There are a total of 1,348 bills of lading on file for PT. EHWA Indonesia between December 5th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 1,348 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,348 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,523 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 158 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. EHWA INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with PT. EHWA Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with PT. EHWA Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GENERAL TOOL INC. | May 2026 | 3,814 | 287 |
| FREUD AMERICA INC | May 2026 | 9,310 | 189 |
| ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | May 2026 | 49,823 | 83 |
| ROBERT BOSCH POWER TOOL | May 2026 | 5,455 | 70 |
| BLACK & DECKER (US) INC | May 2026 | 30,160 | 14 |
| FREUD CANADA INC. | May 2026 | 440 | 11 |
| CHERVON NORTH AMERICA, INC. | Oct 2025 | 3,589 | 3 |
| STANLEY BLACK & DECKER CANADA | May 2026 | 20,130 | 1 |
| DSV AIR & SEA INC. | May 2026 | 873,352 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. EHWA Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. EASTWIND MANDIRI | May 2026 | 1,108 | 9 |
| PT. EBAKO NUSANTARA | May 2026 | 2,691 | 74 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | May 2026 | 1,197 | 111 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT.ECCO INDONESIA | May 2026 | 1,795 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | HLCUSEL2603RBWQ9 | DSVFRAF0192126 | 611E | House Bill | DSVF | 9687540 | COCHRANE | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 11 BOX | 2,608 KG | House to House | PT. EHWA INDONESIA | FREUD AMERICA INC. | DIAMOND SAW BLADE | |
| 2026-04-20 | HLCUSEL260317223 | DSVFRAF0189985 | 612E | House Bill | DSVF | 9320257 | GEORG MAERSK | 2026-04-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1 BOX | 386 KG | Container Station | PT. EHWA INDONESIA | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION | DIAMOND SAW BLADES INDUSTRIAL TOOLS | |
| 2026-04-06 | YMJAE425910954 | PNCSSO260204200 | 028E | House Bill | PNCS | 9784788 | ONE STORK | 2026-04-04 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 46 BOX | 18,750 K | House to House | PT. EHWA INDONESIA | GENERAL TOOL INC | GENERAL TOOL INC | INDUSTRIAL DIAMOND TOOLS CORE DRILL CUP GRIND ING WHEEL SINTERED SAW BLADES . |
| 2026-03-24 | YMJAE425910958 | YMJAE425910958A | 043E | House Bill | YMJA | 9706750 | ONE MUNCHEN | 2026-03-23 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 35,539 PCS | 17,391 KG | House to House | PT EHWA INDONESIA | GENERAL TOOL INC. | GENERAL TOOL INC. | OTH MLLSTNS ETC OF AGGLM SYNTHTC OR NAT DIAMO CUP GRINDING WHEEL HS CODE .. OTHER INCLUDING PARTS(CIRCULAR SAW BLADES (I SINTERE... |
| Run Date | 2026-04-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-22 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | HLCUSEL2603RBXN1 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFRAF0192265 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 613E |
| IMO # | 9359052 |
| Vessel Name | GERDA MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1604 KG |
| Weight in KG | 1,604 KG |
| Quantity | 4 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU2116150 |
| Commodity Description |
DIAMOND SAW BLADES |
| Shipper Name | PT. EHWA INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | KAW.IND.MITRA KARAWANG JL MITRA |
| Address Line 3 | TIMUR II BLOK D NO.8-9 PARUNGMULYA |
| City | KARAWANG - JAWA BAR |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +622764679367 |
| Shipper Name | PT. EHWA INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | KAW.IND.MITRA KARAWANG JL MITRA |
| Address Line 3 | TIMUR II BLOK D NO.8-9 PARUNGMULYA |
| City | KARAWANG - JAWA BAR |
| Country Code | ID |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HRGA.EHWA@GMAIL.COM |
| Consignee Name | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1749 STERGIOS RD |
| City | CALEXICO |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92231 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17603576763 |
| Container Number | HAMU2116150 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC1543407 |
| Seal Number 1 | HLC1543407 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DIAMOND SAW BLADES |
| Marks and Numbers 1 | ROBERT BOSCH TOOL CORPORATION |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 820239 | 00000000 | 0000001604 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 717 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 279 | 2026-01-07 |
| Newark, New Jersey | 242 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 43 | 2026-04-06 |
| Charleston, South Carolina | 32 | 2024-12-17 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2025-09-26 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2025-08-11 |
| New York, New York | 7 | 2025-06-02 |
| Miami, Florida | 1 | 2018-12-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 558 | 2026-04-06 |
| Pusan South Korea | 387 | 2026-05-14 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 259 | 2026-03-10 |
| Tanjung Priok Indonesia | 84 | 2025-09-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 14 | 2025-10-09 |
| Yantian China (Mainland) | 14 | 2025-03-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 12 | 2020-06-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 9 | 2025-11-25 |
| Kajang Malaysia | 5 | 2025-03-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2021-11-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. EHWA Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. EHWA INDONESIA | KAWASAN INDUSTRI MITRA KARAWANG JL.MITRA TIMUR II BLOK D NO.8-9, KARAWANG ID | 2026-04-06 | 269 |
| PT. EHWA INDONESIA | KAW.IND.MITRA KARAWANG JL MITRA TIMUR II BLOK D NO.8-9 PARUNGMULYA KARAWANG - JAWA BAR ID | 2026-05-14 | 175 |
| PT. EHWA INDONESIA | 2025-09-26 | 17 | |
| PT EHWA INDONESIA | 2023-01-03 | 202 | |
| PT EHWA INDONESIA | 2018-12-10 | 117 | |
| PT. EHWA INDONESIA | 2024-12-24 | 112 | |
| PT. EHWA INDONESIA | 2019-04-25 | 49 | |
| PT EHWA INDONESIA | 2018-04-11 | 33 | |
| PT. EHWA INDONESIA | 2021-09-04 | 23 | |
| PT. EHWA INDONESIA | 2023-09-02 | 22 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. EHWA Indonesia.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 197 |
Below are the top 1 email addresses on file for PT. EHWA Indonesia.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 175 |