There are a total of 724 bills of lading on file for Hangzhou Suhan Import And Export Co between October 24th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 724 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 724 |
|---|---|
| Shipper Records | 723 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Suhan Import And Export Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Suhan Import And Export Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MAVAL INDUSTRIES LLC | Apr 2026 | 463 | 63 |
| STATURE ELECTRIC INC | May 2026 | 568 | 33 |
| MEVOTECH L.P. | May 2026 | 1,136 | 19 |
| ALLIED MOTION -REYNOSA GLOBE MOTOR | Dec 2025 | 62 | 15 |
| MINNESOTA PNEUMATIC PRODUCTS | May 2026 | 386 | 9 |
| ALLIED MOTION - STATURE ELECTRIC DI | May 2026 | 221 | 8 |
| BOILING BAY INC | Nov 2025 | 344 | 6 |
| LAYAMI SWEART INC | Apr 2026 | 838 | 5 |
| RARLIY QIYASI INC | Mar 2026 | 824 | 4 |
| NEW CREATION INC | May 2026 | 1,127 | 4 |
| BOONE BAIT CO., INC. | Feb 2026 | 163 | 4 |
| May 2026 | 5 | 3 | |
| VISTALINE TRADING | May 2026 | 599 | 3 |
| TREVIA LLC | Apr 2026 | 377 | 3 |
| SMILE AUTOPARTS INC | Aug 2025 | 772 | 3 |
| DUSAND TRADING LLC | Jan 2025 | 1,152 | 3 |
| KMS TOOLS AND EQUIPMENT LTD | May 2026 | 616 | 2 |
| ALLIED MOTION - GLOBE MOTORS | May 2026 | 158 | 2 |
| NETEASE INTL TRADE CO LTD | Apr 2024 | 1,007 | 1 |
| MEETION STAR TRADING LIMTIED | Oct 2024 | 251 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Suhan Import And Export Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | WHLC031G522667 | ZJGFSEHC26031067 | 0012E | House Bill | ZJGF | 9955246 | HMM RUBY | 2026-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 36 PKG | 19,458 K | HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | STEERING PARTS THEREOF | |
| 2026-04-15 | CMDUNGP3399163 | SFOKHT26033571 | 0GVMA | House Bill | SFOK | 9331012 | CMA CGM TARPON | 2026-04-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 23 PKG | 19,642 K | Pier to Pier | HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | WEST COAST NORTH STAR IMPORT LLC | STEERING PARTS THEREOF |
| 2026-04-09 | OOLU2166502910 | ZJGFSEHC26021289 | 075E | House Bill | ZJGF | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-04-08 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 29 PKG | 19,885 K | HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | VISTALINE TRADING | VISTALINE TRADING | STEERING PARTS THEREOF | |
| 2026-04-09 | OOLU2166503240 | ZJGFSEHC26021286 | 075E | House Bill | ZJGF | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-04-08 | SAVANNAH, GEORGIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 32 PKG | 19,655 K | HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | VISTALINE TRADING | VISTALINE TRADING | STEERING PARTS THEREOF | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | OOLU2167682460 |
|---|---|
| House BOL # | CROISHAMES363564 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CROI |
| Voyage # | 065E |
| IMO # | 9628001 |
| Vessel Name | OOCL SINGAPORE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3940 KG |
| Weight in KG | 3,940 KG |
| Quantity | 290 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU7845910 |
| Commodity Description |
'7.5"LARGE HEAD FLUSH CUTTING DIAGONAL PLIERS 6"DIAGONAL CUTTER |
| Shipper Name | HANGZHOU SUHA IMPORT & EXPORT CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | WENYAN TOWN, XIAOSHAN, |
| City | HANGZHOU CITY |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | MINNESOTA PNEUMATIC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19924 INDUSTRIAL DR BIG LAKE, |
| City | BIG LAKE |
| State Province | MN |
| Zip Code | 55309 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU7845910 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ7831 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ7831 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | '7.5"LARGE HEAD FLUSH CUTTING DIAGONAL PLIERS 6"DIAGONAL CUTTER |
| Marks and Numbers 1 | MPP ??P/O NO.:MPP-093025 ??C/NO.:4 OF 11 ??LOS ANGELES ??MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000003940 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 257 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 187 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 96 | 2026-01-14 |
| Tacoma, Washington | 67 | 2025-09-04 |
| Charleston, South Carolina | 42 | 2021-02-18 |
| Seattle, Washington | 39 | 2024-12-27 |
| Miami, Florida | 13 | 2025-10-11 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-04-09 |
| Houston, Texas | 6 | 2024-06-10 |
| New York, New York | 5 | 2024-03-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 545 | 2026-05-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 136 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 25 | 2023-09-07 |
| Pusan South Korea | 14 | 2026-03-21 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2022-07-20 |
| Singapore Singapore | 1 | 2016-04-02 |
| Chiwan China (Mainland) | 1 | 2014-01-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2013-01-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Suhan Import And Export Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | ROOM 1002, NO. 888 SHIXIN ROAD, BE IGAN COMMUNITY,XIAOSHAN DISTRICT,,H ANGZHOU,CN | 2025-10-09 | 6 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | ROOM 1002, NO. 888 SHIXIN ROAD, BEI COMMUNITY, XIAOSHAN DISTRICT,HANGZH HANGZHOU 311202 CN | 2026-03-21 | 6 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2026-04-09 | 5 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2025-09-27 | 2 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2020-03-21 | 149 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2016-02-16 | 119 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2018-04-16 | 63 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2025-02-06 | 31 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2020-11-18 | 30 | |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | 2025-05-20 | 28 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Hangzhou Suhan Import And Export Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-19 | 1 | |
| 2020-04-15 | 3 | |
| 2017-07-10 | 19 | |
| 2017-05-25 | 1 | |
| 2015-02-10 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||