There are a total of 200 bills of lading on file for GUAN Tech Inc between October 1st, 2025 and May 17th, 2026.
Of those 200 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 88 were within the past 90 days.
| Total Records | 200 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 172 |
| Notify Party Records | 171 |
| First Shipment on File | Oct 1st, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 88 |
| Records in the Past Year | 200 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUAN TECH INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with GUAN Tech Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with GUAN Tech Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN SICHUANG TRADING | May 2026 | 156 | 64 |
| YIWU SHEYU TRADING CO LTD | May 2026 | 478 | 10 |
| SHENZHEN MEIOUDA TRADING CO., LTD. | May 2026 | 3,778 | 10 |
| GUANGDONG HAIXING PLASTIC & RUBBER | May 2026 | 1,176 | 7 |
| FOSHAN WEIAO E-COMMERCE | May 2026 | 1,038 | 6 |
| SNAILCLE (XIAMEN) TECHNOLOGY | May 2026 | 24 | 5 |
| KINGSMITH TECHNOLOGY CORPORATION | May 2026 | 427 | 5 |
| GUANGZHOU CHUANGHONG ELECTRONICS CO | May 2026 | 264 | 5 |
| BEIJING KINGSMITH TECHNOLOGY | May 2026 | 460 | 5 |
| HIKING ELECTRIC APPLIANCE CO.,LTD | May 2026 | 402 | 4 |
| GUANGZHOU AYASHA TRADING CO., LTD | May 2026 | 512 | 4 |
| SHENZHEN RUNDER LIGHT CO LTD | May 2026 | 73 | 3 |
| May 2026 | 6 | 3 | |
| GUANGZHOU LANGTING ELECTRONICS CO. | Mar 2026 | 884 | 3 |
| GUANGDONG KELIAN ELECTRICAL APPLIAN | May 2026 | 63 | 3 |
| CHINA MACHINERY ENGINEERING WUXI CO | May 2026 | 520 | 3 |
| May 2026 | 10 | 2 | |
| Jan 2026 | 5 | 2 | |
| ZHONGSHAN CANXIN ELECTRICAL APPLIAN | Jan 2026 | 14 | 2 |
| TAISHAN CITY YILIN PLASTIC & HARDWA | May 2026 | 882 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to GUAN Tech Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN YIMING VIET NAM FURNITURE INVE HONG KONG WUDI INTERNATIONAL TRADIN CO.,LIMITED | Jun 2025 | 108 | 0 |
| GUAN YIMING VIETNAM FURNITURE INVES | May 2026 | 208 | 42 |
| GUAN ZHOU HUAN KANG IMPORT&EXPORT T | Nov 2021 | 202 | 0 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| GUANAPACK - INDUSTRIA DE EMBALAGENS | Dec 2025 | 235 | 0 |
| GUANAPACK IND. DE EMBALAGENS PLASTICAS LTDA | May 2025 | 349 | 0 |
| GUANAZHOU MIBO ZHILIAN TECHNOLOGY CO,LTD | May 2026 | 378 | 8 |
| GUANBU INTERNATIONAL TRADE WENZHOU | May 2026 | 374 | 185 |
| GUANDA FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 405 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | COSU6450386300 | GUGWMC260402063 | 076E | House Bill | GUGW | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 972 CTN | 14,520 KG | House to House | SHENZHEN SICHUANG TRADING | GUAN TECH INC | GUAN TECH INC | DESK MAT |
| 2026-05-09 | EGLV149601305868 | SUSSPWL202603489 | 13510 | House Bill | SUSS | 9728942 | TAURUS | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 7,284 CTN | 21,198 KG | House to House | GUAN TECH INC | FACIAL SERUM FACIAL CLEANSER SKIN CREAM SC RUB EYE MASK THIS SHIPMENT CONTAINS NO SO LID WOODEN PACKING MATERIALS. | ||
| 2026-05-08 | ZIMUSHH32085984 | RDIH26030755 | 9E | House Bill | RDIH | 9963229 | ZIM GEMINI | 2026-05-06 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 9,184 CTN | 23,800 KG | Pier to Pier | GUAN TECH INC | FACIAL SERUM FACIAL CLEANSER SKIN CREAM TONER EYE MASK | ||
| 2026-05-07 | EGLV149602062462 | EVHL26031649 | 1449E | House Bill | EVHL | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-05-06 | OAKLAND, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 143 CTN | 14,872 KG | Container Yard | SNAILCLE (XIAMEN) TECHNOLOGY | GUAN TECH INC | GUAN TECH INC | TREADMILL |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | COSU6450212480 |
|---|---|
| House BOL # | GUGWMC260402191 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GUGW |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NANSHA |
| Foreign Port of Lading | NANSHA CHINA (MAINLAND) (57073) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11350 KG |
| Weight in KG | 11,350 KG |
| Quantity | 752 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8902059 |
| Commodity Description |
PICTURE FRAMES |
| Shipper Name | SHENZHEN SICHUANG TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | JETTAI OFFICE BUILDING, NO.13 BUSHA |
| Address Line 2 | ROAD, NANWAN STREET, LONGGANG DISTR |
| Address Line 3 | ICT, SHENZHEN CHINA |
| Consignee Name | GUAN TECH INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9852 KATELLA AVE STE 284 ANAHEIM CA |
| Address Line 2 | 92804 |
| Notify Party Name | GUAN TECH INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9852 KATELLA AVE STE 284 ANAHEIM CA |
| Address Line 2 | 92804 |
| Container Number | CSNU8902059 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5432850 |
| Seal Number 1 | SYA5432850 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PICTURE FRAMES |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 97 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 41 | 2026-04-27 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 13 | 2026-05-07 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2026-03-23 |
| Miami, Florida | 2 | 2026-04-13 |
| New York, New York | 2 | 2026-03-25 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-01-08 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 147 | 2026-05-18 |
| Nansha China (Mainland) | 16 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2026-04-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2026-05-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 5 | 2026-04-29 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2026-03-18 |
| Taibei China (Taiwan) | 3 | 2026-05-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2026-03-09 |
| Colombo Sri Lanka | 2 | 2026-02-07 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for GUAN Tech Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUAN TECH INC | 9852 KATELLA AVE STE 284 ANAHEIM CA 92804 | 2026-05-11 | 81 |
| GUAN TECH INC | 9852 KATELLA AVE STE 284 ANAHEIMCA 92804,CA,CA 92804,US | 2026-05-07 | 34 |
| GUAN TECH INC | 2026-05-18 | 30 | |
| GUAN TECH INC | 2026-05-07 | 19 | |
| GUAN TECH INC | 2026-04-13 | 19 | |
| GUAN TECH INC | 2026-04-02 | 16 | |
| GUAN TECH INC | 2026-03-06 | 13 | |
| GUAN TECH INC | 2026-03-27 | 8 | |
| GUAN TECH INC | 2026-04-10 | 7 | |
| GUAN TECH INC | 2026-04-09 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for GUAN Tech Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-13 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for GUAN Tech Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-13 | 25 |