There are a total of 118 bills of lading on file for Lummox Inc between June 24th, 2016 and May 17th, 2026.
Of those 118 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 118 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 178 |
| Notify Party Records | 68 |
| First Shipment on File | Jun 24th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMMOX INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Lummox Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Lummox Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ASTARRI A S | May 2026 | 59 | 15 |
| ONECOLLECTION A S | May 2026 | 717 | 14 |
| CASSINA SPA | May 2026 | 5,000 | 14 |
| ZANOTTA SPA | May 2026 | 1,917 | 8 |
| NINE UNITED DENMARK A S HAY | Oct 2024 | 737 | 6 |
| LANGE PRODUCTION | May 2026 | 141 | 3 |
| ASTARRI | May 2025 | 29 | 3 |
| VERPAN APS | May 2026 | 473 | 2 |
| POLTRONA FRAU SPA | May 2026 | 3,908 | 2 |
| MAGIS SPA | May 2026 | 778 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lummox Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | ACLUSA01270138 | AARG072602635 | AST69 | House Bill | AARG | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER GERMANY ATLANTIC REGION PORTS | 1 PKG | 23 KG | House to House | ASTARRI A S | LUMMOX INC | LUMMOX INC | LOUNGE CHAIR |
| 2026-05-04 | MEDURL622418 | DBGASMIL00500367 | MC612 | House Bill | DBGA | 9618317 | MSC ATHOS | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LA SPEZIA ITALY | 1 PAL | 59 KG | House to House | ZANOTTA SPA | LUMMOX INC | XXXXXX ROOM FURNITURE | |
| 2026-04-24 | ONEYAARG01382800 | AARG072602020 | 034W | House Bill | AARG | 9850525 | EVER FAITH | 2026-04-23 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PAL | 26 KG | Container Yard | ASTARRI A S | LUMMOX INC | LUMMOX INC | MIRROR |
| 2026-04-24 | ONEYAARG01382800 | AARG072601974 | 034W | House Bill | AARG | 9850525 | EVER FAITH | 2026-04-23 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PAL | 12 KG | Container Yard | ONECOLLECTION A S | LUMMOX INC | LUMMOX INC | READING CHAIR MADE OF WOOD |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ACLUSA01270851 |
|---|---|
| House BOL # | AARG072602931 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AARG |
| Voyage # | ATK69 |
| IMO # | 9670602 |
| Vessel Name | ATLANTIC SKY |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER GERMANY ATLANTIC REGION PORTS (42899) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 55 KG |
| Weight in KG | 55 KG |
| Quantity | 1 PAL |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9798734 |
| Commodity Description |
LOUNGE CHAIR |
| Shipper Name | LANGE PRODUCTION |
|---|---|
| Address Line 1 | HAGEMANNSVEJ 6B |
| City | SILKEBORG |
| Country Code | DK |
| Consignee Name | LUMMOX INC DBA HIVE MODERN |
|---|---|
| Address Line 1 | 820 NW GLISAN ST |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 97209-340 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PATRICK@HIVEMODERN.COM |
| Consignee Name | LUMMOX INC DBA HIVE MODERN |
|---|---|
| Address Line 1 | 820 NW GLISAN ST |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 97209-340 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15032421967 |
| Notify Party Name | LUMMOX INC DBA HIVE MODERN |
|---|---|
| Address Line 1 | 820 NW GLISAN ST |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 97209-340 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15032421967 |
| Notify Party Name | LUMMOX INC DBA HIVE MODERN |
|---|---|
| Address Line 1 | 820 NW GLISAN ST |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 97209-340 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PATRICK@HIVEMODERN.COM |
| Container Number | ACLU9798734 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ALPI011058 |
| Seal Number 1 | ALPI011058 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | LOUNGE CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | LANGE PRODUCTION |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940171 | 00000000 | 0000000055 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 89 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-04-03 |
| New York, New York | 4 | 2025-08-26 |
| Long Beach, California | 3 | 2026-05-04 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 48 | 2025-08-19 |
| La Spezia Italy | 23 | 2026-05-04 |
| All Other Germany Atlantic Region Ports | 20 | 2026-05-16 |
| Bremerhaven Germany | 13 | 2026-04-24 |
| Stade Germany | 10 | 2025-04-28 |
| Valencia Spain | 3 | 2019-06-15 |
| Sines Portugal | 1 | 2026-05-19 |
Below are the top 9 company names and addresses for Lummox Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMMOX INC | 820 NW GLISAN ST PORTLAND OR 97209-340 US | 2026-05-16 | 33 |
| LUMMOX INC | 820 NW GLISAN ST PORTLAND OR 97209 US | 2026-05-19 | 25 |
| LUMMOX INC. | 2019-06-15 | 32 | |
| LUMMOX INC | 2020-06-16 | 12 | |
| LUMMOX INC | 2025-04-28 | 8 | |
| LUMMOX INC. | 2020-06-29 | 3 | |
| LUMMOX INC | 2020-02-27 | 2 | |
| LUMMOX INC | 2024-10-19 | 2 | |
| LUMMOX INC. | 2019-03-12 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Lummox Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 60 |
Below are the top 2 email addresses on file for Lummox Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 57 | |
| 2020-06-29 | 3 |