There are a total of 120 bills of lading on file for Lumlux Corp between October 4th, 2017 and March 17th, 2026.
Of those 120 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 120 |
|---|---|
| Shipper Records | 120 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 4th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | Mar 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMLUX CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Lumlux Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Lumlux Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HYDROFARM INC | May 2026 | 1,944 | 31 |
| LUMATEK, INC. | Apr 2025 | 63 | 14 |
| JEFF011 COMPANY LIMITED | Mar 2026 | 103 | 8 |
| TABLETOP MEDIA LLC | May 2026 | 59 | 7 |
| HYDROFARM SOUTHWEST | Feb 2026 | 623 | 4 |
| CURRENT LIGHTING SOLUTIONS, LLC | May 2026 | 5,906 | 3 |
| HYDROFARM MIDWEST | Jul 2023 | 62 | 2 |
| HYDROFARM EAST | Mar 2026 | 376 | 2 |
| SENHUA ENTERPRISE,INC | May 2026 | 550 | 1 |
| May 2025 | 7 | 1 | |
| May 2024 | 2 | 1 | |
| CW RESOURCES,INC. | Nov 2025 | 32 | 1 |
| Sep 2023 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumlux Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-21 | CMDUCHN3002959 | PLKQSH26027223 | 080E | House Bill | PLKQ | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-02-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 19 PKG | 7,969 KG | Pier to Pier | LUMLUX CORP. | JEFF011 COMPANY LIMITED | JEFF011 COMPANY LIMITED | CHARGER |
| 2026-02-21 | CMDUCHN3002951 | PLKQSH26027222 | 080E | House Bill | PLKQ | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-02-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 8,440 KG | Pier to Pier | LUMLUX CORP. | JEFF011 COMPANY LIMITED | JEFF011 COMPANY LIMITED | CHARGER |
| 2026-02-13 | WHLC027G503624 | PLKQSH26017227 | E011 | House Bill | PLKQ | 9955246 | HMM RUBY | 2026-02-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 8,924 KG | LUMLUX CORP. | JEFF011 COMPANY LIMITED | JEFF011 COMPANY LIMITED | CHARGER | |
| 2026-02-13 | WHLC027G503623 | PLKQSH26017226 | E011 | House Bill | PLKQ | 9955246 | HMM RUBY | 2026-02-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 8,924 KG | LUMLUX CORP. | JEFF011 COMPANY LIMITED | JEFF011 COMPANY LIMITED | CHARGER | |
| Run Date | 2026-02-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-21 |
| Trade Update Date | 2026-02-01 |
| Master BOL # | CMDUCHN2986159 |
|---|---|
| House BOL # | PLKQSH26017230 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PLKQ |
| Voyage # | 0DBNJ |
| IMO # | |
| Vessel Name | PRESIDENT REAGAN |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8440 KG |
| Weight in KG | 8,440 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CMAU5948960 |
| Commodity Description |
CHARGER |
| Shipper Name | LUMLUX CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.81 CHUNLAN RD, XIANGCHENG,SUZHOU |
| Address Line 2 | CHINA |
| Consignee Name | JEFF011 COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 1500 N GRANT ST STE R DENVER, CO 80 |
| Address Line 2 | 203 U.S.A. |
| Notify Party Name | JEFF011 COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 1500 N GRANT ST STE R DENVER, CO 80 |
| Address Line 2 | 203 U.S.A. |
| Container Number | CMAU5948960 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M8808672 |
| Seal Number 1 | M8808672 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | CHARGER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 30 | 2026-03-18 |
| Long Beach, California | 27 | 2026-02-21 |
| Los Angeles, California | 24 | 2026-02-23 |
| Seattle, Washington | 14 | 2023-02-02 |
| Newark, New Jersey | 13 | 2025-03-19 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2024-06-29 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-09-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 110 | 2026-02-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2026-02-21 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumlux Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMLUX CORP | NO.81 CHUNLAN RD, XIANGCHENG,SUZHOU,CHINA 215100 | 2025-12-16 | 1 |
| LUMLUX CORP | NO.81 CHUNLAN RD, XIANGCHENG, SUZHO U, CHINA SUZHOU 215131 CN | 2026-03-18 | 1 |
| LUMLUX CORP. | 2026-02-23 | 24 | |
| LUMLUX CORP | 2025-04-14 | 17 | |
| LUMLUX CORP | 2021-07-07 | 14 | |
| LUMLUX CORP | 2024-12-14 | 14 | |
| LUMLUX CORP. | 2021-05-20 | 8 | |
| LUMLUX CORP. | 2025-01-11 | 7 | |
| LUMLUX CORP | 2022-11-02 | 5 | |
| LUMLUX CORP. | 2022-02-07 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||