There are a total of 130 bills of lading on file for Lumitec Lighting between July 14th, 2013 and May 6th, 2026.
Of those 130 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 130 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 130 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 14th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMITEC LIGHTING.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Lumitec Lighting, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Lumitec Lighting in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROWIT ENTERPRISES CO LTD | May 2026 | 1,398 | 29 |
| GUANGZHOU XIONGYI PRECISION METALWO | May 2026 | 464 | 19 |
| MACRON ASSOCIATE COMPANY | May 2026 | 5,890 | 17 |
| MOLD TECH TIANJIN PLASTICS CO LTD | Apr 2026 | 226 | 15 |
| DONGGUAN OLYMPIA LIGHTING | Apr 2026 | 23 | 8 |
| P.Q.D.INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,500 | 2 |
| MIGO INDUSTRY CO., LIMITED | Mar 2026 | 103 | 2 |
| KHANS ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 2,500 | 2 |
| ZHEJIANG CATHAYA TRADE AND DEVELOPM | May 2026 | 4,557 | 1 |
| Sep 2023 | 3 | 1 | |
| P Q D DESIGN MANUFACTURING LLC | May 2026 | 102 | 1 |
| MOLD-TECH(TIANJIN) PLASTIC ELECTRIC | May 2026 | 55 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumitec Lighting.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINUS CO. LTD. | May 2026 | 436 | 30 |
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | MATS3501990000 | UASI7809123619 | 015E | House Bill | UASI | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 CTN | 623 KG | Pier to Pier | MOLD-TECH(TIANJIN)PLASTIC ELECTRIC | LUMITEC LIGHTING | CABLE | |
| 2026-04-28 | MATS8476033000 | UASI7809122046 | 072E | House Bill | UASI | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-04-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 27 CTN | 261 KG | Pier to Pier | MOLD-TECH (TIANJIN)PLASTICS | LUMITEC LIGHTING | CABLE | |
| 2026-04-17 | EGLV003600329149 | UASI3005169398 | 1447E | House Bill | UASI | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 34 CTN | 371 KG | House to House | PROWIT ENTERPRISES | LUMITEC LIGHTING | TORSION SPRING ELECTRO POLISHED CONV TO HAND MASK WHT PWDRCOAT HAND MASK WHT PWDRCOAT HOUSING HALO WHITE HIGH SECURITY DN LIGHT ... | |
| 2026-04-13 | ZIMUSHH32042525 | UASI3005161885 | 18E | House Bill | UASI | 9945485 | ZIM CANADA | 2026-04-12 | MIAMI, FLORIDA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 100 CTN | 549 KG | Pier to Pier | DONGGUAN OLYMPIA LIGHTING | LUMITEC LIGHTING | LED NEON FLEX | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | EGLV003600418737 |
|---|---|
| House BOL # | UASI3005175602 |
| Manifest Number | 550552 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 0018E |
| IMO # | 9850599 |
| Vessel Name | EVER FUTURE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | KEELUNG,TW |
| Foreign Port of Lading | TAIBEI CHINA (TAIWAN) (58304) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 153 KG |
| Weight in KG | 153 KG |
| Quantity | 27 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU9382422 |
| Commodity Description |
ELECTRICAL LIGHTING SEABLAZE ARIES QUATTRO REFLECTOR PER DRAWING 701183 REV B LEXAN 943 WHITE WITH VACUUM METALIZED FINISH WITH PAD PRINT 701188 SEABLAZE SINGLE COLOR REFLECTOR PER DRAWING 701188 REV A LEXAN 943 WHITE |
| Shipper Name | MACRON ASSOCIATE COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1F NO 352 PENGYI RD |
| Address Line 2 | TAIPING DIST |
| City | TAICHUNG |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | LUMITEC LIGHTING |
|---|---|
| Address Line 1 | 1055 SW 15TH AVENUE |
| Address Line 2 | BUILDING D BAY 4 |
| City | DELRAY BEACH |
| State Province | FL |
| Zip Code | 33444 |
| Country Code | US |
| Container Number | EITU9382422 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCULK0854 |
| Seal Number 1 | EMCULK0854 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | ELECTRICAL LIGHTING SEABLAZE ARIES QUATTRO REFLECTOR PER DRAWING 701183 REV B LEXAN 943 WHITE WITH VACUUM METALIZED FINISH WITH PAD PRINT 701188 SEABLAZE SINGLE COLOR REFLECTOR PER DRAWING 701188 REV A LEXAN 943 WHITE |
| Additional Cargo 1 | WITH VACUUM METALIZED FINISH WITH PAD PRINT |
| Marks and Numbers 1 | T N G IN TRI MIAMI |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 85 | 2026-05-08 |
| Long Beach, California | 30 | 2026-05-04 |
| Miami, Florida | 9 | 2026-04-13 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2022-03-29 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2019-11-12 |
| New York, New York | 1 | 2022-06-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Taibei China (Taiwan) | 42 | 2026-05-08 |
| Yantian China (Mainland) | 28 | 2026-04-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 21 | 2026-05-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2026-05-04 |
| Nansha China (Mainland) | 13 | 2020-02-13 |
| Pusan South Korea | 4 | 2022-03-29 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2022-02-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2023-02-09 |
| Singapore Singapore | 1 | 2022-06-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2021-08-26 |
Below are the top 7 company names and addresses for Lumitec Lighting that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMITEC LIGHTING | 1405 POINSETTIA DRIVE SUITE 10 DELRAY BEACH FL 33444 US | 2026-05-04 | 38 |
| LUMITEC LIGHTING | 1055 SW 15TH AVENUE BUILDING D BAY 4 DELRAY BEACH FL 33444 US | 2026-05-08 | 27 |
| LUMITEC LIGHTING | 2026-05-08 | 23 | |
| LUMITEC LIGHTING | 2026-04-13 | 10 | |
| LUMITEC LIGHTING COMPANY | 2022-06-10 | 17 | |
| LUMITEC LIGHTING COMPANY | 2025-06-06 | 14 | |
| LUMITEC LIGHTING | 2022-02-05 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||