There are a total of 1,820 bills of lading on file for Daifuku Co., Ltd. between October 24th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,820 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 41 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,820 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,871 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 41 |
| Records in the Past Year | 46 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIFUKU CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Daifuku Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Daifuku Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INTEL CORPORATION | May 2026 | 8,111 | 121 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 91 |
| WYNRIGHT CORPORATION | Jan 2024 | 508 | 66 |
| DAIFUKU CANADA INC. | Apr 2026 | 140 | 25 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 17 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 10 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 9 |
| CARGILL HIGH RIVER | Apr 2026 | 28 | 6 |
| Aug 2024 | 9 | 5 | |
| TSMC ARIZONA CORPORATION | May 2026 | 2,104 | 3 |
| SAMSUNG AUSTIN SEMICONDUCTOR LLC | Jul 2025 | 6,534 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daifuku Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| DAIHAN CORK CO.,LTD | Mar 2026 | 185 | 1 |
| DAIHEN INC | May 2026 | 748 | 11 |
| DAIHO CO | Apr 2026 | 116 | 2 |
| DAIHO NIPPON CO.,LTD | May 2026 | 119 | 3 |
| DAIHO TRADING CO LTD | May 2026 | 397 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | ONEYTYOG42064800 | MCGQTNS260401319 | 080E | House Bill | MCGQ | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 14 CRT | 13,170 KG | Container Yard | DAIFUKU | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORP. | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORP. | LIFT FRAME G-ASSY, DRIVE UNIT ASSY, DRIVE FRAME SUPPORT FRAME, BEAM ASSY MISCELLANEOUS PARTS |
| 2026-05-14 | OOLU4125389930 | TSJLYLJ26315141 | 080E | House Bill | TSJL | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 1 CAS | 364 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE8708.00 | |
| 2026-05-07 | OOLU4125389900 | TSJLYLJ26314301 | 075E | House Bill | TSJL | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 1 CAS | 50 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE 8415.81 | |
| 2026-05-07 | OOLU4125389900 | TSJLYLJ26313169 | 075E | House Bill | TSJL | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 2 CAS | 1,072 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE8483.10 | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | ONEYTYOG42096600 |
|---|---|
| House BOL # | MCGQTNS260401419 |
| Manifest Number | 556375 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MCGQ |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | 9312987 |
| Vessel Name | ONE OLYMPUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NAGOYA, JAPAN |
| Foreign Port of Lading | NAGOYA JAPAN (58857) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13990 KG |
| Weight in KG | 13,990 KG |
| Quantity | 8 CRT |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU6563625 |
| Commodity Description |
EAST ASSY NEW F3 LINE PRIMARY CARRIER ASSEMBLY |
| Shipper Name | DAIFUKU CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3-2-11 MITEJIMA, |
| Address Line 2 | NISHIYODOGAWA-KU |
| City | OSAKA |
| Zip Code | 555-0012 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6700 TUSSING ROAD |
| City | REYNOLDSBURG |
| State Province | OH |
| Zip Code | 430685083 |
| Country Code | US |
| Contact Name | MR.SHOHEI HAMADA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 614-863-1888 |
| Notify Party Name | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6700 TUSSING ROAD |
| City | REYNOLDSBURG |
| State Province | OH |
| Zip Code | 430685083 |
| Country Code | US |
| Contact Name | MR.SHOHEI HAMADA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 614-863-1888 |
| Container Number | ONEU6563625 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPE987700 |
| Seal Number 1 | JPE987700 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | EAST ASSY NEW F3 LINE PRIMARY CARRIER ASSEMBLY |
| Marks and Numbers 1 | AMUS (IN DIA) |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843139 | 00000000 | 0000013990 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 973 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 502 | 2026-04-29 |
| Long Beach, California | 223 | 2022-12-06 |
| Oakland, California | 45 | 2023-07-28 |
| Seattle, Washington | 26 | 2022-10-06 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-04-28 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-05-07 |
| Mobile, Alabama | 7 | 2022-10-24 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-03-17 |
| Everett, Washington | 5 | 2020-06-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Nagoya Japan | 837 | 2026-05-21 |
| Kobe Japan | 626 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 100 | 2026-05-07 |
| Tokyo Japan | 86 | 2026-04-29 |
| All Other Japan Ports | 79 | 2026-03-12 |
| Osaka Japan | 28 | 2017-12-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 27 | 2020-08-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 20 | 2021-06-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2026-04-02 |
| Taibei China (Taiwan) | 4 | 2023-04-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daifuku Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIFUKU CO., LTD. | 1225 NAKAZAIJI, HINO-CHO GAMO-GUN 529-1692 JP | 2022-10-06 | 210 |
| DAIFUKU CO LTD | 1500 KOMAKIHARASHINDEN KOMAKI SHI JP | 2019-08-15 | 76 |
| DAIFUKU CO., LTD. | 2019-06-13 | 71 | |
| DAIFUKU CO., LTD. | 2019-04-18 | 68 | |
| DAIFUKU CO LTD | 2019-03-12 | 66 | |
| DAIFUKU CO., LTD. | 2015-11-07 | 61 | |
| DAIFUKU CO., LTD. | 2023-10-24 | 58 | |
| DAIFUKUCO., LTD. | 2025-06-12 | 49 | |
| DAIFUKU CO., LTD. | 2020-11-21 | 49 | |
| DAIFUKU CO.,LTD. | 2023-07-26 | 49 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Daifuku Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 32 | |
| 2026-05-21 | 29 | |
| 2026-05-01 | 4 | |
| 2026-05-01 | 4 | |
| 2023-09-01 | 5 | |
| 2022-10-19 | 1 | |
| 2022-10-19 | 1 | |
| 2022-04-30 | 1 | |
| 2022-04-30 | 1 | |
| 2022-03-23 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||