There are a total of 341 bills of lading on file for Lumireflect Inc between April 14th, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 341 bills of lading, 28 were within the past 30 days and 62 were within the past 90 days.
| Total Records | 341 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 339 |
| Notify Party Records | 213 |
| First Shipment on File | Apr 14th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 28 |
| Records in Last 90 Days | 62 |
| Records in the Past Year | 307 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMIREFLECT INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Lumireflect Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Lumireflect Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QINGDAO JIAXIN WANGBANG TRADE | Apr 2026 | 261 | 261 |
| BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME | May 2026 | 496 | 66 |
| HANGZHOU KEMAO E-COMMERCE CO.,LTD | Apr 2026 | 21 | 12 |
| HANGZHOU KETA HOME FURNISHING CO. | Mar 2026 | 147 | 2 |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumireflect Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINII CORP. | May 2026 | 183 | 6 |
| LUMINO INC | May 2025 | 147 | 0 |
| LUMINOR ENVIRONMENTAL INC | Apr 2026 | 147 | 2 |
| LUMINOSITY INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 867 | 0 |
| LUMINOUS OPTICAL TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,596 | 20 |
| LUMINUS CO. LTD. | May 2026 | 436 | 30 |
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6452258690 | CGLSCQD26042089 | 072E | House Bill | CGLS | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,847 CTN | 17,800 KG | House to House | BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME | LUMIREFLECT INC | FRAMED MIRRORS | |
| 2026-05-18 | COSU6447840820 | 002E | Regular Bill | COSU | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,018 CTN | 18,321 KG | House to House | BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME | LUMIREFLECT INC | LUMIREFLECT INC | MIRROR MIRROR CABINET | |
| 2026-05-18 | COSU6447840270 | 002E | Regular Bill | COSU | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 3,084 CTN | 18,655 KG | House to House | BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME | LUMIREFLECT INC | LUMIREFLECT INC | MIRROR MIRROR CABINET | |
| 2026-05-18 | COSU6447840160 | 002E | Regular Bill | COSU | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 2,835 CTN | 19,041 KG | House to House | BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME | LUMIREFLECT INC | LUMIREFLECT INC | MIRROR | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | COSU6452258260 |
|---|---|
| House BOL # | CGLSCQD26042092 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGLS |
| Voyage # | 072E |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7820 KG |
| Weight in KG | 7,820 KG |
| Quantity | 1060 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU4133533 |
| Commodity Description |
FRAMED MIRRORS |
| Shipper Name | BAOHUA (SHANDONG) INTELLIGENT HOME |
|---|---|
| Address Line 1 | DETAIL ADDRESS:NO. 5278 LESHAN STRE |
| Address Line 2 | ET, FANGCHENG SSTREET, FANGZI DISTR |
| Address Line 3 | ICT, WEIFANG CITY, SHANDONG,C,CN |
| Consignee Name | LUMIREFLECT INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1815 S WESTSIDE DR APT5036, ANAHEIM |
| Address Line 2 | CA 92805 LUMI,ANAHEIM, ,US |
| Container Number | CBHU4133533 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK122025 |
| Seal Number 1 | NK122025 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FRAMED MIRRORS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 149 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 128 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 37 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 19 | 2025-12-12 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-04-11 |
| Oakland, California | 1 | 2026-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 274 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 48 | 2026-04-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2026-05-18 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2025-12-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2025-06-27 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-01-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2026-01-16 |
| Fuqing China (Mainland) | 1 | 2025-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumireflect Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMIREFLECT INC | 1815 S WESTSIDE DR APT5036, ANAHEIM CA 92805 ANAHEIM CA 92805 US | 2026-01-03 | 91 |
| LUMIREFLECT INC | 1815 S WESTSIDE DR APT5036, ANAHEIM CA 92805 | 2026-05-14 | 75 |
| LUMIREFLECT INC | 2026-05-18 | 58 | |
| LUMIREFLECT INC | 2025-08-27 | 34 | |
| LUMIREFLECT INC | 2025-09-19 | 29 | |
| LUMIREFLECT INC | 2025-08-27 | 9 | |
| LUMIREFLECT INC | 2026-03-31 | 7 | |
| LUMIREFLECT INC | 2026-04-24 | 6 | |
| LUMIREFLECT INC | 2025-06-02 | 5 | |
| LUMIREFLECT INC | 2026-04-20 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Lumireflect Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-23 | 1 | |
| 2026-01-19 | 1 |