There are a total of 177 bills of lading on file for Lumivert Lighting between December 21st, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 177 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 177 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 177 |
| Notify Party Records | 95 |
| First Shipment on File | Dec 21st, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMIVERT LIGHTING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lumivert Lighting, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lumivert Lighting in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN TOSHDA LIGHTING CO.,LTD | Jul 2024 | 24 | 22 |
| ROYAL LIGHTING INDUSTRY LTD | May 2026 | 156 | 11 |
| Nov 2025 | 6 | 6 | |
| LUMINAIRES MOBEL LITE CO., LTD. | Jun 2024 | 147 | 6 |
| MAGIC POWER (HK) ELECTRIC | Mar 2026 | 14 | 5 |
| LIBO LIGHTING ELECTRICAL CO.,LTD | May 2026 | 572 | 5 |
| KAIPING CITY YUEYANG PLASTIC CO., LTD | May 2026 | 392 | 5 |
| JIANGSU BAREP SMART TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 250 | 4 |
| LAITE LUMENS LTD | Jan 2026 | 70 | 3 |
| Jun 2023 | 4 | 3 | |
| DONGGUAN YUHE IMPORT AND EXPORT TRA | Apr 2026 | 127 | 3 |
| DONGGUAN LEADING LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 452 | 3 |
| DONGGUAN DZONE LIGHTING CO.,LTD. | Feb 2023 | 15 | 3 |
| CT GLOBAL TRADING COMPANY LIMITED | May 2026 | 33 | 3 |
| SINMAR LIMITED | May 2026 | 198 | 2 |
| FOSHAN TOUCH MIRROR CO., LTD | Apr 2026 | 27 | 2 |
| FOSHAN CARRO ELECTRICAL CO., LTD | May 2026 | 313 | 2 |
| DONGGUAN CITY HAICHUAN LIGHTING CO. | Jan 2026 | 34 | 2 |
| PT WISETRONICS MANUFACTURING INDONE | May 2026 | 156 | 1 |
| PARAGON SEMICONDUCTOR LIGHTING TECH CO LTD | Apr 2026 | 83 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumivert Lighting.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMISOURCE, LLC | May 2026 | 5,461 | 28 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-06 | MAEU264140363 | CFUIGZHOU2601109 | 604E | House Bill | CFUI | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-03-05 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,017 CTN | 13,330 K | Container Yard | MAGIC POWER (HK) ELECTRIC | LUMIVERT LIGHTING | LUMIVERT LIGHTING | CEILING FAN AND CEILING FAN SPARE PART(COLOR BOX) |
| 2026-03-06 | MAEU264140221 | CFUIGZHOU2601082 | 604E | House Bill | CFUI | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-03-05 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,852 CTN | 9,010 K | Container Yard | DONGGUAN YUHE IMPORT AND EXPORT | LUMIVERT LIGHTING | LUMIVERT LIGHTING | CEILING FAN CEILING FAN PARTS (GLASS, LAMPS) LIGHTING FIXTURE LIGHTING PARTS(HARDWARE ROD) DOOR CHIME PARTS (TRANSFORMER) |
| 2026-02-24 | ZIMUSHH32012901 | 41W | Regular Bill | ZIMU | 9466960 | MSC JASPER VIII | 2026-02-22 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,761 CTN | 38,133 LB | Pier to Pier | KAIPING CITY YUEYANG PLASTIC | LUMIVERT LIGHTING | CROWNFU LOGISTICS INC | CEILING FAN CEILING FAN PARTS LIGHTING FIXTUR E LIGHTING PARTS DOOR CHIME DOOR CHIME PARTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD ... | |
| 2026-01-29 | MAEU262661390 | CFUIGZHOU2512104 | 551E | House Bill | CFUI | 9466972 | NORTHERN JAGUAR | 2026-01-28 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,590 CTN | 11,560 K | Pier to Pier | MAGIC POWER (HK) ELECTRIC | LUMIVERT LIGHTING | LUMIVERT LIGHTING | CEILING FAN . . |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32046476 |
|---|---|
| House BOL # | CFUIGZHOU2602044 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CFUI |
| Voyage # | 77E |
| IMO # | 9393022 |
| Vessel Name | MSC SHAY |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7371 K |
| Weight in KG | 7,371 KG |
| Quantity | 1978 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU7720151 |
| Commodity Description |
LIGHTING FIXTURE LIGHTING PARTS DOOR CHIME PA RTS |
| Shipper Name | DONGGUAN YUHE IMPORT AND EXPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADING CO.,LTD.2302,NO.288, |
| Address Line 3 | DALANG SECTION,GUANZHANG ROAD |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | LUMIVERT LIGHTING |
|---|---|
| Address Line 1 | 3040 GREENS RD |
| Address Line 3 | HOUSTON, TX 77032 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LUMIVERT LIGHTING |
|---|---|
| Address Line 1 | 3040 GREENS RD |
| Address Line 3 | HOUSTON, TX 77032 |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU7720151 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4260270331 |
| Seal Number 1 | A4260270331 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LIGHTING FIXTURE LIGHTING PARTS DOOR CHIME PA RTS |
| Marks and Numbers 1 | PO112025/122025/12026 LUMIVERT LIGHTING ITEM NO. QUANTITY COLOR MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 176 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 1 | 2021-11-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 138 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 13 | 2025-07-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2020-06-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2025-05-14 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2023-05-29 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2025-08-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-04-10 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2023-11-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2021-11-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumivert Lighting that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMIVERT LIGHTING | 3040 GREENS RD HOUSTON, TX 77032 HOUSTON TX US | 2026-04-28 | 98 |
| LUMIVERT LIGHTING | 3040 GREENS RD., HOUSTON, TX 77032 | 2026-05-23 | 24 |
| LUMIVERT LIGHTING | 2025-09-30 | 3 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2025-07-22 | 1 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2025-04-10 | 42 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2017-04-06 | 2 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2017-04-06 | 2 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2017-12-22 | 1 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2017-09-04 | 1 | |
| LUMIVERT LIGHTING | 2022-11-08 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Lumivert Lighting.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 9 | |
| 2025-07-22 | 1 | |
| 2018-08-14 | 8 |
Below are the top 3 email addresses on file for Lumivert Lighting.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 9 | |
| 2025-07-22 | 1 | |
| 2018-08-14 | 8 |