AND SHIPPED SEPARATELY.... | |
| 2026-05-29 | CMDUQGD2814647 | 0DBOC | Master BOL w/in-bond | CMDU | 9938353 | PRESIDENT BUSH | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 52 CTN | 20,962 KG | Pier to Pier | AMERICANA EXPRESS | LONG GO, INC. | LONG GO, INC. | GOLF CART BATTERY INSTALLED IN THE VEHICLE. BATTERY TYPE:(LEAD-ACID BATTERY) ELECTRIC TRICYCLE TWO-WHEELED ELECTRIC VEHICLE NO B... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-10 |
| Master BOL # | MEDUWZ378532 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 618A |
| IMO # | 9318058 |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10300 K |
| Weight in KG | 10,300 KG |
| Quantity | 360 PKG |
| Volume | 24 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSBU1500087 |
| Commodity Description |
9,000KG L-ARGININE - 9,000KG L-ARGININE PACKE D IN 90KG DRUM 360DRUMS ON 20 PALLETS PO XXXX 08 NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | AMERICANA EXPRESS CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 10TH, FLAT B OF FUTAI BUILD 18 HONG |
| Address Line 2 | QINGDAO 37 266000 CHINA |
| Consignee Name | SUNSHINE LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 125, 10551 SHELLBRIDGE WAY |
| Address Line 2 | RICHMOND BC V6X 2W8 CANADA |
| Notify Party Name | SUNSHINE LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 125, 10551 SHELLBRIDGE WAY |
| Address Line 2 | RICHMOND BC V6X 2W8 CANADA |
| Container Number | MSBU1500087 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47479669 |
| Seal Number 1 | FX47479669 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 9,000KG L-ARGININE - 9,000KG L-ARGININE PACKE D IN 90KG DRUM 360DRUMS ON 20 PALLETS PO XXXX 08 NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 5,526 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 3,139 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 2,669 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 1,821 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 1,352 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 1,163 | 2026-05-22 |
| Savannah, Georgia | 866 | 2026-05-21 |
| Baltimore, Maryland | 828 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 493 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 397 | 2026-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 12,189 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 3,103 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 1,433 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 660 | 2026-05-21 |
| Colon Panama | 624 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 605 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 228 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 112 | 2026-04-30 |
| Cartagena Colombia | 78 | 2026-04-28 |
| Singapore Singapore | 65 | 2026-01-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Americana Express (Shandong) Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO., L | 215-2 JIUDINGFENG BUILDING, 888 CHA QINGDAO 37 266000 CHINA | 2024-12-12 | 2,617 |
| AMERICANA EXPRESS | RM 1001, 10 FM BLK B, FUTAI BLDG, NO.18 HONGKONG MIDDLE RD QINGDAO, CHINA | 2026-05-23 | 1,890 |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO., LTD | 2025-01-21 | 1,301 | |
| AMERICANA EXPRESS(SHANDONG)CO.,LTD | 2025-01-03 | 1,251 | |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | 2025-04-08 | 1,020 | |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO., LTD | 2025-01-06 | 905 | |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | 2024-12-03 | 825 | |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO.,LTD | 2025-01-24 | 817 | |
| AMERICANA EXPRESS CO., LTD | 2025-10-07 | 644 | |
| AMERICANA EXPRESS (SHANDONG) CO., L | 2025-05-23 | 607 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Americana Express (Shandong) Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2,622 | |
| 2026-02-28 | 6 | |
| 2025-07-24 | 1 | |
| 2023-06-13 | 46 | |
| 2022-09-20 | 3 | |
| 2020-10-06 | 2 | |
| 2020-08-27 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Americana Express (Shandong) Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-28 | 6 | |
| 2025-09-29 | 1 | |
| 2020-10-06 | 2 |