There are a total of 598 bills of lading on file for Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd between June 25th, 2012 and May 9th, 2026.
Of those 598 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 598 |
|---|---|
| Shipper Records | 612 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MTI IMPORTS INC | May 2026 | 170 | 32 |
| CANADIAN DOWN & FEATHER COMPANY INC | May 2026 | 179 | 18 |
| CUDDLE DOWN PRODUCTS LTD | Feb 2026 | 20 | 8 |
| SUMA BRANDS FUNDING I, LLC | May 2026 | 748 | 7 |
| SOUTHEAST ASIA STRATEGIES | May 2026 | 654 | 6 |
| OKA USA LLC | Aug 2024 | 726 | 6 |
| SCHWEITZER LINEN | May 2026 | 323 | 5 |
| PUFFY LLC | May 2026 | 401 | 5 |
| DANIADOWN QUILTS LTD | May 2026 | 362 | 4 |
| A1 HOME COLLECTIONS | May 2026 | 143 | 4 |
| Jan 2026 | 7 | 2 | |
| HIGHLAND FEATHER MANUFACTURING INC. | Mar 2026 | 195 | 2 |
| DOWNLITE INTERNATIONAL | May 2026 | 4,918 | 2 |
| Dec 2023 | 2 | 2 | |
| ALMONT CORPORATION | Oct 2021 | 11 | 2 |
| Apr 2023 | 2 | 1 | |
| Mar 2022 | 1 | 1 | |
| MASTERTEX INC | Oct 2025 | 47 | 1 |
| Oct 2025 | 3 | 1 | |
| Oct 2022 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SOYANG TECHNOLOGIES CO. | May 2026 | 1,598 | 4 |
| HANGZHOU SPECIAL GLORY INDUSTRIAL C | May 2026 | 163 | 7 |
| HANGZHOU SPRING IMP & EXP CO LTD | Mar 2026 | 418 | 1 |
| HANGZHOU SPRING WASHER CO.,LTD. | May 2026 | 1,259 | 20 |
| HANGZHOU SRT PUMP CO., LTD | Nov 2025 | 587 | 0 |
| HANGZHOU STANDARD MAYO INDUSTRIAL C | May 2026 | 445 | 17 |
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-02 | HLCUSHA2512BIEA9 | DWCHSSHAS0171425 | 603E | House Bill | DWCH | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-02-28 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 340 CTN | 4,196 KG | House to House | HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX | MTI IMPORT | MTI IMPORT | PILLOWCOMFORTER |
| 2026-02-23 | HLCUSHA2511BNVJ0 | DWCHSSHAS0170823 | 601E | House Bill | DWCH | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-02-21 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 398 CTN | 5,126 KG | House to House | HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX | MTI IMPORT | MTI IMPORT | PILLOW COMFORTER |
| 2026-02-10 | ONEYNBOG08924900 | GLCAGLNL26015509 | 080E | House FROB | GLCA | 9560376 | ONE SAN DIEGO | 2026-02-09 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 91 PKG | 1,742 K | Container Yard | HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX | CANADIAN DOWN & FEATHER COMPANY INC | CANADIAN DOWN & FEATHER COMPANY | CUSHION SHELL PILLOW SHELL QUILTED PILLOW SHE LL |
| 2026-02-10 | ONEYNBOG04238300 | GLCAGLNL26014443 | 080E | House FROB | GLCA | 9560376 | ONE SAN DIEGO | 2026-02-09 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 295 PKG | 4,491 K | Container Yard | HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX. | CUDDLE-DOWN PRODUCTS LTD | CUDDLE-DOWN PRODUCTS LTD | DUVET SHELL PILLOW SHELL MATTRESS PAD BAG FAB RIC QUILTED PILLOW PROTECTOR |
| Run Date | 2026-03-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-20 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | OOLU4125233990 |
|---|---|
| House BOL # | THGLSHA26020864A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | THGL |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9472177 |
| Vessel Name | COSCO HARMONY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4718 KG |
| Weight in KG | 4,718 KG |
| Quantity | 337 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3025788 |
| Commodity Description |
COMFORTER PO# |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.17 FEIXIANG ROAD, SUOQIAN TOWN, |
| Address Line 2 | XIAOSHAN DISTRICT,,HANGZHOU,ZHEJIAN |
| Address Line 3 | G,CN |
| Consignee Name | MTI IMPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | PO BOX 172,HIGHLAND MILLS, NY 10930 |
| Address Line 2 | ,NEW YORK,NY, 10930,US |
| Notify Party Name | A&C IMPORT EXPORT SERVICES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5902 14TH AVENUE, UNIT 104 BROOKLY |
| Address Line 2 | N NY 11219,NEW YORK,NY,US |
| Container Number | FFAU3025788 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKET6393 |
| Seal Number 1 | OOLKET6393 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COMFORTER PO# |
| Marks and Numbers 1 | SHIPPING MARKS: MASTERTEX, INC. ITEM NO.: BRAND.: DESCRIPTION: COLOR: SIZE: QUANTIT Y: PO NO.: CARTON NO.: MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 159 | 2026-05-06 |
| Long Beach, California | 112 | 2026-01-21 |
| Los Angeles, California | 108 | 2025-12-31 |
| Newark, New Jersey | 83 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 49 | 2025-07-31 |
| Norfolk, Virginia | 24 | 2024-06-18 |
| Seattle, Washington | 18 | 2024-07-06 |
| Charleston, South Carolina | 18 | 2016-11-09 |
| Savannah, Georgia | 11 | 2023-08-14 |
| Oakland, California | 4 | 2021-07-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 505 | 2026-05-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 73 | 2026-05-06 |
| Pusan South Korea | 11 | 2025-07-07 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2024-06-24 |
| Singapore Singapore | 2 | 2016-02-11 |
| All Other Venezuela Ports | 1 | 2023-05-04 |
| Valencia Spain | 1 | 2018-11-16 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2015-12-22 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1 | 2014-09-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | NO 10 SANYING ROAD SUOQIAN TOWN XIAOSHAN DISTRICT HANGZHOU CITY CHINA | 2018-02-28 | 101 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD | SANYING ROAD,SUOQIAN TOWN, XIAOSHAN DISTRICT,HANGZHOU CITY, ZHEJIANG P.R.CHINA 311200 | 2017-04-11 | 32 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD. | 2015-12-12 | 19 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | 2017-11-09 | 18 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD | 2021-12-09 | 14 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | 2016-10-11 | 14 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD. | 2019-06-06 | 13 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD | 2024-10-30 | 10 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | 2016-09-07 | 10 | |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO.,LTD | 2014-12-24 | 9 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-09 | 14 | |
| 2014-11-04 | 1 | |
| 2014-04-05 | 14 | |
| 2014-01-31 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hangzhou Sunflower Hometex Co Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-09 | 14 |