There are a total of 733 bills of lading on file for Guala Dispensing S.P.A. between December 1st, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 733 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 733 |
|---|---|
| Shipper Records | 461 |
| Consignee Records | 174 |
| Notify Party Records | 299 |
| First Shipment on File | Dec 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 37 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUALA DISPENSING S.P.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Guala Dispensing S.P.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Guala Dispensing S.P.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ACCUPAC | May 2026 | 1,774 | 122 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 64 |
| TRICORBRAUN INC. | May 2026 | 4,978 | 21 |
| AJG PACKAGING | May 2026 | 163 | 8 |
| OMPI OF AMERICA, INC. | May 2026 | 1,025 | 4 |
| GERRESHEIMER QUERETARO SA | May 2026 | 878 | 4 |
| OMPI OF AMERICA FISHERS | Apr 2026 | 60 | 3 |
| CONTROLADORA DE MARCAS PUNTA SA DE CV | Mar 2025 | 60 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guala Dispensing S.P.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 20 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | ONEYGOAG11497400 | VEPDS26VIC017601 | 143W | House Bill | VEPD | 9310238 | OOCL TOKYO | 2026-05-09 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 11 PKG | 1,439 K | Break Bulk | GUALA DISPENSING S.P.A. | AJG PACKAGING. LLC | AJG PACKAGING. LLC | EMPTY PLASTICS STRIP OF 5 VIALS PER HTS 392330 |
| 2026-05-09 | MEDUR0145058 | GOLA642911123388 | FD616 | House Bill | GOLA | 9954759 | MSC STACEY | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | SINES PORTUGAL | 492 PCS | 5,909 KG | House to House | GUALA DISPENSING SRL | ACCUPAC INC | 60 BOXES STOWED ON 3 PALLETS PLASTIC PISTON 432 BOXES STOWED ON 18 PALLETS PLASTIC DISPEN SER | |
| 2026-05-06 | MEDUWW155610 | VEPDS26VIC016180 | 613E | House Bill | VEPD | 9927251 | MSC FATMA | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 24 PKG | 3,144 K | House to House | GUALA DISPENSING S.P.A. | AJG PACKAGING. LLC | AJG PACKAGING. LLC | PLASTIC BOTTLES HTS - 392330 |
| 2026-05-04 | HLCUME3260406922 | HLCUME3QD06922AA | 617E | House FROB | HLCU | 9686900 | MEXICO EXPRESS | 2026-05-02 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 63 PCS | 17,778 K | House to House | GUALA DISPENSING MEXICO S.A. DE C.V. | GUALA DISPENSING SPA | GUALA DISPENSING SPA | PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS 842489 |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | HLCUME3260462802 |
|---|---|
| House BOL # | HLCUME3QD62802AA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 619E |
| IMO # | 9635664 |
| Vessel Name | COLOMBIA EXPRESS |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | ALTAMIRA, TAM, MX |
| Foreign Port of Lading | TAMPICO MEXICO (20193) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5950 K |
| Weight in KG | 5,950 KG |
| Quantity | 21 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UACU5730040 |
| Commodity Description |
PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS 842489 |
| Shipper Name | GUALA DISPENSING MEXICO S.A. DE |
|---|---|
| Address Line 1 | C.V .AV. JARDIN DE LA UNION 102, |
| Address Line 2 | COL. PUERTO INTERIOR |
| Address Line 3 | 36275 - SILAO, GUANAJUATO; MEXICO |
| Address Line 4 | (472) 722.69.30 |
| Consignee Name | GUALA DISPENSING SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | ZONA INDUSTRIALE D/5 |
| Address Line 2 | 15122 - SPINETTA MARENGO; |
| Address Line 3 | ALESSANDRIA, ITALIA. |
| Notify Party Name | GUALA DISPENSING SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | ZONA INDUSTRIALE D/5 |
| Address Line 2 | 15122 - SPINETTA MARENGO; |
| Address Line 3 | ALESSANDRIA, ITALIA. |
| Container Number | UACU5730040 |
|---|---|
| Seal Number 1 | Z026416 |
| Seal Number 1 | Z026416 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS 842489 |
| Marks and Numbers 1 | NM . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 842489 | 00000000 | 0000000000 |
| 842489 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 399 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 176 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 42 | 2026-05-11 |
| Miami, Florida | 22 | 2025-08-25 |
| Boston, Massachusetts | 20 | 2020-09-01 |
| Norfolk, Virginia | 19 | 2018-03-12 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2025-12-25 |
| Port Everglades, Florida | 16 | 2019-11-18 |
| Charleston, South Carolina | 16 | 2018-09-12 |
| Los Angeles, California | 3 | 2017-06-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 346 | 2026-05-11 |
| Tampico Mexico | 168 | 2026-05-16 |
| All Other Turkey Black Sea and Sea of Marmara Port | 61 | 2026-01-13 |
| La Spezia Italy | 51 | 2025-08-08 |
| Piraeus Greece | 34 | 2022-07-12 |
| Valencia Spain | 26 | 2022-10-27 |
| Gioia Tauro Italy | 20 | 2022-07-19 |
| Anvers Belgium | 7 | 2020-07-10 |
| Veracruz Mexico | 6 | 2023-10-13 |
| Sines Portugal | 4 | 2026-05-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guala Dispensing S.P.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUALA DISPENSING S.P.A. | ZONA INDUSTRIALE D5 SPINETTA MARENGO 15122 IT | 2026-03-17 | 192 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | ZONA INDUSTRIALE D5 SPINETTA MARENGO AL 15122 ITALY | 2025-12-25 | 24 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2025-08-29 | 7 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2026-05-11 | 2 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2025-12-27 | 1 | |
| GUALA DISPENSING SRL | 2026-05-21 | 136 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2017-12-02 | 66 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2020-06-13 | 37 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2020-11-16 | 31 | |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | 2017-06-03 | 22 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guala Dispensing S.P.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-06-13 | 69 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||