There are a total of 311 bills of lading on file for Hangzhou Sunpow E-Commerce Co., Ltd between May 29th, 2020 and May 17th, 2026.
Of those 311 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 311 |
|---|---|
| Shipper Records | 66 |
| Consignee Records | 301 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 29th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 95 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Hangzhou Sunpow E-Commerce Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Hangzhou Sunpow E-Commerce Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU HARVEST TECHNOLOGY | May 2026 | 54 | 50 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunpow E-Commerce Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SRT PUMP CO., LTD | Nov 2025 | 587 | 0 |
| HANGZHOU STANDARD MAYO INDUSTRIAL C | May 2026 | 445 | 17 |
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | HDMUNBOZ43C38400 | AMZDCN26DDBECDGB | 100E | House Bill | AMZD | 9337468 | YM UPWARD | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,731 CTN | 25,764 KG | Pier to Pier | HANGZHOU HARVEST TECHNOLOGY | HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE | SBD | HOSE REEL HOSE REEL |
| 2026-04-30 | MAEU721369901 | AMZDCN26KAVLTTCG | 613E | House Bill | AMZD | 9359052 | GERDA MAERSK | 2026-04-29 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 129 CTN | 2,606 KG | HANGZHOU HARVEST TECHNOLOGY | HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE | LGB | RESISTANCE BANDS | |
| 2026-04-22 | MEDUWV228988 | AMZDCN26HCQK2WJZ | GO613 | House Bill | AMZD | 9294989 | MSC MUNDRA VIII | 2026-04-21 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,350 CTN | 11,070 KG | House to House | HANGZHOU HARVEST TECHNOLOGY | HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE | SBD | HOSE REEL |
| 2026-04-21 | HDMUNBOZA0P15600 | AMZDCN26ILN7ESJH | 611E | House Bill | AMZD | 9694529 | WIDE ALPHA | 2026-04-20 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,519 CTN | 36,036 KG | Pier to Pier | HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE | HOSE REEL HOSE REEL HOSE REEL | ||
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HDMUNBOZ59P30000 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26A3N3D27C |
| Manifest Number | 557711 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0100E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM UPWARD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2281 KG |
| Weight in KG | 2,281 KG |
| Quantity | 197 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU6882225 |
| Commodity Description |
EXERCISE MAT |
| Shipper Name | HANGZHOU HARVEST TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1529,BUILDING 1,XINYUANJINZUO NA |
| Address Line 2 | NYUAN STREET, LINPING |
| City | HANGZHOU |
| State Province | ZH |
| Zip Code | 311100 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O FBA12801 EXCELSIOR DRIVE, MAER |
| Address Line 2 | SK |
| City | SANTA FE SPRINGS |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90670 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SBD3 |
|---|---|
| Address Line 1 | 5990 N CAJON BLVD |
| City | SAN BERNARDINO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92407 |
| Country Code | US |
| Container Number | HMMU6882225 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1470818 |
| Seal Number 1 | 25H1470818 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | EXERCISE MAT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 109 | 2026-05-19 |
| Oakland, California | 60 | 2026-04-30 |
| Long Beach, California | 52 | 2026-04-22 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2026-04-21 |
| Seattle, Washington | 28 | 2025-11-25 |
| Savannah, Georgia | 17 | 2025-03-26 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-03-14 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-01-20 |
| Houston, Texas | 1 | 2024-10-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 108 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 100 | 2026-04-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 59 | 2026-02-28 |
| Yantian China (Mainland) | 44 | 2025-12-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunpow E-Commerce Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2025-09-22 | 85 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | MORENO VALLEY CA 92551 US | 2025-09-26 | 26 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2025-07-01 | 24 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2025-10-04 | 4 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2025-08-05 | 3 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2025-06-30 | 1 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO.,LTD | 2025-10-04 | 44 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2025-02-17 | 39 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE | 2026-04-22 | 17 | |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | 2024-09-20 | 16 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||