There are a total of 914 bills of lading on file for GUAN RUI Furniture (VIET Nam) Co. between July 21st, 2021 and May 21st, 2026.
Of those 914 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 44 were within the past 90 days.
| Total Records | 914 |
|---|---|
| Shipper Records | 914 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 21st, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 44 |
| Records in the Past Year | 245 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with GUAN RUI Furniture (VIET Nam) Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with GUAN RUI Furniture (VIET Nam) Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STUDIO RTA NG | May 2026 | 2,183 | 348 |
| LINSY INTERNATIONAL TRADE INC | Mar 2026 | 935 | 79 |
| VEYER LLC | Apr 2026 | 5,897 | 58 |
| TWIN-STAR INTERNATIONAL, INC. | Apr 2026 | 12,161 | 34 |
| METON LOGISTICS COMPANY INC | May 2026 | 912 | 23 |
| OFFICE STAR PRODUCTS | May 2026 | 20,858 | 18 |
| GREENTOUCH USA INC. | Nov 2024 | 1,237 | 18 |
| HUIBAOAN, INC. | Aug 2025 | 2,354 | 17 |
| E-LINK TRADING GROUP | Oct 2024 | 2,956 | 17 |
| OTTOSMITTE INC | Feb 2024 | 784 | 13 |
| RETATAGO INC | Feb 2024 | 60 | 10 |
| ASHLEY FURNITURE TRADING COMPANY | May 2026 | 12,192 | 9 |
| AMERICAN ASIA TRADING CO. LTD | Sep 2025 | 160 | 9 |
| ODP BUSINESS SOURCING LLC | May 2026 | 738 | 8 |
| NOVILAND INTERNATIONAL LLC | Dec 2025 | 420 | 8 |
| DFCL INTERNATIONALCO.,LIMITED | Feb 2026 | 892 | 8 |
| AMERICAN FURNITURE WAREHOUSE | May 2026 | 80,520 | 7 |
| BI-MART CORPORATION | May 2026 | 6,952 | 6 |
| WALKER EDISON FURNITURE COMPANY | Aug 2025 | 11,129 | 5 |
| HONG KONG LINSYHOME INTERNATIONAL T | Nov 2025 | 758 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to GUAN RUI Furniture (VIET Nam) Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN YIMING VIET NAM FURNITURE INVE HONG KONG WUDI INTERNATIONAL TRADIN CO.,LIMITED | Jun 2025 | 108 | 0 |
| GUAN YIMING VIETNAM FURNITURE INVES | May 2026 | 208 | 42 |
| GUAN ZHOU HUAN KANG IMPORT&EXPORT T | Nov 2021 | 202 | 0 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| GUANAPACK - INDUSTRIA DE EMBALAGENS | Dec 2025 | 235 | 0 |
| GUANAPACK IND. DE EMBALAGENS PLASTICAS LTDA | May 2025 | 349 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | HLCUSGN260425413 | BANQ1073463567 | 619E | House Bill | BANQ | CAUQUENES | 2026-05-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 383 CTN | 19,500 K | House to House | GUAN RUI FURNITURE | ODP BUSINESS SOURCING LLC | ODP BUSINESS SOURCING LLC | CLIFFORD PLACE EXECUTIVE DESK GW HERITAGE HILL 5-SHELF BOOKCASE CC HERITAGE HILL BOOKCASE W DOORS CC HBL: BANQ1073463567 SCAC CO... | |
| 2026-05-25 | YMJAE490404836 | 030E | Regular Bill | YMJA | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-23 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 331 CTN | 19,500 KG | House to House | GUAN RUI FURNITURE | ODP BUSINESS SOURCING LLC | ODP BUSINESS SOURCING LLC | WOODEN FURNITURE NESOI HERITAGE HILL EXECUTIVE DESK CC CLIFFORD PLACE EXECUTIVE DESK GW HERITAGE HILL COMPUTER CREDENZA CC HERIT... | |
| 2026-05-22 | YMJAE490404833 | 029E | Regular Bill | YMJA | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-21 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 710 CTN | 34,677 KG | House to House | GUAN RUI FURNITURE | ODP BUSINESS SOURCING LLC | ODP BUSINESS SOURCING LLC | WOODEN FURNITURE NESOI DESK,KORU,STRAIGHT,2TONEG BOOKCASE,KORU,ESPRESSOOAK RS,TREZZA,19D,VERT,FILECA RS,TREZZA,60H,BOOKCS,LIGH R... | |
| 2026-05-21 | HLCUSGN260423674 | BANQ1073261602 | 2509E | House Bill | BANQ | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 1,425 CTN | 54,558 K | House to House | GUAN RUI FURNITURE | STUDIO RTA NG | NORMAN KRIEGER INC | CLIFFORD PLACE LATERAL FILE WALNUT PO#XXXXXXXXXX ITEM: 421114-02 HS CODE: 940360 . . . HERITAGE HILL 5-SHELF BOOKCASE CC PO#XXXX... |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-14 |
| Master BOL # | HLCUSGN260465379 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073703977 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 620E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ANTARES |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 36166 K |
| Weight in KG | 36,166 KG |
| Quantity | 614 CTN |
| Volume | 116 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HLBU1947760 HAMU1297500 |
| Commodity Description |
DESK,KORU,STRAIGHT,2TONEG FILE CABINET,2DRW,KORU,2T RS,TREZZA,19D,VERT,FILECA LDESK,MAGELLAN,PERFORMN,E LDESK,MAGELLAN,PERFORMNCE DESK,LSHAPE,KORU,2TONEGRY BOOKCASE,KORU,2TONEGRAY RS,TREZZA,62W,L-SHAPDESK HBL: BANQ1073703977 SCAC CODE: BANQ |
| Shipper Name | GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD |
| Address Line 2 | LOT 1A2, 1A3, 1A4, CN15 STREET, TA |
| Address Line 3 | CHANH PHU HOA WARD |
| Address Line 4 | HO CHI MINH CITY 700000 VN |
| Consignee Name | ODP BUSINESS SOURCING LLC D B A VEY |
|---|---|
| Address Line 1 | ER LLC (JILL MUSANTE MAIL CODE |
| Address Line 2 | 6600 N MILITARY TRIAL |
| Address Line 3 | BOCA RATON FL 33496-243 US |
| Notify Party Name | ODP BUSINESS SOURCING LLC D B A VEY |
|---|---|
| Address Line 1 | ER LLC (JILL MUSANTE MAIL CODE |
| Address Line 2 | 6600 N MILITARY TRIAL |
| Address Line 3 | BOCA RATON FL 33496-243 US |
| Container Number | HLBU1947760 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3416918 |
| Seal Number 1 | HLC3416918 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DESK,KORU,STRAIGHT,2TONEG FILE CABINET,2DRW,KORU,2T RS,TREZZA,19D,VERT,FILECA LDESK,MAGELLAN,PERFORMN,E LDESK,MAGELLAN,PERFORMNCE |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Container Number | HAMU1297500 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3416910 |
| Seal Number 1 | HLC3416910 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DESK,LSHAPE,KORU,2TONEGRY BOOKCASE,KORU,2TONEGRAY RS,TREZZA,62W,L-SHAPDESK HBL: BANQ1073703977 SCAC CODE: BANQ |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 340 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 174 | 2026-05-08 |
| Long Beach, California | 107 | 2026-05-11 |
| Norfolk, Virginia | 69 | 2026-04-06 |
| Savannah, Georgia | 41 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 31 | 2026-02-23 |
| Tacoma, Washington | 29 | 2025-10-02 |
| Houston, Texas | 24 | 2026-04-14 |
| Seattle, Washington | 22 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 22 | 2026-02-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 799 | 2026-05-22 |
| All Other Viet Nam Ports | 49 | 2026-05-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 21 | 2025-09-20 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 16 | 2025-12-27 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2026-04-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2025-11-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2025-09-29 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2023-02-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2025-09-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2024-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for GUAN RUI Furniture (VIET Nam) Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | LOT 1A2,1A3,1A4,CN15 STREET,TAN BIN H INDUSTRIAL,HUNG HOA VILLAGE, BINH DUONG PROVIN BAU BANG VN | 2025-09-01 | 245 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | LOT 1A2, 1A3, 1A4, CN15 STREET, TAN BINH INDUSTRIAL,HUNG HOA VILLAGE,BAU BANG DISTRICT, BINH | 2025-06-16 | 9 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | 2025-09-17 | 6 | |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | 2025-09-30 | 6 | |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | 2025-09-23 | 3 | |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | 2023-06-17 | 79 | |
| GUAN RUI FURNITURE VIET NAM COMPANY | 2025-09-20 | 68 | |
| GUAN RUI FURNITURE VIET NAM CO LTD | 2025-06-12 | 67 | |
| GUAN RUI FURNITURE | 2026-05-21 | 54 | |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO., LTD | 2024-06-27 | 35 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||