There are a total of 186 bills of lading on file for Daifuku Intralogistics America Corp between February 17th, 2024 and May 20th, 2026.
Of those 186 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 186 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 207 |
| Notify Party Records | 76 |
| First Shipment on File | Feb 17th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 87 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Daifuku Intralogistics America Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Daifuku Intralogistics America Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KYOWA MANUFACTURING CO.,LTD. | May 2026 | 455 | 21 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 21 |
| NINGBO MOGB MACHINERY IMP. AND EXP. | May 2026 | 1,720 | 14 |
| CARGILL HIGH RIVER | Apr 2026 | 28 | 12 |
| YIXIN MACHINERY & TOOL CORP. | Dec 2024 | 36 | 4 |
| TYCON (FUZHOU) CO., LTD | Apr 2026 | 946 | 2 |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| Feb 2026 | 2 | 2 | |
| SJ3 SERVICES | May 2026 | 35 | 1 |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| CROWNACE ENTERPRISE (CHINA) LTD | Feb 2026 | 16 | 1 |
| AVANCON SA | Aug 2025 | 22 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daifuku Intralogistics America Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| DAIHAN CORK CO.,LTD | Mar 2026 | 185 | 1 |
| DAIHEN INC | May 2026 | 748 | 11 |
| DAIHO CO | Apr 2026 | 116 | 2 |
| DAIHO NIPPON CO.,LTD | May 2026 | 119 | 3 |
| DAIHO TRADING CO LTD | May 2026 | 397 | 3 |
| DAIHUANG INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 1,162 | 22 |
| DAIICHI DENSO BUHIN VIETNAM CO LTD | May 2026 | 238 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | OOLU4125389930 | TSJLYLJ26315141 | 080E | House Bill | TSJL | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 1 CAS | 364 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE8708.00 | |
| 2026-05-07 | OOLU4125389900 | TSJLYLJ26314301 | 075E | House Bill | TSJL | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 1 CAS | 50 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE 8415.81 | |
| 2026-05-07 | OOLU4125389900 | TSJLYLJ26313169 | 075E | House Bill | TSJL | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAGOYA JAPAN | 2 CAS | 1,072 K | House to House | DAIFUKU | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT HS CODE8483.10 | |
| 2026-05-05 | MEDUWR207996 | AIWLSHA02713308 | 615N | House Bill | AIWL | 9398371 | MSC IVANA | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 510 CTN | 6,970 KG | House to House | FUWIN PRECISION COMPANY LIMITED | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | PLASTIC SEGMENTS | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | ONEYTYOG70098900 |
|---|---|
| House BOL # | TSJLYLJ26315666 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TSJL |
| Voyage # | 254E |
| IMO # | 9952696 |
| Vessel Name | ONE REASSURANCE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NAGOYA JAPAN |
| Foreign Port of Lading | NAGOYA JAPAN (58857) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 90 K |
| Weight in KG | 90 KG |
| Quantity | 1 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FBIU5353170 |
| Commodity Description |
SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT FO R HARBOR FREIGHT TOOLS HS CODE7326.90 |
| Shipper Name | DAIFUKU CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4-103 KOMAKIHARA, |
| Address Line 3 | KOMAKI-SHI, |
| City | AICHI |
| Zip Code | 4858653 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 6300 NOTHWIND PARKWAY |
| City | HOBART |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46342 |
| Country Code | US |
| Container Number | FBIU5353170 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPF010245 |
| Seal Number 1 | JPF010245 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | SPARE PARTS OF MATERIAL HANDLING EQUIPMENT FO R HARBOR FREIGHT TOOLS HS CODE7326.90 |
| Marks and Numbers 1 | NM . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 124 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 33 | 2026-04-21 |
| Long Beach, California | 18 | 2026-05-05 |
| Oakland, California | 4 | 2026-01-10 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2025-01-06 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-03-17 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-01-25 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-08-02 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-07-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Nagoya Japan | 101 | 2026-05-21 |
| Kobe Japan | 36 | 2026-05-22 |
| Tokyo Japan | 15 | 2026-04-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2026-04-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2026-05-05 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-06-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2025-09-15 |
| Stade Germany | 3 | 2025-01-06 |
| Genoa Italy | 1 | 2025-01-25 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 1 | 2025-01-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daifuku Intralogistics America Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 6300 NORTHWIND PARKWAY HOBART IN 46342 US | 2026-05-21 | 58 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 6300 NOTHWIND PARKWAY HOBART IN 46342 US | 2026-05-21 | 43 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2026-03-19 | 13 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2026-03-17 | 7 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2026-05-05 | 5 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2025-08-01 | 5 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2025-08-29 | 2 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2025-06-12 | 1 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2025-09-25 | 1 | |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | 2025-02-08 | 24 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Daifuku Intralogistics America Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 21 | |
| 2026-05-21 | 39 | |
| 2026-05-05 | 5 | |
| 2026-01-26 | 12 | |
| 2025-08-29 | 2 | |
| 2025-07-03 | 4 | |
| 2025-05-03 | 1 | |
| 2025-05-03 | 1 | |
| 2024-11-08 | 1 | |
| 2024-04-10 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Daifuku Intralogistics America Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 21 | |
| 2026-05-05 | 5 | |
| 2026-01-26 | 12 |