There are a total of 319 bills of lading on file for Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co between October 15th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 319 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 319 |
|---|---|
| Shipper Records | 319 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| REPUBLIC CLOTHING CORPORATION | May 2026 | 7,588 | 32 |
| LEGEND FOOTWEAR | May 2026 | 4,594 | 26 |
| INDITEX S.A. | May 2026 | 6,718 | 18 |
| DARNEL INC | May 2026 | 2,547 | 14 |
| ROSE E.DEE INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 1,046 | 5 |
| KARMA HOME LLC | Feb 2026 | 513 | 4 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 2 |
| IV MEDIA | Sep 2025 | 146 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | EGLV142601022133 | SEMDSHMF26040129 | 065E | House Bill | SEMD | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,093 CTN | 10,427 K | House to House | HANGZHOU SUN SING IMP & EXP | REPUBLIC CLOTHING GROUP | PILLOWS CUT212297 | |
| 2026-04-20 | MATS4219562010 | BANQ1073696868 | 023E | House Bill | BANQ | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 41 CTN | 606 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP.CO. | INDITEX S.A. | INDITEX S.A. | GIRL'S % COTTON WOVEN SKIRT SEA-AIR SHIPMENT IN TRANSIT VIA LONG BEACH BY SEA THEN TO ES BY AIR AT RECEIVER'S RISK, CARE AND EXP... |
| 2026-02-27 | CMDUCHN3081551 | KLNLSSHA0118673 | 0TNHP | House Bill | KLNL | 9732606 | CMA CGM YUKON | 2026-02-22 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 84 BAL | 351 KG | Container Station | HANGZHOU SUN SING IMP & EXP | ROSE E.DEE INTERNATIONAL LTD. | FEDEX TRADE NETWORKS TRANSPORT & BR | BUG SCREEN/.. |
| 2026-02-18 | EGLV142600050044 | SEMDSHMF26010112 | 028E | House Bill | SEMD | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-02-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,618 CTN | 18,526 K | House to House | HANGZHOU SUN SING IMP & EXP | REPUBLIC CLOTHING GROUP | PILLOWS | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | COSU6450409450 |
|---|---|
| House BOL # | SEMDSHMF26040128 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SEMD |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5357 K |
| Weight in KG | 5,357 KG |
| Quantity | 558 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8044659 |
| Commodity Description |
PILLOWS CUT N140003 |
| Shipper Name | HANGZHOU SUN SING IMP & EXP |
|---|---|
| Address Line 1 | CO., LTD ROOM 406, TOWER 1, SHUAN |
| Address Line 2 | GCHENG |
| Address Line 3 | INTL BUILDING, NO.1785 JIANGHAN ROA |
| Address Line 4 | D |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | REPUBLIC CLOTHING GROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1411 BROADWAY, 37TH FLOOR, |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10018 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSNU8044659 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CS821539 |
| Seal Number 1 | CS821539 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PILLOWS CUT N140003 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 175 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 88 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2022-10-08 |
| Miami, Florida | 16 | 2025-02-15 |
| Seattle, Washington | 11 | 2026-02-27 |
| New York, New York | 6 | 2015-11-02 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-09-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 223 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 87 | 2024-12-18 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-02-15 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2019-09-24 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2019-09-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | NO.88, DONGLIU RD., BINJIANG DISTRI HANGZHOU, ZHEJIANG 310051 CN | 2016-06-13 | 72 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | NO.88, DONGLIU RD., BINJIANG DISTRICT HANGZHOU, ZHEJIANG 310051 CN | 2019-10-25 | 62 |
| HANGZHOU SUNYOUNG IMPORT&EXPORT CO.,LTD | 2019-11-08 | 13 | |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP.CO. | 2025-09-08 | 13 | |
| HANGZHOU SUNYOUNG IMPORT&EXPORT CO.,LTD | 2021-09-24 | 11 | |
| HANGZHOU SUNHONG IMP & EXP CO.,LTD | 2014-09-06 | 8 | |
| HANGZHOU SUNYOUNG IMPORT&EXPORT CO.,LTD | 2019-04-23 | 7 | |
| HANGZHOU SUNYOUNG IMP&EXP CO | 2022-09-08 | 6 | |
| HANGZHOU SUN SING IMP & EXP CO., LT | 2021-03-13 | 6 | |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP.CO. | 2026-04-20 | 5 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Sun HONG Imp.&EXP. Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-02-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||