There are a total of 187 bills of lading on file for GUAN DAI Technology Company Ltd. between December 1st, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 187 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 187 |
|---|---|
| Shipper Records | 199 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 1st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with GUAN DAI Technology Company Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with GUAN DAI Technology Company Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CDG INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 296 | 81 |
| WINDY CITY NOVELTIES | Apr 2026 | 1,075 | 21 |
| PREMIER GLOW | Apr 2026 | 279 | 9 |
| THE GLOW STORE INC. | May 2025 | 60 | 3 |
| GLOWLYTES | Dec 2021 | 12 | 2 |
| CHEMICAL LIGHT INC | May 2026 | 399 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to GUAN DAI Technology Company Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN YIMING VIET NAM FURNITURE INVE HONG KONG WUDI INTERNATIONAL TRADIN CO.,LIMITED | Jun 2025 | 108 | 0 |
| GUAN YIMING VIETNAM FURNITURE INVES | May 2026 | 208 | 42 |
| GUAN ZHOU HUAN KANG IMPORT&EXPORT T | Nov 2021 | 202 | 0 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | YMJAE209082441 | EXDO6810978522 | 064E | House Bill | EXDO | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 9,020 CAS | 14,582 KG | House to House | GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | CDG INTERNATIONAL LLC | FRAGRANCE MIST REFILL HTS: | |
| 2026-03-17 | YMJAE209082218 | EXDO6810977487 | 054E | House Bill | EXDO | 9725110 | HYUNDAI EARTH | 2026-03-16 | NEW YORK, NEW YORK | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 10,024 CAS | 15,191 KG | GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | CDG INTERNATIONAL LLC | SCENTED OIL REFILL HTS: | ||
| 2026-03-02 | OOLU2320646440 | SPAIWSPAE1502043 | 077E | House Bill | SPAI | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 63 CTN | 961 K | House to House | GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | CHEMICAL LIGHT INC | FESTIVE LIGHTS HS CODE.. SCAC CODE SPAI AMS B/L WSPAE | |
| 2026-03-02 | EGLV003501632820 | EXDO6810975628 | 13410 | House Bill | EXDO | 9935430 | EVER MODEL | 2026-03-01 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 4,284 CAS | 9,030 KG | House to House | GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | CDG INTERNATIONAL LLC | FRAGRANCE MIST REFILL HTS: | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | YMJAE209082622 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6810980863 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 235E |
| IMO # | 9321249 |
| Vessel Name | MOL CHARISMA |
| Vessel Country | BS |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18576 KG |
| Weight in KG | 18,576 KG |
| Quantity | 8580 CAS |
| Volume | 48 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU4079377 |
| Commodity Description |
SCENTED OIL REFILL HTS: |
| Shipper Name | GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1F., NO.160, LANE 187, SHI HSEIN 1S |
| Address Line 2 | WEST DISTRICT |
| Address Line 3 | TAINAN CITY 700 TW |
| Consignee Name | CDG INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 163 FOX MEADOW ROAD |
| Address Line 2 | SCARSDALE NY 10583 US |
| Container Number | YMMU4079377 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV151353 |
| Seal Number 1 | YMAV151353 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SCENTED OIL REFILL HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 72 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 40 | 2026-03-02 |
| Los Angeles, California | 38 | 2026-02-04 |
| Tacoma, Washington | 16 | 2021-11-02 |
| Seattle, Washington | 13 | 2024-08-02 |
| New York, New York | 8 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 180 | 2026-05-22 |
| Taibei China (Taiwan) | 4 | 2022-10-18 |
| Pusan South Korea | 3 | 2025-10-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for GUAN DAI Technology Company Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | 1F., NO.160, LANE 187, SHI HSEIN 1S WEST DISTRICT TAINAN CITY 700 TW | 2026-05-22 | 78 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | NO. 55, ANXIN 2ND RD., ANNAN DIST., TAINAN CITY 709, TAIWAN TAINAN TW | 2026-03-02 | 23 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2018-08-02 | 15 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2018-11-05 | 12 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2022-01-22 | 11 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2015-02-17 | 7 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY CO LTD | 2015-05-30 | 5 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2016-04-28 | 5 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2020-05-14 | 4 | |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD | 2020-02-08 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for GUAN DAI Technology Company Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-01-22 | 11 | |
| 2022-01-22 | 11 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||