There are a total of 516 bills of lading on file for Hangzhou Sunshine International TRA between October 25th, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 516 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 516 |
|---|---|
| Shipper Records | 516 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Hangzhou Sunshine International TRA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Hangzhou Sunshine International TRA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STG IMPORT INC | May 2026 | 77 | 77 |
| AI TRADING INC. | Dec 2024 | 1,574 | 71 |
| Nov 2025 | 5 | 5 | |
| FAIRDEAL INTERNATIONAL | Jun 2022 | 57 | 2 |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| Oct 2022 | 1 | 1 | |
| Jun 2025 | 1 | 1 | |
| SOUTH WHALE CORP | Aug 2024 | 27 | 1 |
| SEA CARGO SA | May 2026 | 2,091 | 1 |
| Sep 2024 | 1 | 1 | |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| MILENIUM TRADE LLC | May 2026 | 426 | 1 |
| Dec 2023 | 4 | 1 | |
| KTP STAR INC | May 2026 | 246 | 1 |
| BIG D, LLC | Aug 2025 | 85 | 1 |
| A&T TRADING COMPANY LLC | Jun 2023 | 46 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Sunshine International TRA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU STARFOCUS E-COMMERCE CO. | May 2026 | 676 | 14 |
| HANGZHOU STARLIGHT ELECTRIC CO. | May 2026 | 227 | 4 |
| HANGZHOU SUHAN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 724 | 9 |
| HANGZHOU SUN HONG IMP.&EXP. CO | May 2026 | 319 | 6 |
| HANGZHOU SUNFLOWER HOMETEX CO LTD | May 2026 | 598 | 4 |
| HANGZHOU SUNFREE SMART HOME TECHNOLOGY | May 2026 | 85 | 20 |
| HANGZHOU SUNING MEDICAL CO.LTD | May 2026 | 207 | 9 |
| HANGZHOU SUNLIGHT TRADE CO., LTD. | May 2026 | 87 | 11 |
| HANGZHOU SUNPOW E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 311 | 17 |
| HANGZHOU SUNRISE IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 405 | 6 |
| HANGZHOU SUNTAI GARMENT CO LTD | Apr 2021 | 120 | 0 |
| HANGZHOU SUNTECH MACHINERY CO LTD | Jan 2026 | 336 | 0 |
| HANGZHOU SUNTEN APPAREL CO LTD | May 2026 | 265 | 11 |
| HANGZHOU SUNWARD TECH | May 2026 | 67 | 16 |
| HANGZHOU SUNWISE MACHINERY CO LTD | May 2026 | 780 | 16 |
| HANGZHOU SUNZOOM HOUSEHOLD CO., LTD | Jun 2023 | 703 | 0 |
| HANGZHOU SUPER YOUNG IMP.& EXP.CO | Jan 2026 | 135 | 0 |
| HANGZHOU SURUI E-COMMERCE | May 2026 | 310 | 259 |
| HANGZHOU SUZUKI GAS APPLIANCE PARTS | Apr 2025 | 193 | 0 |
| HANGZHOU SWEET IMP&EXP | May 2026 | 71 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 | EGLV142600508831 | CIECML26030111 | 1212E | House Bill | CIEC | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 119 PKG | 3,927 KG | House to House | HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | STG IMPORT INC | AUTO PARTS(HOOD) | |
| 2026-02-28 | EGLV142600131401 | CIECML26020110 | 1207E | House Bill | CIEC | 9850812 | EVER FINE | 2026-02-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 107 PKG | 3,531 KG | House to House | HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | STG IMPORT INC | AUTO PARTS(HOOD) | |
| 2026-02-24 | EGLV142600029967 | CIECML26020062 | 1206E | House Bill | CIEC | 9595503 | EVER LEADER | 2026-02-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 118 PKG | 3,894 KG | House to House | HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | STG IMPORT INC | AUTO PARTS(HOOD) | |
| 2026-02-13 | ONEYNBOFL4079800 | 011E | Regular Bill | ONEY | 9955246 | HMM RUBY | 2026-02-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 113 PKG | 3,729 KG | Container Yard | HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL | STG IMPORT INC | QUARTZ LOGISTICS INC. | PARTS AND ACCESSORIES OF THE MOTOR VEHICLES O F HEADINGS, BODIES (INCLUDING CABS) :, OTHER AND AUTO PARTS(HOOD) | |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | HDMUSHAZJT988400 |
|---|---|
| House BOL # | CIECML26030269 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CIEC |
| Voyage # | 0012E |
| IMO # | 9955246 |
| Vessel Name | HMM RUBY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3729 KG |
| Weight in KG | 3,729 KG |
| Quantity | 113 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU7073816 |
| Commodity Description |
AUTOMOBILE HOOD |
| Shipper Name | HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 8A, SHANGSHIEH BUSINESS BLDG,N |
| Address Line 2 | O.889 JIANG CHENG ROAD,,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | STG IMPORT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4511 LITTLEJOHN ST,BALDWIN PARK,CAL |
| Address Line 2 | IFORNIA 91706,US |
| Container Number | HMMU7073816 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 26H0060442 |
| Seal Number 1 | 26H0060442 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | AUTOMOBILE HOOD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 289 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 178 | 2026-02-13 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2022-04-30 |
| Miami, Florida | 10 | 2025-04-21 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2025-06-16 |
| Honolulu, Hawaii | 5 | 2022-10-04 |
| New York, New York | 5 | 2015-07-14 |
| Seattle, Washington | 4 | 2023-07-25 |
| Houston, Texas | 4 | 2018-01-08 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2024-09-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 355 | 2026-02-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 157 | 2026-05-16 |
| Pusan South Korea | 2 | 2021-07-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2022-07-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2020-11-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Sunshine International TRA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | RM1006,HUADU BUILDING, NO.137QING C HUN ROAD,HANGZHOU,P.R.,HANGZHOU,CN | 2026-02-28 | 108 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | ROOM 8A, SHANGSHIEH BUSINESS BLDG,N O.889 JIANG CHENG ROAD,,HANGZHOU,CN | 2026-05-16 | 4 |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD. | 2017-10-19 | 34 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | 2020-08-13 | 28 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA CO.,LTD. | 2018-12-04 | 25 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | 2021-10-01 | 25 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | 2020-06-15 | 24 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRADE CO LTD | 2020-07-04 | 23 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRA | 2021-08-10 | 22 | |
| HANGZHOU SUNSHINE INTERNATIONAL TRADE CO LTD | 2015-12-26 | 15 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Hangzhou Sunshine International TRA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-08-10 | 1 | |
| 2015-01-23 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||