There are a total of 420 bills of lading on file for Lumitec between June 5th, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 420 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 420 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 442 |
| Notify Party Records | 93 |
| First Shipment on File | Jun 5th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMITEC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lumitec, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lumitec in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN HONGFU MOULD CO., LTD | May 2026 | 412 | 54 |
| JIANGSU HIGH HOPE INTERNATIONAL GRO | May 2026 | 3,588 | 51 |
| ACME INDUSTRIAL TECHNOLOGIES (NANJING) LIMITED | May 2026 | 61 | 19 |
| NINGBO ZHENHAI BOLANG METAL PRODUCT | May 2026 | 412 | 13 |
| VERTICAL WORLDWIDE TRADING LIMITED | May 2026 | 1,549 | 12 |
| MOLD TECH TIANJIN PLASTICS CO LTD | Apr 2026 | 226 | 12 |
| EASTER GLASS INDUSTRIAL LIMITED | May 2026 | 24 | 11 |
| THERMTROL VSIP COMPANY LTD | May 2026 | 1,108 | 7 |
| SHANGHAI BO-GLASS INDUSTRIAL LIMITE | Apr 2026 | 59 | 7 |
| MIGO INDUSTRY CO., LIMITED | Mar 2026 | 103 | 6 |
| ALBAKSAN ALASIMLI BAKIR SAN VE TIC | May 2026 | 190 | 5 |
| DONGGUAN OLYMPIA LIGHTING | Apr 2026 | 23 | 4 |
| PROWIT ENTERPRISES CO LTD | May 2026 | 1,398 | 3 |
| MACRON ASSOCIATE COMPANY | May 2026 | 5,890 | 3 |
| THERMTROL CORPORATION | May 2026 | 381 | 2 |
| SHENZHEN SHINESKY OPTOELECTRONICS C | May 2026 | 13 | 2 |
| SHANGHAI MINGMU METAL MATERIAL CO | Apr 2025 | 13 | 2 |
| NANJING QI KISUM CO LTD | Oct 2021 | 14 | 2 |
| LE BRONZE INDUSTRIEL | May 2026 | 1,720 | 2 |
| JIANGYIN YONGHAO MACHINERY CO.,LTD. | May 2026 | 354 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumitec.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINOUS OPTICAL TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,596 | 20 |
| LUMINUS CO. LTD. | May 2026 | 436 | 30 |
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32119865 | UASI3005181421 | 17E | House Bill | UASI | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 35 CTN | 182 KG | Pier to Pier | SHENZHEN HONGFU MOULD | LUMITEC | PLASTIC SHELL | |
| 2026-05-20 | ZIMUHCM80630414 | UASI3005181487 | 17E | House Bill | UASI | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 19 CTN | 293 KG | Pier to Pier | THERMTROL | LUMITEC LLC | LUMITEC LLC | WIRE HARNESS HS CODE: 8544.11.0050 1 PLTS = 19 CTNS |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3486209 | UASI3005170190 | 0PGNF | House Bill | UASI | 9436355 | CMA CGM RHONE | 2026-05-18 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 50 CTN | 960 KG | Pier to Pier | NINGBO ZHENHAI BOLANG METAL PRODUCT | LUMITEC LLC | ALUMINUM LAMP HOUSING | |
| 2026-05-14 | HLCUSHA2603BKEU8 | DFDSRAF0271718 | 616E | House Bill | DFDS | 9359026 | GUNHILDE MAERSK | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 332 KG | House to House | EASTER GLASS INDUSTRIAL LIMITED | LUMITEC, LLC | GLASS CRUST | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32119865 |
|---|---|
| House BOL # | UASI3005181916 |
| Manifest Number | 558792 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 17E |
| IMO # | 9973688 |
| Vessel Name | MACKENZIE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 121 KG |
| Weight in KG | 121 KG |
| Quantity | 19 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU4725593 |
| Commodity Description |
ALUMINIUM PROFILE STAINLESS STEEL CLIP ALUMINIUM CLIP CURVED PROFILE |
| Shipper Name | SHENZHEN SHINESKY OPTOELECTRONICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 29 BUILDING, SHANCHENG INDUSTRIAL |
| Address Line 2 | PARK, SHIYAN STREET, BAO AN |
| City | SHENZHEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | LUMITEC, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1055 SW 15TH AVENUE BUILDING D DOCK |
| Address Line 2 | 4 |
| City | DELRAY BEACH |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33444 |
| Country Code | US |
| Container Number | JXLU4725593 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260381499 |
| Seal Number 1 | A4260381499 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ALUMINIUM PROFILE STAINLESS STEEL CLIP ALUMINIUM CLIP CURVED PROFILE |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 147 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 92 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 79 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 57 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 10 | 2023-06-06 |
| Charleston, South Carolina | 9 | 2026-04-27 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2024-04-01 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2020-10-03 |
| Port Everglades, Florida | 5 | 2024-09-30 |
| Boston, Massachusetts | 4 | 2015-12-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 148 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 89 | 2026-05-20 |
| Anvers Belgium | 42 | 2026-04-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 41 | 2026-01-05 |
| Pusan South Korea | 32 | 2026-05-19 |
| Kingston Jamaica | 14 | 2021-12-16 |
| Vung Tau Vietnam | 9 | 2026-05-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 7 | 2025-10-04 |
| Ambarli Turkey | 6 | 2023-10-18 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 5 | 2026-02-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumitec that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMITEC | 1055 SW 15TH AVENUE BUILDING D BAY 4 DELRAY BEACH FL 33444 US | 2026-05-20 | 53 |
| LUMITEC | 1055 SW 15TH AVENUE BUILDING D DOCK 4 DELRAY BEACH FL 33444 US | 2026-04-01 | 23 |
| LUMITEC | 2026-04-30 | 2 | |
| LUMITEC | 2021-07-27 | 56 | |
| LUMITEC LLC | 2026-05-23 | 47 | |
| LUMITEC | 2023-03-18 | 47 | |
| LUMITEC LLC | 2024-07-12 | 33 | |
| LUMITEC, LLC | 2026-05-14 | 24 | |
| LUMITEC | 2024-08-10 | 20 | |
| LUMITEC LLC | 2022-08-04 | 20 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Lumitec.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 24 | |
| 2021-09-01 | 54 | |
| 2021-08-27 | 3 | |
| 2021-07-10 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Lumitec.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 24 |