There are a total of 1,705 bills of lading on file for PT. Indoharvest Spice between October 21st, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,705 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 72 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,705 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,705 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 72 |
| Records in the Past Year | 243 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDOHARVEST SPICE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Indoharvest Spice, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Indoharvest Spice in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MCCORMICK INGRED SPICE MILL | May 2026 | 474 | 228 |
| ISPICE FOODS | May 2026 | 1,224 | 82 |
| GLENDALE WAREHOUSE & DIST CORP | May 2026 | 2,712 | 78 |
| BADIA SPICES | May 2026 | 6,056 | 75 |
| GIVAUDAN FLAVORS CORPORATION | May 2026 | 11,717 | 49 |
| FRONTIER DISTRIBUTION LLC | May 2026 | 271 | 36 |
| SPICE CHAIN CORPORATION | Apr 2023 | 1,282 | 34 |
| OLDE THOMPSON LLC | May 2026 | 8,170 | 23 |
| SCHIFF FOOD PRODUCTS CO., INC. | May 2026 | 3,411 | 20 |
| B&G FOODS NORTH AMERICA, INC | May 2026 | 4,802 | 20 |
| HIGH QUALITY ORGANICS | Jan 2025 | 531 | 17 |
| KERRY SAVORY % CAROL STREAM WHS | Feb 2025 | 31 | 15 |
| WOODLAND FOODS | May 2026 | 1,104 | 13 |
| PACIFIC SPICE CO INC | Oct 2025 | 1,701 | 13 |
| RED MONKEY FOODS INC | May 2026 | 565 | 11 |
| ALLEGIANT SPICE LLC | May 2026 | 41 | 11 |
| LEACH LOGISTICS | May 2026 | 549 | 10 |
| U.S. SPICE MILLS INC | May 2026 | 2,350 | 8 |
| KERRY SAVORY PERCEN | Mar 2023 | 36 | 8 |
| SHASHI FOODS INC. | Feb 2026 | 1,334 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indoharvest Spice.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT. INDO JAWA LOKATARA | Apr 2026 | 106 | 3 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | EGLV081600052564 | KFUNA2603340238 | 1352E | House Bill | KFUN | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-20 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,100 BAG | 25,025 KG | Container Yard | PT. INDOHARVEST SPICE | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | CINNAMON KABC 1.7-2.2% VO |
| 2026-05-21 | EGLV081600052548 | KFUNA2603340236 | 1352E | House Bill | KFUN | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-20 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,100 BAG | 25,025 KG | Container Yard | PT. INDOHARVEST SPICE | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | CINNAMON KABC 2.1-2.6% VO |
| 2026-05-21 | EGLV081600052556 | KFUNA2603340232 | 1352E | House Bill | KFUN | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-20 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 720 CTN | 17,679 KG | Container Yard | PT. INDOHARVEST SPICE | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | ORGANIC CINNAMON STICK 6 |
| 2026-05-21 | EGLV081600052505 | KFUNA2603340083 | 1352E | House Bill | KFUN | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-20 | BALTIMORE, MARYLAND | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 40 BAG | 25,891 KG | Container Yard | PT. INDOHARVEST SPICE | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | MCCORMICK INGRED SPICE MILL | PEPPER XXXXX LAMPONG WHOLE H |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | EGLV081600066859 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2603340239 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 1352E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MERCY |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SURABAYA, ID |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23324 KG |
| Weight in KG | 23,324 KG |
| Quantity | 40 CTN |
| Volume | 60 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TIIU5122074 |
| Commodity Description |
NUTMEG XXXXXXXXXX HS CODE : 09081200 |
| Shipper Name | PT. INDOHARVEST SPICE |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. JOKO KENDIL, DUSUN KARANG |
| Address Line 2 | WUNGU KEL. PURL, KEC. PURL, KAB. |
| Address Line 3 | MOJOKERTO PROP. JAWA TIMUR MOJOKERT |
| Consignee Name | MCCORMICK INGRED SPICE MILL |
|---|---|
| Address Line 1 | 226 SCHILLING CIRCLE HUNT VALLEY |
| Address Line 2 | MD UNITED STATES 21031 |
| Notify Party Name | MCCORMICK INGRED SPICE MILL |
|---|---|
| Address Line 1 | 226 SCHILLING CIRCLE HUNT VALLEY |
| Address Line 2 | MD UNITED STATES 21031 |
| Container Number | TIIU5122074 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCQNF5064 |
| Seal Number 1 | EMCQNF5064 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | NUTMEG XXXXXXXXXX HS CODE : 09081200 |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 644 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 206 | 2026-01-27 |
| Baltimore, Maryland | 185 | 2026-05-21 |
| Miami, Florida | 184 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 166 | 2026-04-09 |
| Long Beach, California | 130 | 2026-02-04 |
| Norfolk, Virginia | 74 | 2025-08-07 |
| Oakland, California | 63 | 2025-11-05 |
| Seattle, Washington | 15 | 2026-04-23 |
| Houston, Texas | 12 | 2026-03-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 1,061 | 2026-05-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 203 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 89 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 81 | 2026-05-05 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 68 | 2025-11-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 51 | 2026-04-23 |
| Kajang Malaysia | 43 | 2026-02-16 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2022-09-07 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 14 | 2018-06-16 |
| Chiwan China (Mainland) | 14 | 2017-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indoharvest Spice that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDOHARVEST SPICE | JL. JOKO KENDIL, DUSUN KARANG WUNGU KEL. PURL, KEC. PURL, KAB. MOJOKERTO PROP. JAWA TIMUR MOJOKERT | 2026-05-21 | 421 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | JL. JOKO KENDIL, BY PASS MOJOKERTO 61363, INDONESIA | 2026-01-30 | 181 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2026-04-27 | 60 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2026-02-04 | 18 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2026-01-29 | 13 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2025-07-22 | 11 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2025-08-07 | 6 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2026-02-27 | 1 | |
| PT. INDOHARVEST SPICE | 2026-04-17 | 1 | |
| PT INDOHARVEST SPICE | 2026-04-20 | 577 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. Indoharvest Spice.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-11-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||