There are a total of 887 bills of lading on file for Profilglass Spa between November 6th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 887 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 887 |
|---|---|
| Shipper Records | 974 |
| Consignee Records | 89 |
| Notify Party Records | 88 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFILGLASS SPA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Profilglass Spa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Profilglass Spa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALLMETAL CO., LTD | May 2026 | 881 | 27 |
| LEADING EDGE DISTRIBUTION, LTD | May 2026 | 212 | 26 |
| ALCAST TRADING S.A.S | May 2026 | 114 | 21 |
| RAMAPO SALES & MARKETING INC | Jan 2025 | 507 | 20 |
| SANSING LIMITED | Mar 2026 | 178 | 16 |
| CAPINVYBORNY BONDED WHSE | May 2026 | 95 | 13 |
| MEXPROUD SHIPPING S.A. DE C.V | May 2026 | 2,891 | 11 |
| FCA US LLC | May 2026 | 13,944 | 11 |
| AMERICAN IRON & METAL COMPANY | May 2026 | 3,099 | 11 |
| MEIVSA S.A. DE C.V. | Jun 2025 | 112 | 8 |
| PIERCE ALUMINUM COMPANY INC | May 2026 | 3,245 | 7 |
| SCHROTT24 GMBH | May 2025 | 31 | 6 |
| RECUPERACIONES INDUSTRIALES INTERNACIONALES, S.A. DE C.V. | May 2026 | 1,730 | 5 |
| MICHIGAN METAL IMPORTERS | May 2026 | 392 | 5 |
| PROMOTORA INDUSTRIAL GIM, S.A. | May 2026 | 185 | 3 |
| FAIST GREENTEK LLC | May 2026 | 609 | 3 |
| CAPIN-VIBORNY | May 2026 | 1,533 | 3 |
| Jun 2021 | 4 | 2 | |
| Apr 2026 | 4 | 2 | |
| BLUE STAR GLASS INC | Jan 2026 | 362 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profilglass Spa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| PROFINE GMBH | Oct 2025 | 423 | 0 |
| PROFIT ALLIANCE IND. LTD. | Dec 2022 | 128 | 0 |
| PROFIT CULTURAL & CREATIVE GROUP CO | May 2026 | 974 | 23 |
| PROFIT FIELDSLS TRADING COMPANY LIMITED | Mar 2023 | 1,082 | 0 |
| PROFIT FINE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 795 | 21 |
| PROFIT GALLERY GARMENT LTD | May 2026 | 956 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUGOA260455445 | DMALBLQA72164 | 617W | House Bill | DMAL | 9401283 | RDO CONCORD | 2026-05-23 | HOUSTON, TEXAS | TANGIER MOROCCO | 26 PKG | 19,671 KG | House to House | PROFILGLASS S.P.A. | MICHIGAN METAL IMPORTERS | MICHIGAN METAL IMPORTERS | DISQUES EN ALUMINIUM |
| 2026-05-25 | HLCUGOA260447097 | DMALBLQA72109 | 617W | House Bill | DMAL | 9401283 | RDO CONCORD | 2026-05-23 | HOUSTON, TEXAS | TANGIER MOROCCO | 25 PKG | 19,496 KG | House to House | PROFILGLASS S.P.A. | MICHIGAN METAL IMPORTERS | MICHIGAN METAL IMPORTERS | DISQUES EN ALUMINIUM |
| 2026-05-23 | MEDUXF881114 | 615W | Simple BOL FROB | MEDU | 9290488 | MSC NIOVI VIII | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 13 PKG | 19,940 K | House to House | ALCAST TRADING S.A.S | PROFILGLASS SPA | PROFILGLASS SPA | ALUMINIUM WASTE AND SCRAP - ALUMINUM SCRAP | |
| 2026-05-23 | MAEU269759082 | 616W | Simple BOL FROB | MAEU | 9222986 | GSL TEGEA | 2026-05-22 | MIAMI, FLORIDA | VERACRUZ MEXICO | 35 PKG | 54,697 LB | Container Yard | ALCAST TRADING SAS | PROFILGLASS SPA | PROFILGLASS SPA | ALUMINUM SCRAP | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUGOA2604AQYL7 |
|---|---|
| House BOL # | DMALBLQA72543 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 616W |
| IMO # | 9193317 |
| Vessel Name | ROTTERDAM EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LIVORNO |
| Foreign Port of Lading | LEGHORN ITALY (47537) |
| Port of Unlading | PORT EVERGLADES, FLORIDA (5203) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19775 KG |
| Weight in KG | 19,775 KG |
| Quantity | 12 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU4830551 |
| Commodity Description |
DISQUES EN ALUMINIUM |
| Shipper Name | PROFILGLASS S.P.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA MEDA 28 |
| City | FANO |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +390721856711 |
| Consignee Name | OLBERT METAL SALES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7345 EATON CT |
| City | UNIVERSITY PARK |
| State Province | FL |
| Zip Code | 34201-230 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | OLBERT METAL SALES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7345 EATON CT |
| City | UNIVERSITY PARK |
| State Province | FL |
| Zip Code | 34201-230 |
| Country Code | US |
| Container Number | HAMU4830551 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 546919 |
| Seal Number 1 | 546919 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DISQUES EN ALUMINIUM |
| Marks and Numbers 1 | OLBERT METAL SALES LIMITED?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 760612 | 00000000 | 0000019775 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 298 | 2023-07-14 |
| Houston, Texas | 152 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 115 | 2026-05-08 |
| Norfolk, Virginia | 98 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 50 | 2022-10-20 |
| Baltimore, Maryland | 49 | 2025-09-16 |
| Savannah, Georgia | 43 | 2026-04-29 |
| Miami, Florida | 29 | 2026-05-23 |
| Port Everglades, Florida | 14 | 2025-10-25 |
| Chester, Pennsylvania | 11 | 2026-02-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Leghorn Italy | 512 | 2026-05-08 |
| La Spezia Italy | 172 | 2026-05-23 |
| Veracruz Mexico | 54 | 2026-05-23 |
| Algeciras Spain | 29 | 2025-01-07 |
| Tampico Mexico | 27 | 2025-09-20 |
| Gioia Tauro Italy | 23 | 2021-12-04 |
| Genoa Italy | 14 | 2025-05-05 |
| Anvers Belgium | 11 | 2026-02-18 |
| Valencia Spain | 8 | 2021-02-06 |
| Tangier Morocco | 7 | 2026-04-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profilglass Spa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFILGLASS SPA | VIA MEDA 28 - Z.I. BELLOCCHI BELLOCCHI PU 61032 ITALY | 2026-05-23 | 19 |
| PROFILGLASS SPA | VIA MEDA 28 BELLOCCHI DI FANO ITALIA CTC MR GIOVANNI FRONZI | 2025-09-13 | 9 |
| PROFILGLASS SPA | 2025-09-20 | 2 | |
| PROFILGLASS SPA | 2025-09-20 | 2 | |
| PROFILGLASS SPA | 2026-05-23 | 1 | |
| PROFILGLASS SPA | 2026-05-11 | 1 | |
| PROFILGLASS SPA | 2026-05-23 | 1 | |
| PROFILGLASS SPA | 2023-07-31 | 158 | |
| PROFILGLASS SPA | 2024-12-13 | 108 | |
| PROFILGLASS SPA | 2019-11-12 | 94 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Profilglass Spa.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-24 | 33 | |
| 2024-04-02 | 1 | |
| 2023-07-31 | 158 | |
| 2021-07-21 | 16 | |
| 2018-12-13 | 1 | |
| 2018-12-10 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||