There are a total of 246 bills of lading on file for Profilitec S.P.A. between November 23rd, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 246 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 246 |
|---|---|
| Shipper Records | 270 |
| Consignee Records | 118 |
| Notify Party Records | 73 |
| First Shipment on File | Nov 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PROFILITEC S.P.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Profilitec S.P.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Profilitec S.P.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EXPEDITORS CHARLESTON | May 2026 | 6,037 | 14 |
| ID STUDIO SA DE CV | Jan 2026 | 953 | 7 |
| Mar 2026 | 10 | 5 | |
| INTERGLOBO NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 472,753 | 3 |
| HANK'S SPECIALTIES INC | Feb 2025 | 78 | 3 |
| EXPEDITORS - BOS | May 2026 | 58,578 | 3 |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| ORCO BLOCK | May 2026 | 43 | 2 |
| TECHO-BLOC CORP. | May 2026 | 427 | 1 |
| STANLEY STEPHENS COMPANY | Oct 2025 | 145 | 1 |
| May 2025 | 4 | 1 | |
| JULIAN CERAMIC TILE INC. | Apr 2026 | 3,947 | 1 |
| ITALIAN TILE IMPORTS | May 2026 | 658 | 1 |
| FLOORING RESOURCES ASSOCIATES INC | May 2024 | 15 | 1 |
| EXTECH SRL | Sep 2023 | 17 | 1 |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| DAL TILE CORPORATION | May 2026 | 51,590 | 1 |
| AMERICA'S FLOOR SOURCE | Mar 2026 | 23 | 1 |
| Dec 2023 | 10 | 1 | |
| 8A LOGISTICS | Aug 2023 | 66 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Profilitec S.P.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PROFIELNORM B.V. | May 2026 | 108 | 9 |
| PROFIELNORM USA | May 2026 | 75 | 14 |
| PROFIL NORTH AMERICA AND PENN AUTOM | May 2026 | 208 | 4 |
| PROFIL VERBINDUNGSTECHNIK GMBH & CO | May 2026 | 665 | 5 |
| PROFILATI LONATESI SRL | May 2026 | 923 | 28 |
| PROFILE FOOD INGREDIENTS LLC | Jan 2025 | 139 | 0 |
| PROFILE INDUSTRIES INC | May 2026 | 705 | 17 |
| PROFILE PRODUCTS INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 134 | 26 |
| PROFILGLASS SPA | May 2026 | 887 | 26 |
| PROFILGRUPPEN EXTRUSIONS AB | May 2026 | 464 | 17 |
| PROFIM SP. Z O.O. | May 2026 | 895 | 1 |
| PROFIMED SRL | May 2026 | 282 | 19 |
| PROFINE GMBH | Oct 2025 | 423 | 0 |
| PROFIT ALLIANCE IND. LTD. | Dec 2022 | 128 | 0 |
| PROFIT CULTURAL & CREATIVE GROUP CO | May 2026 | 974 | 23 |
| PROFIT FIELDSLS TRADING COMPANY LIMITED | Mar 2023 | 1,082 | 0 |
| PROFIT FINE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 795 | 21 |
| PROFIT GALLERY GARMENT LTD | May 2026 | 956 | 5 |
| PROFIT GREAT, INC. | Oct 2019 | 215 | 0 |
| PROFIT LONGEST LIMITED | Feb 2024 | 353 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 | MAEU265707387 | 606W | Regular Bill | MAEU | 9348651 | MAERSK MEMPHIS | 2026-03-13 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | GENOA ITALY | 25 PKG | 21,034 LB | Container Yard | PROFILITEC SPA | PROFILITEC CORP | AN DERINGER INC | PLASTIC ACCESSORIES | |
| 2026-03-12 | HLCUGOA2601ASWP0 | DCSD0740126A | 606S | House Bill | DCSD | 9635664 | GERHARD SCHULTE | 2026-03-11 | HOUSTON, TEXAS | LA SPEZIA ITALY | 25 PKG | 9,848 K | House to House | PROFILITEC SPA | DALTILE SUNNYVALE PLANTERS RDC | PROFILITEC CORP | PROFILES AND INSTALLATION SYSTEMS - HTS |
| 2026-03-02 | HLCUGOA260184184 | DCSD0569726A | 605W | House Bill | DCSD | 9315214 | MAERSK SERANGOON | 2026-02-28 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | GENOA ITALY | 50 PKG | 21,017 K | House to House | PROFILITEC SPA | PROFILITEC CORP | PROFILITEC CORP | PROFILES AND INSTALLATION SYSTEMS - HTS |
| 2026-02-13 | HLCUGOA260144335 | VEPDS26VIC001778 | 604W | House Bill | VEPD | 9315226 | MAERSK SEMBAWANG | 2026-02-12 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 86 PKG | 9,276 K | House to House | PROFILITEC SPA | PROFILITEC CORP | PROFILITEC CORP | PEDESTAL SYSTEM HTS - |
| Run Date | 2026-03-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-13 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | MAEU265553644 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 606W |
| IMO # | 9348651 |
| Vessel Name | MAERSK MEMPHIS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | ISOLA VICENTINA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27138 LB |
| Weight in KG | 12,310 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU6610558 |
| Commodity Description |
PLASTIC ACCESSORIES |
| Shipper Name | PROFILITEC SPA |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA SCOTTE 3 36033 ISOLA VICENTINA |
| City | ISOLA VICENTINA |
| State Province | NA |
| Zip Code | 36033 |
| Country Code | IT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 394442683111 |
| Consignee Name | PROFILITEC CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 472 MEETING STREET SUITE C 301 29 |
| City | CHARLESTON |
| State Province | SC |
| Zip Code | 294034831 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18435546909 |
| Consignee Name | PROFILITEC CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 472 MEETING STREET SUITE C 301 29 |
| City | CHARLESTON |
| State Province | SC |
| Zip Code | 294034831 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BRIGITTE.BRIERE@EXPEDITOR |
| Notify Party Name | AN DERINGER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 173 WEST SERVICE RD. CHAMPLAIN NY |
| City | CHAMPLAIN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12919 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15182987422 |
| Notify Party Name | AN DERINGER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 173 WEST SERVICE RD. CHAMPLAIN NY |
| City | CHAMPLAIN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 12919 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MMATTON@ANDERINGER.COM |
| Container Number | MRSU6610558 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 4540396 |
| Seal Number 1 | 4540396 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC ACCESSORIES |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 64 | 2026-03-14 |
| Newark, New Jersey | 41 | 2026-02-13 |
| Houston, Texas | 34 | 2026-03-12 |
| Savannah, Georgia | 31 | 2025-09-09 |
| Port Everglades, Florida | 23 | 2018-10-13 |
| Miami, Florida | 22 | 2025-11-24 |
| New York, New York | 11 | 2024-10-23 |
| Los Angeles, California | 5 | 2025-05-08 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2025-01-10 |
| New Orleans, Louisiana | 4 | 2026-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 95 | 2026-03-14 |
| La Spezia Italy | 95 | 2026-03-12 |
| Leghorn Italy | 44 | 2026-05-19 |
| All Other Italy East Coast Ports | 3 | 2025-06-06 |
| Tangier Morocco | 2 | 2025-09-06 |
| Valencia Spain | 2 | 2022-04-22 |
| Algeciras Spain | 2 | 2020-07-22 |
| Tampico Mexico | 1 | 2025-10-20 |
| Vado Ligure Italy | 1 | 2023-06-30 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2021-11-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Profilitec S.P.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PROFILITEC S.P.A. | VIA SCOTTE 36033 ISOLA VICENTINA 34 IT | 2025-07-15 | 21 |
| PROFILITEC S.P.A. | VIA SCOTTE 3 36033 ISOLA VICENTINA VI ITALY | 2025-09-09 | 9 |
| PROFILITEC SPA | 2026-05-19 | 60 | |
| PROFILITEC SPA | 2017-02-16 | 39 | |
| PROFILITEC CORP | 2026-05-19 | 38 | |
| PROFILITEC CORPORATION | 2025-07-15 | 35 | |
| PROFILITEC S.P.A. | 2024-12-13 | 32 | |
| PROFILITEC CORP. | 2024-12-13 | 26 | |
| PROFILITEC S.P.A. | 2021-10-09 | 17 | |
| PROFILITEC SPA | 2025-11-10 | 14 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Profilitec S.P.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-14 | 2 | |
| 2024-12-13 | 30 | |
| 2022-02-26 | 3 | |
| 2022-02-26 | 3 | |
| 2019-09-20 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Profilitec S.P.A.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-13 | 30 | |
| 2024-12-13 | 23 |