There are a total of 599 bills of lading on file for Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd. between February 18th, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 599 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 599 |
|---|---|
| Shipper Records | 599 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 18th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIMPLY AUTO WEST INC | May 2026 | 141 | 122 |
| WM BEARING CORP | May 2026 | 175 | 109 |
| PT AUTO INC | Mar 2026 | 107 | 28 |
| MAPC AMERICA INC | Apr 2026 | 21 | 13 |
| Jun 2022 | 8 | 7 | |
| AUTOMOTIVE BEARINGS INTERNATIONAL | Apr 2024 | 574 | 6 |
| WESTWARD INDUSTRIES LTD | Feb 2026 | 184 | 3 |
| MOTORCAR PARTS OF AMERICA, INC. | May 2026 | 4,004 | 2 |
| MOTION SPECIALISTS INTERNATIONAL | May 2026 | 399 | 2 |
| 2223540 ONTARIO LTD. | May 2026 | 197 | 2 |
| JSHY TRADING INC | Dec 2023 | 2,442 | 1 |
| CBK INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 465 | 1 |
| CBK AUTO PARTS INC | Mar 2026 | 34 | 1 |
| ABI-US CORP. | May 2026 | 82 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU2168090830 | SFOKHT26045350 | 109E | House Bill | SFOK | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 44 PKG | 15,081 K | House to House | HANGZHOU MOTION AUTO PARTS | SIMPLY AUTO WEST INC | LEGAL NAME JK SOLUTIONPRO, LLC | XXXXXXXXXXXXXXXX . |
| 2026-05-20 | HLCUNG12604AWDC0 | OERT215701P04978 | 618E | House Bill | OERT | 9349552 | MISSOURI EXPRESS | 2026-05-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 16,590 KG | Container Yard | HANGZHOU MOTION AUTO PARTS | SIMPLY AUTO WEST INC | JK SOLUTIONPRO, LLC | WHEEL HUB BEARINGS SHIPPER'S LOAD COUNT & SE ALED "THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLI D WOOD PACKING MATERIAL" |
| 2026-05-15 | MEDUWU232932 | GHSENBGH26041372 | GO616 | House Bill | GHSE | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 31 PKG | 21,084 KG | House to House | HANGZHOU MOTION AUTO PARTS | SIMPLY AUTO WEST INC | LEGAL NAME: JK SOLUTIONPRO, LLC | WHEEL HUB |
| 2026-05-15 | MEDUWU231561 | GHSENBGH26041371 | GO616 | House Bill | GHSE | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 42 PKG | 14,859 KG | House to House | HANGZHOU MOTION AUTO PARTS | SIMPLY AUTO WEST INC | LEGAL NAME: JK SOLUTIONPRO, LLC | STEERING KNUCKLE |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | CMDUCHN3285960 |
|---|---|
| House BOL # | PLKQSH26054220 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PLKQ |
| Voyage # | 1TUI4 |
| IMO # | 9860245 |
| Vessel Name | CMA CGM BRAZIL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15483 KG |
| Weight in KG | 15,483 KG |
| Quantity | 42 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU3922649 |
| Commodity Description |
STEERING KNUCKLE |
| Shipper Name | HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1688 XINSHENG VILLAGE,XINJIE TOW |
| Address Line 2 | N,XIAOSHAN DISTRICT,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | MAPC AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 20885 CURRIER RD STE B,WALNUT,CALIF |
| Address Line 2 | ORNIA 91789,US |
| Notify Party Name | LEGAL NAME: JK SOLUTIONPRO, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9187 CLAIREMONT MESA BLVD #6-589,SA |
| Address Line 2 | N DIEGO,US |
| Container Number | TCNU3922649 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M1673833 |
| Seal Number 1 | M1673833 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | STEERING KNUCKLE |
| Marks and Numbers 1 | ITEM NO. ITEM QTY INVOICE # WEIGHT MADE IN CH INA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 248 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 208 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 73 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 28 | 2025-11-10 |
| Seattle, Washington | 18 | 2023-04-28 |
| Wilmington, North Carolina | 9 | 2023-10-25 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2023-12-18 |
| New York, New York | 3 | 2025-12-01 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-12-01 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2025-08-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 340 | 2026-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 231 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 12 | 2023-05-11 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 5 | 2016-08-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2022-05-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | NO.1688,XINSHENG VILLAGE,XINJIE TOWN,XIAOSHAN DISTRICT,HANGZHOU, ZHEJIANG,CHINA | 2025-09-27 | 68 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | NO.1688 XINSHENG VILLAGE,XINJIE TO WN,XIAOSHAN DISTRICT,,HANGZHOU,CN | 2025-09-26 | 5 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | 2025-09-17 | 2 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | 2025-10-04 | 2 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | 2025-09-25 | 1 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | 2025-08-14 | 1 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO LTD | 2018-09-26 | 37 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD | 2024-12-20 | 22 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD | 2021-05-12 | 22 | |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO LTD | 2022-04-07 | 20 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Motion Auto Parts Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-05 | 14 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||