There are a total of 405 bills of lading on file for Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd between October 25th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 405 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 405 |
|---|---|
| Shipper Records | 405 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PACE PRECISION INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,657 | 93 |
| PREMIER FASTENERS INC | May 2026 | 341 | 3 |
| DEECO METALS | Apr 2026 | 1,018 | 2 |
| EUROPATEX INC | Nov 2025 | 407 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU STANDARD MAYO INDUSTRIAL C | May 2026 | 445 | 17 |
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 516 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| HANGZHOU SUZUKI GAS APPLIANCE PARTS | Apr 2025 | 193 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-28 | COSU6443958230 | CHKMSH26027613 | 099E | House Bill | CHKM | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-02-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 147 PKG | 3,790 K | HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT | PACE PRECISION INTERNATIONAL | PACE PRECISION INTERNATIONAL | POOL PRODUCTS HANDLE | |
| 2026-02-27 | ZIMUSNH7896540 | CHKMSH26024484 | 16E | House Bill | CHKM | 9954163 | GANGES | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 384 PKG | 5,880 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT | PACE PRECISION INTERNATIONAL | PACE PRECISION INTERNATIONAL | BASEPLATE . |
| 2026-02-27 | ZIMUSNH7896542 | CHKMSH26031900 | 16E | House Bill | CHKM | 9954163 | GANGES | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 576 PKG | 8,064 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT | PACE PRECISION INTERNATIONAL | PACE PRECISION INTERNATIONAL | BASEPLATE . . |
| 2026-01-30 | EGLV142504054221 | CHKMSH26000237 | 12030 | House Bill | CHKM | 9850575 | EVER FOREVER | 2026-01-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 87 PKG | 1,789 K | House to House | HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT | PACE PRECISION INTERNATIONAL | PACE PRECISION INTERNATIONAL | POOL PRODUCTS |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | OOLU2166871270 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMSH26048307 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 735 K |
| Weight in KG | 735 KG |
| Quantity | 36 PKG |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8788590 |
| Commodity Description |
POOL PRODUCTS |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD. |
| Address Line 2 | TONGHUI MIDDLE ROAD XIAOSHAN |
| Address Line 3 | DISTRICT HANGZHOU CHINA |
| Address Line 4 | CN |
| Consignee Name | PACE PRECISION INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 20311 HERMANA CIRCLE, LACK FOREST, |
| Address Line 2 | CA 92630, USA |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | PACE PRECISION INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 20311 HERMANA CIRCLE, LACK FOREST, |
| Address Line 2 | CA 92630, USA |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | CSNU8788590 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKFD4998 |
| Seal Number 1 | OOLKFD4998 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | POOL PRODUCTS |
| Marks and Numbers 1 | PPI LOS ANGELES NO.1-2 MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 222 | 2026-02-27 |
| Long Beach, California | 156 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 10 | 2014-06-30 |
| Boston, Massachusetts | 6 | 2014-02-11 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2019-07-27 |
| Seattle, Washington | 2 | 2022-08-03 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2013-08-06 |
| Oakland, California | 1 | 2022-02-14 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2021-06-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 361 | 2026-05-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 41 | 2022-08-03 |
| Pusan South Korea | 2 | 2015-03-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2019-07-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 1705 TAIFU PLAZA, NO.1 MIDDLE TONGHUI,XIAOSHAN CHINA | 2018-04-27 | 139 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD CO.,LTD | CN | 2021-07-16 | 30 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD. | 2025-08-26 | 26 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD. | 2025-08-05 | 21 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2022-05-11 | 15 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2019-12-17 | 13 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO LTD | 2018-08-20 | 12 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | 2021-07-01 | 9 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT | 2026-05-16 | 8 | |
| HANGZHOU SUNRISE IMP AND EXP CO LTD | 2014-07-16 | 7 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Hangzhou Sunrise Import And Export Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-02-18 | 3 | |
| 2018-12-21 | 1 | |
| 2018-12-04 | 1 | |
| 2018-10-30 | 2 | |
| 2014-09-06 | 1 | |
| 2014-04-24 | 1 | |
| 2014-04-24 | 1 | |
| 2014-03-25 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||