There are a total of 2,860 bills of lading on file for GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD between October 22nd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 2,860 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 64 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,860 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,820 |
| Consignee Records | 30 |
| Notify Party Records | 43 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 64 |
| Records in the Past Year | 279 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BARRY CALLEBAUT USA LLC | May 2026 | 27,546 | 416 |
| GENERAL COCOA CO. | May 2026 | 9,880 | 304 |
| CARLYLE COCOA COMPANY LLC | May 2026 | 1,064 | 191 |
| OLAM AMERICAS INC | May 2026 | 36,187 | 113 |
| ATLANTIC COCOA CO. | May 2026 | 7,970 | 112 |
| BARRY CALLEBAUT CANADA INC | May 2026 | 1,560 | 75 |
| STONEX COMMODITY SOLUTIONS LLC | May 2026 | 1,342 | 64 |
| TO ORDER GUAN CHONG COCOA MANUFACTU | Mar 2022 | 153 | 27 |
| CLASEN QUALITY CHOCOLATE | May 2026 | 1,475 | 11 |
| FCSTONE MERCHANT SERVICES, LLC | Jun 2022 | 705 | 9 |
| TRC COCOA (SUISSE) S.A | May 2022 | 126 | 8 |
| LYONS & SONS, INC. | May 2026 | 88 | 8 |
| JB COCOA SDN BHD | May 2026 | 2,616 | 6 |
| GEO WIENER S.A. | Dec 2025 | 172 | 6 |
| EASTBAY LOGISTICS - HAYWARD COFFEE | May 2026 | 6,222 | 6 |
| ALBRECHT & DILL TRADING GMBH | May 2026 | 434 | 6 |
| AGROINDUSTRIAS UNIDAS DE CACAO S.A. | May 2026 | 1,917 | 6 |
| NUTRIART BUREAU DE QUEBEC | May 2026 | 11 | 4 |
| CONDOR SPECIALTY COFFEE SAS | May 2026 | 1,359 | 4 |
| KEYMAR WAREHOUSE COMPANY INC. | May 2026 | 147 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN YIMING VIET NAM FURNITURE INVE HONG KONG WUDI INTERNATIONAL TRADIN CO.,LIMITED | Jun 2025 | 108 | 0 |
| GUAN YIMING VIETNAM FURNITURE INVES | May 2026 | 208 | 42 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUKUL260356760 | 614E | Regular Bill | HLCU | 9613018 | LUDWIGSHAFEN EXPRESS | 2026-05-19 | BALTIMORE, MARYLAND | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 800 PCS | 20,560 K | House to House | GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | CARLYLE COCOA COMPANY LLC | CARLYLE COCOA COMPANY LLC | 1 X 20GP CONTAINER STC PACKED IN 800 CARTONS 20 MT-COCOA LIQUOR (COCOA MASS) FAVORICH GP-100-LN (V) (25KG) FDA REGISTRATION NO. ... | |
| 2026-05-18 | MEDUYJ071636 | KFUNTCS6XQ31066 | 614N | House Bill | KFUN | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 800 CTN | 20,400 KG | House to House | GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN B | STONEX COMMODITY SOLUTIONS LLC | SCARBROUGH INTERNATIONAL - KANSAS C | COCOA BUTTER, HS CODE 1804000000 |
| 2026-05-15 | HLCUKUL260339700 | 615E | Regular Bill | HLCU | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-13 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,600 PCS | 40,800 K | House to House | GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | ATLANTIC COCOA | ATLANTIC COCOA | COCOA BUTTER PACKED IN 1600 CARTONS 40MT - DEODORISED COCOA BUTTER FAVORICH G-200-DB (25KG) NET WEIGHT 40,000.00 KGS HS CODE 180... | |
| 2026-05-15 | MEDUEK855868 | BANQ1070802941 | 617PH | House Bill | BANQ | 9339595 | ARTEMIS | 2026-05-04 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | PASIR GUDANG MALAYSIA | 100 BAG | 100,250 K | GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN B | BARRY CALLEBAUT USA LLC | BARRY CALLEBAUT USA LLC | COCOA CAKE PACKED IN 100 JUMBO BAGS 100MT - ALKALISED COCOA CAKE 10-12% FAT CONTENT FAVORICH GP-960-C11(1000KG) NET WEIGHT:100,0... | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MAEU267396237 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT83563404 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ROME EXPRESS |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | PASIR GUDANG |
| Foreign Port of Lading | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA (55750) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1750 KG |
| Weight in KG | 1,750 KG |
| Quantity | 4 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU4332060 |
| Commodity Description |
SPARE PARTS FOR MACHINERY |
| Shipper Name | GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER |
|---|---|
| Address Line 1 | SDN BHD PLO 273 JALAN TIMAH 2 |
| Address Line 2 | PASIR GUDANG MY |
| Consignee Name | CARLYE COCOA COMPANY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 EAGLE COURT |
| Address Line 2 | SWEDESBORO, NJ 08085 US |
| Notify Party Name | CARLYE COCOA COMPANY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 400 EAGLE COURT |
| Address Line 2 | SWEDESBORO, NJ 08085 US |
| Container Number | MRKU4332060 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MY0502678 |
| Seal Number 1 | MY0502678 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | SPARE PARTS FOR MACHINERY |
| Marks and Numbers 1 | CARLYLE COCOA COMPANY LLC MRKU4332060 MY0502678 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00035000 | 0000001750 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,677 | 2026-05-20 |
| Baltimore, Maryland | 401 | 2026-05-20 |
| Oakland, California | 294 | 2026-05-18 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 198 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 123 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 62 | 2022-10-26 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2026-04-30 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-05-02 |
| Long Beach, California | 18 | 2025-08-16 |
| New York, New York | 16 | 2025-01-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 1,405 | 2026-05-18 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 694 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 120 | 2025-09-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 75 | 2023-03-04 |
| Bremerhaven Germany | 70 | 2024-03-05 |
| Pusan South Korea | 62 | 2026-05-02 |
| Pasir Gudang Malaysia | 48 | 2026-05-15 |
| Kajang Malaysia | 39 | 2025-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 35 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 31 | 2025-03-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | PLO 273, JALAN TIMAH 2, 81700 PASIR GUDANG, JOHOR MALAYSIA | 2026-05-20 | 722 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | PLO 273 JALAN TIMAH 2 PASIR GUDANG 81700 MY | 2025-06-20 | 19 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | 2025-06-20 | 8 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | 2026-05-20 | 3 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | 2025-06-16 | 3 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | 2025-10-06 | 2 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN B | 2026-01-19 | 335 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN. BHD. | 2022-04-09 | 235 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN | 2024-10-18 | 174 | |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD. | 2019-09-02 | 164 |
Below are the top 4 phone numbers on file for GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-03 | 2 | |
| 2022-03-04 | 1 | |
| 2020-12-04 | 619 | |
| 2019-05-13 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for GUAN Chong Cocoa Manufacturer SDN BHD.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-01 | 4 | |
| 2024-06-18 | 1 |