There are a total of 227 bills of lading on file for Hangzhou Starlight Electric Co. between June 10th, 2015 and May 13th, 2026.
Of those 227 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 227 |
|---|---|
| Shipper Records | 227 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 10th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Hangzhou Starlight Electric Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Hangzhou Starlight Electric Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RIMPORTS, LLC | May 2026 | 1,749 | 98 |
| SCENTSY, INC. | May 2026 | 4,498 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Starlight Electric Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 | HLCUSHA2601GTIN6 | EXDO65F0002742 | 609E | House Bill | EXDO | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-03-25 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10,199 CTN | 10,405 KG | House to House | HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC | RIMPORTS, LLC | (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR - HTS: WMC SS - LIGHT BULB - PC CLEAR - W HTS: | |
| 2026-02-05 | HLCUSHA2601GOZC5 | EXDO65F0002076 | 602E | House Bill | EXDO | 9342499 | MAERSK ALTAIR | 2026-02-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5,871 CTN | 4,711 KG | HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC | RIMPORTS, LLC | (NEW) FUSION - LIGHT BULB - PC CLEAR - HTS: | ||
| 2026-02-05 | HLCUSHA2511FZNV4 | EXDO65F0001879 | 602E | House Bill | EXDO | 9342499 | MAERSK ALTAIR | 2026-02-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14,781 CTN | 27,595 KG | HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC | RIMPORTS, LLC | (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: | ||
| 2026-01-03 | HLCUSHA2511FXNG3 | EXDO65F0001724 | 549E | House Bill | EXDO | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-01-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,729 CTN | 4,821 KG | House to House | HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC | RIMPORTS, LLC | WMC SS - LIGHT BULB - PC CLEAR - W HTS: | |
| Run Date | 2026-04-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-07 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | HLCUSHA2511FWZK5 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO65F0002827 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9320245 |
| Vessel Name | GERD MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12951 KG |
| Weight in KG | 12,951 KG |
| Quantity | 4260 CTN |
| Volume | 215 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HAMU3557247 UACU6002775 HAMU4255088 |
| Commodity Description |
(NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: |
| Shipper Name | HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO., LI |
|---|---|
| Address Line 1 | RM.801-1-7,GLORIOUS CITY, |
| Address Line 2 | NO.20 DANFENG RD., |
| Address Line 3 | HANGZHOU, ZHEJIANG 310000 CN |
| Consignee Name | RIMPORTS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 201 EAST BAY BLVD. |
| Address Line 2 | PROVO UT 84606 US |
| Container Number | HAMU3557247 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6228870 |
| Seal Number 1 | HLK6228870 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | UACU6002775 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6228904 |
| Seal Number 1 | HLK6228904 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | HAMU4255088 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6228806 |
| Seal Number 1 | HLK6228806 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | (NEW) WM SS - LIGHT BULB - PC CLEAR W HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 105 | 2025-06-28 |
| Los Angeles, California | 55 | 2026-05-14 |
| Oakland, California | 46 | 2025-12-27 |
| Seattle, Washington | 20 | 2023-09-21 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2022-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 214 | 2026-05-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2022-06-10 |
| Pusan South Korea | 5 | 2023-11-04 |
Below are the top 8 company names and addresses for Hangzhou Starlight Electric Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | , LI RM.801-1-7,GLORIOUS CITY, NO.20 DANFENG RD., HANGZHOU, ZHEJIANG 310000 CN | 2025-08-21 | 86 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | , LI RM.802-1-1 HANGZHOU, ZHEJIANG CN | 2021-08-25 | 93 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | 2017-08-15 | 32 | |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC | 2026-05-14 | 9 | |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | 2022-06-10 | 4 | |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | 2022-09-16 | 1 | |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | 2021-11-22 | 1 | |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | 2015-10-30 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Starlight Electric Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-10-30 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||