There are a total of 396 bills of lading on file for Fuzhou Hyman Hospitality Co., Ltd between May 24th, 2018 and May 1st, 2026.
Of those 396 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 41 were within the past 90 days.
| Total Records | 396 |
|---|---|
| Shipper Records | 396 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 24th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 41 |
| Records in the Past Year | 124 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fuzhou Hyman Hospitality Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fuzhou Hyman Hospitality Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VRL CONSTRUCTION LLC | Dec 2025 | 64 | 61 |
| CH ASSOCIATES VII LLC | Apr 2026 | 33 | 32 |
| SAMSARA SURFACES LLC | Dec 2025 | 490 | 9 |
| HIGHLINE HOSPITALITY SUPPLY LLC | Apr 2026 | 13 | 9 |
| VRL HOTELS 2 LLC | Jan 2023 | 12 | 7 |
| Feb 2025 | 7 | 7 | |
| Nov 2024 | 6 | 6 | |
| MQ GROUP LLC | May 2026 | 99 | 6 |
| BEST INITIAL INC | Mar 2026 | 665 | 6 |
| Apr 2023 | 5 | 5 | |
| Oct 2024 | 5 | 5 | |
| Feb 2025 | 7 | 5 | |
| Apr 2026 | 5 | 5 | |
| Dec 2025 | 6 | 5 | |
| Nov 2024 | 9 | 5 | |
| May 2025 | 4 | 4 | |
| Jan 2026 | 10 | 4 | |
| May 2025 | 4 | 4 | |
| Aug 2025 | 4 | 4 | |
| Mar 2026 | 5 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fuzhou Hyman Hospitality Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HOMEFIELD FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 230 | 3 |
| FUZHOU HOMEMAX NEW INDUSTRY CO.,LTD | Apr 2026 | 619 | 2 |
| FUZHOU HONGMU IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 62 | 15 |
| FUZHOU HONGWEI WISH TRADING CO. | May 2026 | 143 | 5 |
| FUZHOU HUACHENG ARTS & CRAFTS CO. | Sep 2025 | 111 | 0 |
| FUZHOU HUANYU ARTS CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 333 | 5 |
| FUZHOU HUATIAN INCORPORATED | May 2026 | 517 | 11 |
| FUZHOU HUI YUE JIAN YUN TRADING | May 2026 | 70 | 16 |
| FUZHOU HUIKEN HOME PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 157 | 12 |
| FUZHOU HUNTER PRODUCT IMP. & EXP. C | May 2026 | 545 | 4 |
| FUZHOU ITAJAI TRADING CO., LTD | May 2026 | 147 | 9 |
| FUZHOU IVY-DECO MANUFACTURE CO.,LTD | Dec 2025 | 2,379 | 0 |
| FUZHOU J&K IMP&EXP CO.,LTD | Jul 2025 | 225 | 0 |
| FUZHOU JIASHU IMPORT & EXPORT | May 2026 | 130 | 7 |
| FUZHOU JIKAI TRADE | May 2026 | 105 | 78 |
| FUZHOU JIN SHENGHONG TRADE CO., LTD | May 2026 | 77 | 4 |
| FUZHOU JINBONA ARTS&CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 644 | 21 |
| FUZHOU JINCAI INDUSTRIAI CO.,LTD | Sep 2023 | 386 | 0 |
| FUZHOU JINGWEI HOME DECOR CO., LTD | May 2026 | 227 | 7 |
| FUZHOU JINQINGYUN IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 551 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | EGLV143661479278 | HYSLFNGB03260364 | 1257E | House Bill | HYSL | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-04-18 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 289 PKG | 14,353 K | House to House | FUZHOU HYMAN HOSPITALITY | JIYA OF ORANGEBURG LLC | ALLGOOD TRADING INC | WOODEN FURNITURE(TABLE,TV PANEL) HS: |
| 2026-04-14 | EGLV152680040412 | NWTQWT26E01035 | 031E | House Bill | NWTQ | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 83 PKG | 2,761 KG | Container Yard | FUZHOU HYMAN HOSPITALITY | CH ASSOCIATES VII LLC | WOODEN FURNITURE(BAR TABLE) FABRIC SOFA WAL L LAMP FLOOR LAMP LED MIRROR | |
| 2026-04-14 | ZIMUXNG6023386 | FEVMTJXF26020022 | 33E | House Bill | FEVM | 9628178 | GSL MYNY | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 15,700 KG | Pier to Pier | FUZHOU HYMAN HOSPITALITY | JORNAXIS INC | WOOD DOOR HS CODE: | |
| 2026-04-11 | CMDUTJN0873918 | MLILMTJ26020558 | 031E | House Bill | MLIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-10 | NEW YORK, NEW YORK | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) | 30 PKG | 32,013 KG | Pier to Pier | FUZHOU HYMAN HOSPITALITY | APEX LVNE INC | APEX LVNE INC | WOOD DOOR |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-03-22 |
| Master BOL # | WHLC031G521241 |
|---|---|
| House BOL # | TQPI2603331963 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TQPI |
| Voyage # | 0012E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM RUBY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10534 KG |
| Weight in KG | 10,534 KG |
| Quantity | 196 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU5886161 |
| Commodity Description |
WOODEN FURNITURE(WALL PANEL,BAR TABLE) METAL BEDS PVC SKIRTING BOARD THE SOLID WOOD PACKIN G MATERIAL IN THIS SHIPMENT IS NOT CONIFEROUS WOOD |
| Shipper Name | FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM#501, NO.61 JUYUANZHOU INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | ZONE, NO.618 JINSHAN ROAD, CANGSHA |
| Address Line 3 | N DISTRICT, FUZHOU, FUJIAN, CHINA. |
| Consignee Name | G&JHOSPITALITY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1785 S MAIN ST, YREKA, CA 96097 |
| Notify Party Name | ALLGOOD TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8 CORPORATE PARK STE 300 UNIT 41 IR |
| Address Line 2 | VINE, CA 92606 |
| Container Number | WHSU5886161 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHLX782116 |
| Seal Number 1 | WHLX782116 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | WOODEN FURNITURE(WALL PANEL,BAR TABLE) METAL BEDS PVC SKIRTING BOARD THE SOLID WOOD PACKIN G MATERIAL IN THIS SHIPMENT IS NOT CONIFEROUS WOOD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000010534 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 74 | 2026-03-25 |
| Los Angeles, California | 54 | 2026-05-01 |
| Charleston, South Carolina | 53 | 2025-12-31 |
| Newark, New Jersey | 38 | 2026-04-14 |
| Boston, Massachusetts | 36 | 2026-04-03 |
| Savannah, Georgia | 26 | 2026-05-02 |
| Oakland, California | 20 | 2026-04-24 |
| Mobile, Alabama | 20 | 2025-10-27 |
| Seattle, Washington | 17 | 2026-04-11 |
| Houston, Texas | 15 | 2026-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 243 | 2026-05-01 |
| Yantian China (Mainland) | 45 | 2026-05-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 43 | 2026-04-14 |
| Pusan South Korea | 31 | 2026-04-11 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2026-02-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2025-03-12 |
| Colon Panama | 5 | 2026-03-06 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2025-12-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2021-11-22 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 2 | 2026-04-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fuzhou Hyman Hospitality Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | RM501, NO.61 JUYUANZHOU INDUSTRIA L ZONE, NO.618 JINSHAN ROAD, CANGSH FUZHOU CN | 2025-05-28 | 62 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | RM#501, NO.61 JUYUANZHOU INDUSTRIAL ZONE, NO.618JINSHAN ROAD, CANGSHAN DISTRICT, FUZHOU, FUJIAN,,CNFOC,CN | 2025-10-07 | 40 |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-06-18 | 39 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-08-20 | 36 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-08-08 | 13 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-09-05 | 8 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-06-18 | 5 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-06-02 | 3 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY CO., LTD | 2025-09-26 | 1 | |
| FUZHOU HYMAN HOSPITALITY | 2026-04-14 | 25 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||