There are a total of 134 bills of lading on file for Profile Products India Private LIMI between November 20th, 2023 and May 16th, 2026.
Of those 134 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 134 |
|---|---|
| Shipper Records | 136 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 20th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Profile Products India Private LIMI, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Profile Products India Private LIMI in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ECOM ATLANTA INC | May 2026 | 884 | 70 |
| BIO | May 2026 | 43 | 22 |
| PROFILE PRODUCTS LLC | Apr 2026 | 209 | 8 |
| May 2026 | 5 | 5 | |
| SIERRA GOLD NURSERIES | Apr 2026 | 68 | 4 |
| BAILEY NURSERIES | May 2026 | 14 | 4 |
| SUNLAND GARDEN PRODUCTS INC | Sep 2025 | 40 | 3 |
| May 2026 | 5 | 3 | |
| May 2026 | 3 | 2 | |
| Apr 2026 | 9 | 2 | |
| Mar 2026 | 2 | 2 | |
| Mar 2026 | 4 | 2 | |
| May 2025 | 8 | 1 | |
| WINDSET FARMS (CALIFORNIA) INC. | Mar 2026 | 150 | 1 |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| CREDO FRESH LLC | May 2026 | 20 | 1 |
| Oct 2024 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profile Products India Private LIMI.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFESSOR PUZZLE USA INC. | May 2026 | 380 | 15 |
| PROFIBER (VIETNAM) INDUSTRY LTD | Apr 2026 | 117 | 3 |
| PROFICIENT RESOURCES INC | Oct 2025 | 594 | 0 |
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFILITEC S.P.A. | May 2026 | 246 | 5 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| PROFINE GMBH | Oct 2025 | 423 | 0 |
| PROFIT ALLIANCE IND. LTD. | Dec 2022 | 128 | 0 |
| PROFIT CULTURAL & CREATIVE GROUP CO | May 2026 | 974 | 23 |
| PROFIT FIELDSLS TRADING COMPANY LIMITED | Mar 2023 | 1,082 | 0 |
| PROFIT FINE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 795 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | ONEYTUTG03511800 | CHSL548165773TCR | 029E | House Bill | CHSL | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-16 | JACKSONVILLE, FLORIDA | COLOMBO SRI LANKA | 20 PKG | 17,000 KG | Container Yard | PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | PARALLEL FLORIDA LLC | TOTAL 20 PACKAGES ONLY COIR BLEND CUBE - 1515 PACKED WITH HOLES PO NO XXXXXXXXX INVOICE NO XXXXX 25-26 171 DT. 25.03.2026 SB NO ... | |
| 2026-05-16 | CMDUAID0328619 | CHSL549924434TCR | 0INMB | House Bill | CHSL | 9718117 | CMA CGM GANGES | 2026-05-14 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 100 PKG | 99,000 KG | Container Yard | PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | BOSCH BERRIES KENTUCKY OPERATIONS C | COMP COCO PEAT COCO FIBER 5KG BLOCKS 65 PITH, 35 COCO FIBER TOTAL 100 PACKAGES ONLY COMP COCO PEAT COCO FIBER 5KG BLOCKS 65 PITH... | |
| 2026-05-13 | CMDUAID0327443 | CHSL548032762TCR | 0INU2 | House Bill | CHSL | 9679892 | CMA CGM CONGO | 2026-05-12 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 20 PKG | 19,800 KG | Container Yard | PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | BAILEY NURSERIES, INC. | TOTAL 20 PACKAGES ONLY PROFILE COIR COCO PEAT 5KG BLOCKS PO NO XXXXXXX INVOICE NO XXXXX 25-26 169 DT. 25.03.2026 SB NO 1797568 D... | |
| 2026-05-12 | CMDUAID0326930 | CHSL547377103TCR | 1TUHW | House Bill | CHSL | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 40 PKG | 46,600 KG | Pier to Pier | PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | HILLMAN GEORGE LLC | TOTAL 40 PACKAGES ONLY PROFILE COIR COCO PEAT 5KG BLOCKS PO NO 103 INVOICE NO XXXXX 25-26 166 DT. 18.03.2026 SB NO 1605431 DT 18... | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | MEDUXO062202 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL545228079TCR |
| Manifest Number | 548859 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | UK616 |
| IMO # | 9484948 |
| Vessel Name | EXPRESS ATHENS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | TUTICORIN IN |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23300 KG |
| Weight in KG | 23,300 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CRXU9791580 |
| Commodity Description |
TOTAL 20 PACKAGES ONLY PROFILE COIR COCO PEAT 5KG BLOCKS PO NO XXXX INVOICE NO XXXXX 25-26 157 DT. 26.02.2026 SB NO 1031767 DT 26-02-2026 IEC N0 AAKCC1001C HS CODE 53050040 NET WT 23000.000 KGS FREIGHT PREPAID |
| Shipper Name | PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI |
|---|---|
| Address Line 1 | FORMERLY KNOWN AS COIRSCI INDIA PRI |
| Address Line 2 | SF NO. 165 2, KUPPAIYANDIPILLAIPUDU |
| City | POLLACHI |
| State Province | TN |
| Zip Code | 642003 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | ECOM ATLANTA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2724 PEACHTREE ROAD, |
| Address Line 2 | NW SUITE NO 501, ATLANTA GA 30305, |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30305 |
| Country Code | US |
| Container Number | CRXU9791580 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LG00366226 |
| Seal Number 1 | LG00366226 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TOTAL 20 PACKAGES ONLY PROFILE COIR COCO PEAT 5KG BLOCKS PO NO XXXX INVOICE NO XXXXX 25-26 157 DT. 26.02.2026 SB NO 1031767 DT 26-02-2026 IEC N0 AAKCC1001C HS CODE 53050040 NET WT 23000.000 KGS FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | 01 TO 20 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 51 | 2026-04-16 |
| Seattle, Washington | 23 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2026-05-08 |
| New York, New York | 8 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 7 | 2026-05-12 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2026-04-23 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2026-03-12 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-03-11 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2026-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 46 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 26 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 15 | 2026-04-16 |
| Singapore Singapore | 12 | 2026-05-12 |
| Shekou China (Mainland) | 12 | 2026-01-21 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2026-04-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 4 | 2025-05-31 |
| Kajang Malaysia | 3 | 2026-05-05 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2025-08-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profile Products India Private LIMI that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | FORMERLY KNOWN AS COIRSCI INDIA PRI LIMITED SF NO. 165 2, KUPPAIYANDIP POLLACHI TN 642002 IN | 2026-03-17 | 46 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | FORMERLY KNOWN AS COIRSCI INDIA PRI SF NO. 165 2, KUPPAIYANDIPILLAIPUDU POLLACHI TN 642002 IN | 2026-03-17 | 20 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | 2026-05-19 | 15 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | 2025-06-18 | 2 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | 2025-09-26 | 2 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | 2025-10-13 | 2 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | 2025-08-09 | 1 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PVT LTD | 2024-01-24 | 14 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA | 2026-04-16 | 7 | |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LTD | 2024-07-15 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Profile Products India Private LIMI.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-26 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||