There are a total of 316 bills of lading on file for GUAN Sheng Optical Co., Ltd. between November 28th, 2012 and May 11th, 2026.
Of those 316 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 316 |
|---|---|
| Shipper Records | 318 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with GUAN Sheng Optical Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with GUAN Sheng Optical Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | May 2026 | 179 | 77 |
| AGENA ASTRO PRODUCTS | Apr 2026 | 82 | 11 |
| ORION TELESCOPES & BINOCULARS | Jul 2024 | 1,030 | 9 |
| IOPTRON CORP | Mar 2026 | 202 | 7 |
| OCEANSIDE PHOTO & TELESCOPE | Nov 2022 | 39 | 6 |
| Jan 2022 | 2 | 2 | |
| CELESTRON ACQUISITION LLC | May 2026 | 2,496 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to GUAN Sheng Optical Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN YIMING VIET NAM FURNITURE INVE HONG KONG WUDI INTERNATIONAL TRADIN CO.,LIMITED | Jun 2025 | 108 | 0 |
| GUAN YIMING VIETNAM FURNITURE INVES | May 2026 | 208 | 42 |
| GUAN ZHOU HUAN KANG IMPORT&EXPORT T | Nov 2021 | 202 | 0 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| GUANAPACK - INDUSTRIA DE EMBALAGENS | Dec 2025 | 235 | 0 |
| GUANAPACK IND. DE EMBALAGENS PLASTICAS LTDA | May 2025 | 349 | 0 |
| GUANAZHOU MIBO ZHILIAN TECHNOLOGY CO,LTD | May 2026 | 378 | 8 |
| GUANBU INTERNATIONAL TRADE WENZHOU | May 2026 | 374 | 185 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-06 | YMJAW202207570 | GMCCAOB2600981 | 247E | House Bill | GMCC | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-04-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 570 CTN | 8,600 K | House to House | GUAN SHENG OPTICAL | HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | TELESCOPE - PARTS | |
| 2026-03-26 | YMJAE202061665 | GMCCAOB2600489 | 021E | House Bill | GMCC | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 460 CTN | 7,050 K | House to House | GUAN SHENG OPTICAL | HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | TELESCOPE - PARTS | |
| 2026-03-10 | HDMUTPEM23225900 | GMCCAOB2600546 | 0077E | House Bill | GMCC | 9462720 | YM UPSURGENCE | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 500 CTN | 7,750 K | Pier to Pier | GUAN SHENG OPTICAL | HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | TELESCOPE - PARTS | |
| 2026-03-07 | HDMUTPEM00025600 | GMCCAOB2600321 | 0076E | House Bill | GMCC | 9388352 | ONE CONTINUITY | 2026-03-06 | NEW YORK, NEW YORK | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 529 CTN | 7,629 K | Pier to Pier | GUAN SHENG OPTICAL | HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | TELESCOPE - PARTS | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | YMJAE202061719 |
|---|---|
| House BOL # | GMCCAOB2600624 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GMCC |
| Voyage # | 097E |
| IMO # | 9339662 |
| Vessel Name | ONE COMPETENCE |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7750 K |
| Weight in KG | 7,750 KG |
| Quantity | 500 CTN |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GCXU6450944 |
| Commodity Description |
TELESCOPE - PARTS |
| Shipper Name | GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.225, WUHE ST., QIONGLIN |
| Address Line 2 | TOWNSHIP, HSINCHU COUNTY 30746, |
| Address Line 3 | TAIWAN |
| Consignee Name | HIGH POINT SCIENTIFIC INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 442 ROUTE 206, MONTAGUE, NJ 07827 |
| Container Number | GCXU6450944 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAS904090 |
| Seal Number 1 | YMAS904090 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TELESCOPE - PARTS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 161 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 76 | 2026-04-20 |
| Oakland, California | 36 | 2024-06-03 |
| Long Beach, California | 28 | 2025-03-18 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2015-02-18 |
| New York, New York | 6 | 2026-03-07 |
| Seattle, Washington | 2 | 2022-02-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 189 | 2026-05-01 |
| Shilong China (Taiwan) | 62 | 2026-05-12 |
| Taibei China (Taiwan) | 45 | 2025-12-27 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 13 | 2021-03-13 |
| Singapore Singapore | 2 | 2024-08-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2021-06-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2019-10-16 |
| Pusan South Korea | 1 | 2024-02-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for GUAN Sheng Optical Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | NO. 225, WUHE ST, QIONGLIN, HSINCH UCOUNTY, 30746 TAIWAN | 2025-06-27 | 80 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | NO.225, WUHE ST, QIONGLIN TOWNSHIP HSINCHU COUNTY 30746,TAIWAN | 2025-08-28 | 17 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2025-07-31 | 2 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2022-05-11 | 36 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2022-11-08 | 24 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2023-01-21 | 21 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2020-01-20 | 18 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO LTD | 2023-10-05 | 16 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | 2015-11-23 | 16 | |
| GUAN SHENG OPTICAL CO LTD | 2016-02-11 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for GUAN Sheng Optical Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-03 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||