There are a total of 465 bills of lading on file for PT Indospring TBK between November 13th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 465 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 465 |
|---|---|
| Shipper Records | 465 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT INDOSPRING TBK.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with PT Indospring TBK, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with PT Indospring TBK in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAYTON PARTS, LLC | May 2026 | 2,995 | 80 |
| AUSTIN INTERNATIONAL MFG.INC | May 2026 | 1,839 | 74 |
| ARB CORPORATION LIMITED | May 2026 | 1,820 | 18 |
| AIR LOCKER INC | May 2026 | 3,383 | 8 |
| AIR LOCKER JACKSONVILLE | Dec 2025 | 12 | 5 |
| EAGLE DALLAS SPRING INVESTORS BRAKE | May 2026 | 76 | 1 |
| ARB USA - SEATTLE | Mar 2026 | 37 | 1 |
| Nov 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT Indospring TBK.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | May 2026 | 140 | 10 |
| PT. INDOTRANS BUANA INTERNASIONAL | Mar 2025 | 778 | 0 |
| PT. INDUSTRI KARET DELI | May 2026 | 3,233 | 49 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. ING INTERNATIONAL | May 2026 | 859 | 12 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT. INOCYCLE TECHNOLOGY GROUP TBK | May 2026 | 105 | 1 |
| PT. INSERASENA | May 2026 | 2,873 | 110 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | MEDURQ356665 | SXCOHKOE26020215 | 610E | House Bill | SXCO | 9229312 | MSC LEO VI | 2026-04-26 | JACKSONVILLE, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 16 PKG | 17,953 KG | House to House | PT. INDOSPRING TBK | ARB | ( PACKAGES ON PALLETS) PALLETS = SETS OF LEAF SPRING FOB SURABAYA INDONESIA H S CODE: | |
| 2026-04-16 | MEDURQ363034 | DWSDJKT04369691 | 611N | House Bill | DWSD | 9404675 | MSC MELATILDE | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 16 PKG | 16,562 K | House to House | PT. INDOSPRING TBK. | AUSTIN INTL MFG. INC. | PACKAGES = SET OF LEAF SPRING FOB SURA BAYA, INDONESIA GW ,. KGS NW , . KGS | |
| 2026-04-14 | OOLU2320919010 | SXCOHKOE26030010 | 1TUHG | House Bill | SXCO | 9399222 | CMA CGM TITAN | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 16 PKG | 18,006 KG | Container Yard | PT. INDOSPRING TBK | ARB | ( PACKAGES ON PALLETS) PALLETS = SETS OF LEAF SPRING HS CODE: | |
| 2026-04-14 | OOLU2320919480 | SXCOHKOE26030009 | 1TUHG | House Bill | SXCO | 9399222 | CMA CGM TITAN | 2026-04-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 16 PKG | 18,045 KG | Container Yard | PT. INDOSPRING TBK | ARB | ( PACKAGES ON PALLETS) PALLETS = SETS OF LEAF SPRING HS CODE: | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | MEDURQ498475 |
|---|---|
| House BOL # | DWSDJKT05724421 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DWSD |
| Voyage # | 615N |
| IMO # | 9745653 |
| Vessel Name | MSC ROMANE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | BUSAN SOUTH KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16323 K |
| Weight in KG | 16,323 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU1254138 |
| Commodity Description |
16 PACKAGES = 360 PCS AND 668 SET OF LEAF SPR ING FOB XXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Shipper Name | PT. INDOSPRING TBK. |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. MAY JEND SUNGKONO NO 10 |
| Address Line 3 | SEGOROMADU |
| City | GRESIK |
| Country Code | ID |
| Consignee Name | AUSTIN INTL MFG. INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 23145 KASHIWA COURT |
| City | TORRANCE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90505 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | AUSTIN INTL MFG. INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 23145 KASHIWA COURT |
| City | TORRANCE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90505 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU1254138 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26237202 |
| Seal Number 1 | FJ26237202 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 16 PACKAGES = 360 PCS AND 668 SET OF LEAF SPR ING FOB XXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | AUSTIN INTL MFG 1X20GP FREIGHT COLLECT SAY S IXTEEN PACKAGE(S) ONLY |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 245 | 2026-04-14 |
| Long Beach, California | 73 | 2026-05-09 |
| Newark, New Jersey | 44 | 2022-02-05 |
| Baltimore, Maryland | 35 | 2021-05-13 |
| Oakland, California | 34 | 2023-09-04 |
| Jacksonville, Florida | 10 | 2026-04-27 |
| Seattle, Washington | 10 | 2026-03-31 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2025-08-26 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2025-10-11 |
| New York, New York | 3 | 2022-01-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 154 | 2026-01-27 |
| Surabaya Indonesia | 117 | 2024-09-05 |
| Singapore Singapore | 116 | 2026-05-09 |
| Taibei China (Taiwan) | 20 | 2020-07-24 |
| Pusan South Korea | 19 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2025-08-26 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 9 | 2025-10-11 |
| Yantian China (Mainland) | 6 | 2025-11-29 |
| Vung Tau Vietnam | 4 | 2023-11-21 |
| Kajang Malaysia | 3 | 2026-04-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT Indospring TBK that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT INDOSPRING TBK | JL.MAYOR JENDERAL SUNGKONO NO.10 SEGOROMADU-KEBOMAS, GRESIK GRESIK 61117 ID | 2025-12-13 | 10 |
| PT INDOSPRING TBK | JL MAY JEND SUNGKONO NO 10 SEGOROMADU, GRESIK 61123, INDONESIA GRESIK | 2025-09-03 | 2 |
| PT INDOSPRING TBK | 2025-10-30 | 1 | |
| PT INDOSPRING TBK | 2021-08-18 | 166 | |
| PT. INDOSPRING TBK | 2021-07-02 | 68 | |
| PT. INDOSPRING TBK | 2025-10-11 | 42 | |
| PT.INDOSPRING TBK. | 2022-02-05 | 40 | |
| PT. INDOSPRING TBK | 2022-01-24 | 31 | |
| PT. INDOSPRING TBK. | 2025-02-10 | 25 | |
| PT. INDOSPRING TBK | 2026-05-09 | 13 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||