There are a total of 5,461 bills of lading on file for Lumisource, LLC between November 4th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 5,461 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,461 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,094 |
| Consignee Records | 133 |
| Notify Party Records | 3,319 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 141 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUMISOURCE, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Lumisource, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Lumisource, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SY EXPRESS | May 2026 | 4,123 | 1,090 |
| AT HOME PROCUREMENT INC. | May 2026 | 79,327 | 381 |
| ANJI JUYUAN FURNITURE CO.,LTD. | May 2026 | 2,214 | 166 |
| ANJI TIANWEI STEEL AND PLASTIC PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 2,323 | 56 |
| DONGGUAN TAIYUE TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 75 | 53 |
| ZHEJIANG ANJI SHUYE FURNITURE CO LTD | May 2026 | 2,718 | 51 |
| SINOSOURCE, INC. | Oct 2025 | 122 | 38 |
| GUANGDONG GUANGXIN FURNITURE CO. | May 2026 | 4,169 | 27 |
| FUZHOU VICTOR FURNITURE CO., LTD. | Apr 2026 | 64 | 27 |
| BEAM LIGHTING CO., LTD | Dec 2024 | 188 | 26 |
| ZHEJIANG ANJI XINGGUANG HOUSEHOLD C | May 2026 | 519 | 23 |
| RTG FURNITURE CORP. | May 2026 | 97,783 | 23 |
| SHINGMARK ENTERPRISES CO.,LTD | May 2026 | 22,508 | 20 |
| KINGTOWNS COMPANY | May 2026 | 1,005 | 20 |
| AARONS SALES AND LEASE | May 2026 | 14,218 | 17 |
| DONGGUAN BEAM LIGHTING CO LTD | Mar 2026 | 437 | 15 |
| AARON'S, INC. | May 2026 | 7,783 | 15 |
| HONGLAITE HOME HANDICRAFT (CAMBODIA) CO., LTD | Jul 2023 | 14 | 10 |
| FREEHAND FURNITURE CO.,LTD. | Mar 2026 | 96 | 10 |
| OLD TIME POTTERY | May 2026 | 8,149 | 9 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lumisource, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMINOR ENVIRONMENTAL INC | Apr 2026 | 147 | 2 |
| LUMINOSITY INTERNATIONAL INC. | Apr 2025 | 867 | 0 |
| LUMINOUS OPTICAL TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 1,596 | 20 |
| LUMINUS CO. LTD. | May 2026 | 436 | 30 |
| LUMINUS JAPAN | May 2026 | 411 | 5 |
| LUMINUS KOREA INC. | May 2023 | 668 | 0 |
| LUMINVISTA INC | Jun 2025 | 159 | 0 |
| LUMINYS SYSTEMS CORPORATION | Mar 2026 | 248 | 12 |
| LUMIREFLECT INC | May 2026 | 341 | 62 |
| LUMISH GLOBAL INC | Dec 2025 | 124 | 0 |
| LUMITE INC. | May 2026 | 1,169 | 14 |
| LUMITEC | May 2026 | 420 | 20 |
| LUMITEC LIGHTING | May 2026 | 130 | 9 |
| LUMIVERT LIGHTING | May 2026 | 177 | 6 |
| LUMLUX CORP | Mar 2026 | 120 | 1 |
| LUMMOX INC | May 2026 | 118 | 15 |
| LUMNAT DISTRIBUTORS | May 2026 | 147 | 63 |
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV149602342040 | 0160E | In-bond Automated | EGLV | 9300415 | EVER SMILE | 2026-05-22 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,028 CTN | 5,896 K | House to House | KINGTOWNS COMPANY LIMITED | S.Y. EXPRESS, INC. | LUMISOURCE, LLC | TABLE LAMP TABLE LAMP | |
| 2026-05-19 | EGLV142652558553 | 1217E | In-bond Automated | EGLV | 9595462 | EVER LEADING | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 1,032 CTN | 9,594 K | House to House | ANJI JUYUAN FURNITURE | SY EXPRESS | SERIVCE SHIPPING | BAR CHAIR BAR CHAIR DINING CHAIR COUNTER STOOL SPARE PARTS(FOOTREST) AXG2601-0113-004 AJY2512-2107-205 | |
| 2026-05-12 | EGLV142652558545 | 1215E | In-bond Automated | EGLV | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 559 CTN | 5,530 K | House to House | ANJI JUYUAN FURNITURE | SY EXPRESS | SERIVCE SHIPPING | BAR CHAIR DINING CHAIR BAR CHAIR DINING CHAIR AJY2512-2103-201 AJY2512-2104-202 AJY2512-2105-203 AJY2512-2106-204 | |
| 2026-05-12 | EGLV142651921832 | 1215E | In-bond Automated | EGLV | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 719 CTN | 8,493 K | House to House | ANJI TIANWEI STEEL AND PLASTIC | SY EXPRESS | SERVICE SHIPPING | BAR TABLE BAR TABLE BAR STOOL CY-RAMP | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | EGLV149602486874 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 0160E |
| IMO # | 9300415 |
| Vessel Name | EVER SMILE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7420 K |
| Weight in KG | 7,420 KG |
| Quantity | 869 CTN |
| Volume | 69 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU6138604 |
| Commodity Description |
FUJI CHAIRS XXXX CHAIRS . . THE SAME |
| Shipper Name | DONGGUAN TAIYUE TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 101, NO. 53, |
| Address Line 2 | DALANG FULI WEST ROAD, |
| Address Line 3 | DALANG TOWN, DONGGUAN CITY, |
| Address Line 4 | GUANGDONG, CHINA 523773 |
| Consignee Name | S.Y. EXPRESS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2950 OLD HIGGINS RD. |
| Address Line 2 | ELK GROVE VILLAGE, IL 60007 |
| Address Line 3 | TEL: 1-847-699-8988 |
| Address Line 4 | E: DOCS@LUMISOURCE.COM |
| Notify Party Name | LUMISOURCE, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2950 OLD HIGGINS RD. |
| Address Line 2 | ELK GROVE VILLAGE, IL 60007 |
| Address Line 3 | TEL: 1-847-699-8988 |
| Notify Party Name | SERVICE SHIPPING, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2040 E ALGONQUIN RD, SUITE 507 |
| Address Line 2 | SCHAUMBURG, IL 60173 |
| Address Line 3 | OFFICE: 847-427-1775 |
| Address Line 4 | E:SERVICESHIPPING@LUMISOURCE.COM |
| Container Number | TGBU6138604 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVAE4004 |
| Seal Number 1 | EMCVAE4004 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FUJI CHAIRS XXXX CHAIRS . . THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | LUMISOURCE (IN DIA.) LUMISOURCE (IN DIA.) CHICAGO C/NO. 1- MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,548 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 1,362 | 2025-12-20 |
| Newark, New Jersey | 618 | 2024-08-10 |
| Tacoma, Washington | 500 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 133 | 2024-11-11 |
| Savannah, Georgia | 93 | 2025-08-12 |
| Houston, Texas | 44 | 2025-07-26 |
| Seattle, Washington | 35 | 2026-04-20 |
| Jacksonville, Florida | 31 | 2025-01-13 |
| Tampa, Florida | 30 | 2025-01-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 3,256 | 2026-02-24 |
| Yantian China (Mainland) | 922 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 523 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 156 | 2024-05-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 147 | 2024-10-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 119 | 2026-03-10 |
| Pusan South Korea | 93 | 2024-11-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 44 | 2025-07-22 |
| Xingang China (Mainland) | 41 | 2025-11-25 |
| Hong Kong Hong Kong | 35 | 2022-06-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lumisource, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUMISOURCE, LLC | 2950 OLD HIGGINS RD. ELK GROVE VILLAGE, IL 60007 | 2026-05-23 | 280 |
| LUMISOURCE, LLC | LIBEILING DISTRICT, DALANGTOWN, DON GGUAN CITY, GUANGDONG PROVINCE,CHIN A CONTACT PERSON: BOB MIN | 2025-07-24 | 10 |
| LUMISOURCE, LLC | 2026-04-20 | 5 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2025-12-04 | 1 | |
| LUMISOURCE | 2026-05-12 | 1,748 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2018-09-07 | 682 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2025-03-24 | 650 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2021-03-06 | 643 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2022-10-26 | 255 | |
| LUMISOURCE, LLC | 2018-09-27 | 234 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Lumisource, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2,215 | |
| 2026-05-23 | 422 | |
| 2026-05-19 | 1,395 | |
| 2025-04-03 | 9 | |
| 2025-01-23 | 7 | |
| 2024-10-24 | 5 | |
| 2022-10-29 | 1 | |
| 2021-10-30 | 4 | |
| 2020-10-07 | 6 | |
| 2020-01-21 | 5 |
Below are the top 10 email addresses on file for Lumisource, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 134 | |
| 2026-03-19 | 23 | |
| 2026-03-10 | 278 | |
| 2025-12-20 | 15 | |
| 2025-06-21 | 2 | |
| 2025-01-04 | 1 | |
| 2024-07-18 | 8 | |
| 2024-04-27 | 2 | |
| 2023-12-28 | 1 | |
| 2021-07-29 | 1 |