There are a total of 484 bills of lading on file for Hangzhou Mowei E-Commerce between July 21st, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 484 bills of lading, 98 were within the past 30 days and 242 were within the past 90 days.
| Total Records | 484 |
|---|---|
| Shipper Records | 433 |
| Consignee Records | 480 |
| Notify Party Records | 165 |
| First Shipment on File | Jul 21st, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 98 |
| Records in Last 90 Days | 242 |
| Records in the Past Year | 484 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Hangzhou Mowei E-Commerce, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Hangzhou Mowei E-Commerce in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SENBO APPAREL CO.,LTD | May 2026 | 2,627 | 9 |
| HINEY WHOLESALE LLC | May 2026 | 35 | 3 |
| AMAZON FULFILLMENT SERVICES INC. | May 2026 | 7,472 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Mowei E-Commerce.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| HANGZHOU NAG ELECTRONICS LTD | Mar 2026 | 319 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | EGLV149602838941 | AMZDCN26WGG6XMEF | 14530 | House Bill | AMZD | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,362 CTN | 9,795 KG | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | CEILING FAN | ||
| 2026-05-28 | EGLV149602839106 | AMZDCN26QM3U2IWV | 14530 | House Bill | AMZD | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,472 CTN | 9,731 KG | House to House | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | CEILING FAN | |
| 2026-05-28 | EGLV149602838983 | AMZDCN26QMKOIN7Q | 14530 | House Bill | AMZD | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,445 CTN | 12,852 KG | House to House | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | CEILING FAN | |
| 2026-05-28 | EGLV149602839050 | AMZDCN26PPL3RIDT | 14530 | House Bill | AMZD | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,290 CTN | 12,586 KG | House to House | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | CEILING FAN LED DOWNLIGHT | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | EGLV149602838177 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26LKLWAT26 |
| Manifest Number | 562965 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 14530 |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MEMO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNYTN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11609 KG |
| Weight in KG | 11,609 KG |
| Quantity | 1125 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8646784 |
| Commodity Description |
CEILING FAN |
| Shipper Name | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 802-6, YONG 'AN BUILDING, NANY |
| Address Line 2 | UAN SUB-DISTRICT, LINPING |
| City | HANGZHOU |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 311100 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA5990 N CAJON BLVD |
| City | SAN BERNARDINO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92407 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 5990 N CAJON BLVD |
| City | SAN BERNARDINO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92407 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU8646784 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUQV7114 |
| Seal Number 1 | EMCUQV7114 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CEILING FAN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 223 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 176 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-03-12 |
| Oakland, California | 22 | 2026-03-28 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2026-04-02 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-03-23 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2026-03-20 |
| Seattle, Washington | 5 | 2026-03-03 |
| New York, New York | 1 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 439 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-12-12 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-11-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Mowei E-Commerce that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | ROOM 802-6, YONG'AN BUILDING, NANY UAN SUB-DISTRICT HANGZHOU 311100 CN | 2026-04-02 | 189 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | ROOM 802-6, YONG 'AN BUILDING, NANY UAN SUB-DISTRICT, LINPING HANGZHOU 311100 CN | 2026-05-23 | 165 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-21 | 137 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-21 | 85 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-23 | 80 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-20 | 57 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-21 | 53 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-08 | 36 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-05-23 | 27 | |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | 2026-03-10 | 20 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||