There are a total of 290 bills of lading on file for Daifuku Forging between April 8th, 2021 and May 5th, 2026.
Of those 290 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 290 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 107 |
| Notify Party Records | 183 |
| First Shipment on File | Apr 8th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 72 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIFUKU FORGING.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Daifuku Forging, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Daifuku Forging in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FORGEPRO INDIA PRIVATE LIMITED | May 2024 | 890 | 169 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 169 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 107 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daifuku Forging.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| DAIHAN CORK CO.,LTD | Mar 2026 | 185 | 1 |
| DAIHEN INC | May 2026 | 748 | 11 |
| DAIHO CO | Apr 2026 | 116 | 2 |
| DAIHO NIPPON CO.,LTD | May 2026 | 119 | 3 |
| DAIHO TRADING CO LTD | May 2026 | 397 | 3 |
| DAIHUANG INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 1,162 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | ONEYBLRG01934800 | EMLTBLRS00340130 | 029E | House Bill | EMLT | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 13 PKG | 16,759 KG | Container Yard | DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | DAIFUKU FORGING | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | TOTAL 13 PACKAGESCHAIN-CENTER LINK X348CHAIN- CENTER LINK X458CHAIN-SIDE LINK X678CHAIN-CEN TER LINK X678CHAIN-PIN X678 4 TROLLE... |
| 2026-05-25 | ONEYBLRG01993600 | EMLTBLRS00341234 | 029E | House Bill | EMLT | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 13 PKG | 16,966 KG | Container Yard | DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | DAIFUKU FORGING | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | TOTAL 13 PACKAGESCHAIN-CENTER LINK X458CHAIN- SIDE LINK X678CHAIN-CENTER LINK X678CHAIN-PIN X6786" SIDE LINK PUSHER-WW HT-DF6 IN... |
| 2026-05-25 | ONEYBLRG01745800 | EMLTBLRS00338889 | 029E | House Bill | EMLT | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-23 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 13 PKG | 16,471 KG | Container Yard | DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | DAIFUKU FORGING | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | TOTAL 13 PACKAGESCHAIN-CENTER LINK X348CHAIN- PIN X458 CHAIN-CENTER LINK X678CHAIN-PIN X678 PUSHER DEARBORN MIDWEST STYLE4 TROLL... |
| 2026-05-06 | ONEYBLRG01395900 | EMLTBLRS00332277 | 083E | House Bill | EMLT | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-05-05 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 14 PKG | 15,113 KG | Container Yard | DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | DAIFUKU FORGING | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | TOTAL 14 PACKAGESCHAIN-CENTER LINK X458 WITH RIB6" SIDE LINK PUSHER6" SIDE LINK PUSHER-WW HT-DT4 TROLLEY BRACKET D6824" TROLLEY ... |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | ONEYBLRG02110900 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTBLRS00344724 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9424900 |
| Vessel Name | ONE MAGNIFICENCE |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | KATTUPALLI PORT |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16485 KG |
| Weight in KG | 16,485 KG |
| Quantity | 13 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6818760 |
| Commodity Description |
TOTAL 13 PACKAGESCHAIN-SEP X 458 CRBN GREENCH AIN-SIDE LINK X678CHAIN-CENTER LINK X678CHAIN -PIN X6784" TROLLEY BRACKET 6" SIDE LINK PUSH ER-WW HT-DF 6" SIDE LINK PUSHER6 INCH CHAIN A SSEMBLYINVOICE: EXP/2526-00621 TO EXP/2526-00 628DATE:25.03.2026HSN CODE: 73158900IEC NO.:0 706028619 SB NO:1830940 DT:26.03.2026 NET WEI |
| Shipper Name | DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2,3 & 4 (PART) HAROHALLI INDUSTR |
| Address Line 2 | IAL AREA |
| Address Line 3 | KANAKAPURA TALUK, RAMANAGAR DIST HA |
| Address Line 4 | ROHALLI |
| City | BANGALORE |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | DAIFUKU FORGING |
|---|---|
| Address Line 1 | 156 WEBB FORGING RD |
| City | CARLISLE |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29031-947 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT |
|---|---|
| Address Line 1 | 6700 TUSSING RD |
| City | REYNOLDSBURG |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43068-400 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 614-452-4664 |
| Notify Party Name | EMO TRANS LOGISTICS INDIA PRIVATE L |
|---|---|
| Address Line 1 | AWFIS RENAISSANCE CENTRE MISSION RO |
| Address Line 2 | AD NO 27 271 |
| Address Line 3 | KALINGA RAO RD SAMPANGI RAMA NAGARA |
| City | BENGALURU URBAN |
| Country Code | IN |
| Container Number | TCLU6818760 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN2034611 |
| Seal Number 1 | IN2034611 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TOTAL 13 PACKAGESCHAIN-SEP X 458 CRBN GREENCH AIN-SIDE LINK X678CHAIN-CENTER LINK X678CHAIN -PIN X6784" TROLLEY BRACKET 6" SIDE LINK PUSH ER-WW HT-DF 6" SIDE LINK PUSHER6 INCH CHAIN A SSEMBLYINVOICE: EXP/2526-00621 TO EXP/2526-00 628DATE:25.03.2026HSN CODE: 73158900IEC NO.:0 706028619 SB NO:1830940 DT:26.03.2026 NET WEI |
| Additional Cargo 1 | GHT: 15997.00 KGS HBL # BLRS00344724FREIGHT C OLLECTSCAC CODE: EMLT |
| Marks and Numbers 1 | THIRTEEN PACKAGES |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000016485 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 290 | 2026-05-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 131 | 2026-05-06 |
| Singapore Singapore | 77 | 2026-04-27 |
| Mundra India | 51 | 2024-08-30 |
| Valencia Spain | 15 | 2022-10-24 |
| Jawaharlal Nehru India | 4 | 2024-09-30 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4 | 2022-03-26 |
| Kajang Malaysia | 3 | 2024-06-21 |
| All Other Malaysia Ports | 2 | 2023-06-24 |
| Sines Portugal | 2 | 2021-07-03 |
| Malaga Spain | 1 | 2022-10-28 |
Below are the top 8 company names and addresses for Daifuku Forging that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIFUKU FORGING | 156 WEBB FORGING RD CARLISLE SC 29031-947 US | 2026-05-06 | 95 |
| DAIFUKU FORGING | 156 WEBB FORGING ROAD CARLISLE, SC 29031 US | 2024-05-29 | 146 |
| DAIFUKU FORGING | 2023-10-07 | 26 | |
| DAIFUKU FORGING | 2024-06-21 | 13 | |
| DAIFUKU FORGING | 2024-06-25 | 5 | |
| DAIFUKU FORGING | 2024-07-10 | 3 | |
| DAIFUKU FORGING | 2024-07-01 | 1 | |
| DAIFUKU FORGING | 2023-02-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||