There are a total of 250 bills of lading on file for Gualini Spa between August 9th, 2017 and April 16th, 2026.
Of those 250 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 250 |
|---|---|
| Shipper Records | 250 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 122 |
| First Shipment on File | Aug 9th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUALINI SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Gualini Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Gualini Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FIVE POINTS 262 PROJECT LLC | Apr 2026 | 102 | 82 |
| CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION MANA | May 2026 | 136 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Gualini Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 20 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN TECH INC | May 2026 | 200 | 88 |
| GUAN TONG INC | Feb 2026 | 596 | 0 |
| GUAN YI PRECISION ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 344 | 1 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-08 | ZIMULVN01024655 | 7E | Regular Bill | ZIMU | 9193264 | MAERSK IDAHO | 2026-01-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 8 PKG | 18,411 LB | Pier to Pier | GUALINI SPA | FIVE POINTS 262 PROJECT LLC | CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION MANAGEMENT LLC | OCULUS PANELS . HS CODE: . . . | |
| 2026-01-03 | ZIMULVN01024534 | 28E | Regular Bill | ZIMU | 9407158 | SEASPAN EMISSARY | 2026-01-02 | NEWARK, NEW JERSEY | LEGHORN ITALY | 6 PKG | 16,354 LB | Pier to Pier | GUALINI SPA | FIVE POINTS 262 PROJECT LLC | CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION MANAGEMENT LLC | OCULUS WALL PANELS . HS CODE: . . . . H S CODE: | |
| 2025-12-30 | OOLU2766532730 | 014E | Regular Bill | OOLU | 9221097 | COSCO SHANGHAI | 2025-12-29 | NEW YORK, NEW YORK | GENOA ITALY | 24 PKG | 11,930 KG | House to House | GUALINI S.P.A. | FIVE POINTS 262 PROJECT LLC | CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION MANA | SHEAR WALL BRICK PANEL & HILTI ANCHORS - TERRACE OCULUS & VENTILATION GRID . HTS . . . . PARAPETS TERRACE/OCULUS & | |
| 2025-12-27 | ZIMUGOA1087147 | 154E | Regular Bill | ZIMU | 9231808 | ZIM VIRGINIA | 2025-12-26 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 27 PKG | 40,300 LB | Pier to Pier | GUALINI SPA | FIVE POINTS 262 PROJECT LLC | CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION MANAGEMENT LLC | SHEAR WALL BRICK PANEL & OCULUS SUB-STRUC MUL L. & OCULUS BMU RAILS & OCULUS SLITTA . HS CO DE: . . . OCULUS BRAKETS . HS CODE: ... | |
| Run Date | 2026-02-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-28 |
| Trade Update Date | 2026-01-09 |
| Master BOL # | ZIMUGOA1087404 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 39E |
| IMO # | 9440801 |
| Vessel Name | ZIM ATLANTIC |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 34853 LB |
| Weight in KG | 15,809 KG |
| Quantity | 26 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU4018538 |
| Commodity Description |
OCULUS SHEAR WALL ACCESS. & BMU RAIL OCULUS . HS CODE ... . OCULUS AND TERRACE GLA SS PARAP. . HS CODE ... . OCULUS AND TERRACE PARAP. SUPPORT & OCULUS BRACKETS AND ACCESS. . HS CODE ... . OCULUS AND TE RRACE PARAP. ACCESS. & CANOPY BRACKETS AND SU BSTR. & OCULUS ACCESSORIES . HS CODE .. |
| Shipper Name | GUALINI SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA BARTOLOMEO COLLEONI SN |
| Address Line 2 | 24060 COSTA DI MEZZATE (BG) |
| Consignee Name | FIVE POINTS 262 PROJECT LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 260 5TH AVENUE, 3RD FLOOR |
| Address Line 2 | 10001 NEW YORK |
| Address Line 3 | USA |
| Notify Party Name | CM AND ASSOCIATES CONSTRUCTION |
|---|---|
| Address Line 1 | MANAGEMENT LLC |
| Address Line 2 | 2 GATEWAY CENTER-SUITE 200 07102 |
| Address Line 3 | NEWARK, NEW JERSEY USA |
| Address Line 4 | MALGERT@CM-ASSOC.NET |
| Container Number | ZCSU4018538 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 023408 |
| Seal Number 1 | 023408 |
| Equipment Description Code | 51 |
| Equipment Description | Opening(s) at one or both ends plus removable top member(s) in end frame(s). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4251 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | OCULUS SHEAR WALL ACCESS. & BMU RAIL OCULUS . HS CODE ... . OCULUS AND TERRACE GLA SS PARAP. . HS CODE ... . OCULUS AND TERRACE PARAP. SUPPORT & OCULUS BRACKETS AND ACCESS. . HS CODE ... . OCULUS AND TE RRACE PARAP. ACCESS. & CANOPY BRACKETS AND SU BSTR. & OCULUS ACCESSORIES . HS CODE .. |
| Additional Cargo 1 | . . HS CODE: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO NUMBERS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 237 | 2026-04-17 |
| New York, New York | 13 | 2025-12-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 243 | 2026-04-17 |
| Leghorn Italy | 3 | 2026-01-08 |
| Valencia Spain | 2 | 2018-07-17 |
| Salerno Italy | 1 | 2025-12-13 |
| La Spezia Italy | 1 | 2019-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Gualini Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUALINI SPA | VIA BARTOLOMEO COLLEONI SN 24060 COSTA DI MEZZATE (BG) ITALY | 2026-04-17 | 28 |
| GUALINI SPA | VIA BARTOLOMEO COLLEONI SN 24060 COSTA DI MEZZATE (BG) | 2026-02-02 | 10 |
| GUALINI SPA | 2020-12-10 | 122 | |
| GUALINI SPA | 2018-08-09 | 44 | |
| GUALINI S.P.A. | 2025-12-30 | 41 | |
| GUALINI S.P.A. | 2024-01-20 | 1 | |
| GUALINI S.P.A. | 2025-12-13 | 1 | |
| GUALINI S.P.A. | 2023-08-21 | 1 | |
| GUALINI SPA | 2024-11-07 | 1 | |
| GUALINI SPA | 2023-10-24 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||