There are a total of 207 bills of lading on file for Hangzhou Suning Medical Co.Ltd between June 20th, 2016 and May 6th, 2026.
Of those 207 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 207 |
|---|---|
| Shipper Records | 207 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Jun 20th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Hangzhou Suning Medical Co.Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Hangzhou Suning Medical Co.Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HOVERTECH INTERNATIONAL | May 2026 | 491 | 67 |
| IMED TECHNOLOGY INC | Mar 2026 | 98 | 17 |
| INTERLINK TRADE SERVICES | May 2026 | 4,962 | 4 |
| TACY MEDICAL | Jun 2024 | 28 | 3 |
| Jul 2022 | 6 | 3 | |
| Apr 2024 | 1 | 1 | |
| F5 METAL WORKS | May 2026 | 18 | 1 |
| ANSELL GLOBAL TRADING CENTER | Feb 2026 | 78 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Suning Medical Co.Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SPRING IMP & EXP CO LTD | Mar 2026 | 418 | 1 |
| HANGZHOU SPRING WASHER CO.,LTD. | May 2026 | 1,259 | 20 |
| HANGZHOU SRT PUMP CO., LTD | Nov 2025 | 587 | 0 |
| HANGZHOU STANDARD MAYO INDUSTRIAL C | May 2026 | 445 | 17 |
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | EGLV142652906918 | SQPGSS2600204 | 004E | House Bill | SQPG | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 660 CTN | 9,735 K | House to House | HANGZHOU SUNING MEDICAL | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | UNDERPAD |
| 2026-04-07 | MAEU265156132 | EFZISEL2602022 | 607E | House Bill | EFZI | 9408877 | NAVIOS CONSTELLATION | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 72 CTN | 900 KG | Pier to Pier | HANGZHOU SUNING MEDICAL | IMED TECHNOLOGY INC. | IMED TECHNOLOGY INC. | ISOLATION GOWNS |
| 2026-03-30 | EGLV142652899946 | SQPGSS2600146 | 031E | House Bill | SQPG | 9850587 | EVER FRANK | 2026-03-28 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 700 CTN | 10,325 K | House to House | HANGZHOU SUNING MEDICAL | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | UNDERPAD |
| 2026-03-28 | EGLV142652900219 | SQPGSS2600180 | 080E | House Bill | SQPG | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 740 CTN | 10,290 K | House to House | HANGZHOU SUNING MEDICAL | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | HOVERTECH INTERNATIONAL D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD | UNDERPAD |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | MAEU267716036 |
|---|---|
| House BOL # | SQPGSS2600246 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SQPG |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | 9295244 |
| Vessel Name | COLOMBO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8998 K |
| Weight in KG | 8,998 KG |
| Quantity | 610 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU6633094 |
| Commodity Description |
UNDERPAD |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNING MEDICAL |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.LTD RM 625, NO.23 YOUDIAN RD |
| Address Line 3 | SHANGCHENG DISTRICT |
| City | HANGZHOU |
| Zip Code | 310006 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HOVERTECH INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD |
| Address Line 3 | 4482 INNOVATION WAY |
| City | ALLENTOWN |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18109 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HOVERTECH INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | D.T.DAVIS ENTERPRISES,LTD |
| Address Line 3 | 4482 INNOVATION WAY |
| City | ALLENTOWN |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18109 |
| Country Code | US |
| Container Number | CAAU6633094 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7838401 |
| Seal Number 1 | CN7838401 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | UNDERPAD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 73 | 2026-05-07 |
| Los Angeles, California | 62 | 2026-02-20 |
| Long Beach, California | 52 | 2025-04-12 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2024-01-02 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2025-02-27 |
| New York, New York | 3 | 2024-12-21 |
| Seattle, Washington | 3 | 2017-02-15 |
| Oakland, California | 1 | 2021-06-05 |
| Houston, Texas | 1 | 2021-03-06 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2016-06-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 186 | 2026-05-07 |
| Pusan South Korea | 9 | 2026-01-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2021-06-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2023-12-14 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2021-07-27 |
| Singapore Singapore | 1 | 2019-09-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Suning Medical Co.Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | RM 625, NO.23 YOUDIAN RD SHANGCHENG DISTRICT HANGZHOU 310006 CN | 2025-07-14 | 6 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | T4-1004, EFC AMERICAN CENTER ,CANGQIAN DISTR HANGZHOU 310006 CN | 2025-08-19 | 1 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | 2017-07-14 | 29 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | 2018-01-30 | 20 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL | 2026-05-07 | 16 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO., LTD | 2024-10-24 | 16 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO LTD | 2022-07-30 | 10 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO., LTD | 2025-04-12 | 9 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO LTD | 2022-06-02 | 9 | |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO., LTD | 2024-03-28 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||