There are a total of 694 bills of lading on file for PT. Indokom Citra Persada between October 23rd, 2012 and May 2nd, 2026.
Of those 694 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 694 |
|---|---|
| Shipper Records | 694 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDOKOM CITRA PERSADA.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with PT. Indokom Citra Persada, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with PT. Indokom Citra Persada in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROYAL COFFEE INC. | May 2026 | 16,026 | 130 |
| ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. | May 2026 | 3,656 | 61 |
| ATLAS COFFEE IMPORTERS, LLC | Jul 2025 | 2,181 | 21 |
| NEUMANN GRUPPE USA INC | May 2026 | 3,136 | 4 |
| TO ROTHFOS CORPORATION | Feb 2025 | 271 | 3 |
| LOUIS DREYFUS COMPANY COFFEE NA LLC | May 2026 | 4,347 | 2 |
| INTERAMERICAN COFFEE, INC. | May 2026 | 11,125 | 2 |
| ZEPHYR GREEN COFFEE LLC | Jun 2023 | 2,508 | 1 |
| WALKER COFFEE TRADING LP | May 2026 | 4,168 | 1 |
| SUCAFINA NA INC | May 2026 | 13,184 | 1 |
| STC-NJ | Mar 2026 | 10,006 | 1 |
| ROTHFOS CORPORATION | May 2026 | 18,846 | 1 |
| ATLANTIC SPECIALTY COFFEE, INC. | May 2026 | 4,638 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indokom Citra Persada.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDO KORDSA TBK | May 2026 | 1,161 | 5 |
| PT INDO MERAPI | May 2026 | 160 | 3 |
| PT INDOALUMINIUM INTIKARSA INDUSTRI | Jul 2025 | 565 | 0 |
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT. INDO PACK PRINTING | Mar 2026 | 132 | 1 |
| PT. INDO PORCELAIN | May 2026 | 454 | 11 |
| PT. INDO WORLD | May 2026 | 233 | 14 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | May 2026 | 297 | 16 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | May 2026 | 140 | 10 |
| PT.INDO-RAMA SYNTHETICS TBK, GRAHA | May 2026 | 2,615 | 33 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | CMDUDJA1453581 | 1TUIJ | Regular Bill | CMDU | 9463023 | ERVING | 2026-04-25 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 320 BAG | 21,644 KG | Pier to Pier | PT. INDOKOM CITRA PERSADA | ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. | JAF GLOBAL LOGISTICS | DOK IDBLW PEB BAGS BAG KGS = . MT OF SUMATRA MANDHELING GRADE HS CODE .. SERVICE CONTRACT NO. : - ROYAL COFFEE REFERENCE : RC / ... | |
| 2026-04-17 | MEDURQ381929 | 611A | Regular Bill | MEDU | 9778117 | MSC NITYA B | 2026-04-16 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 320 BAG | 19,456 K | House to House | PT. INDOKOM CITRA PERSADA | NEUMANN GRUPPE USA INC | NEUMANN GRUPPE USA INC | GREEN COFFEE ARABICA BAGS = BAG KGS = . MT OF GREEN COFFEE ARABICA SUMATRA MANDH ELING G DP, PACKING IN JUTEBAG & GRAINPRO P - H... | |
| 2026-03-05 | ONEYSUBG00202400 | 072E | Regular Bill | ONEY | 9468308 | ONE ALTAIR | 2026-03-04 | OAKLAND, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 320 BAG | 19,456 KG | Container Yard | PT. INDOKOM CITRA PERSADA | ROYAL COFFEE, INC. | ROYAL COFFEE, INC. | COFFEE BEANS, RAW, NOT DECAFFEINATED AND COFF EE, NOT ROASTED, NOT DECAFFEINATED | |
| 2026-01-09 | ONEYMESF08582600 | 045E | Regular Bill | ONEY | 9706736 | ONE MILLAU | 2026-01-08 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 320 BAG | 19,424 KG | Container Yard | PT. INDOKOM CITRA PERSADA | ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. | ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. | COFFEE BEANS, RAW, NOT DECAFFEINATED AND ORGA NIC COFFEE | |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDUDJA1448529 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0XRAK |
| IMO # | 9436379 |
| Vessel Name | CMA CGM SAMSON |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | BELAWAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | JACKSONVILLE, FLORIDA (1803) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21614 KG |
| Weight in KG | 21,614 KG |
| Quantity | 320 BAG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU0235777 |
| Commodity Description |
DOK 009916 20260216 IDBLW 010700 PEB 320 BAGS BAG 60 KGS = 19.2 MT OF SUMATRA MANDHELING GRADE 1 HS CODE 0901.11.20 SERVICE CONTRACT NO. : XXXXXXX XXXXXXXXXXXX REFERENCE : RC 39405/61802 FOR FURTHER PROCESSING ONLY |
| Shipper Name | PT. INDOKOM CITRA PERSADA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. INDUSTRI KM. 2,5 SIDOKEPUNG, |
| Address Line 2 | BUDURAN KAB. SIDOARJO |
| Address Line 3 | JAWA TIMUR, 61252, INDONESIA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | FDA REG. NR : 12871021926 |
| Consignee Name | ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 661 HADLEY ROAD |
| Address Line 2 | SOUTH PLAINFIELD, NJ 07080 |
| Address Line 3 | PH: 908-756-6400 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | RNYINBOUND ROYALNY.COM |
| Notify Party Name | JAF GLOBAL LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1319 NORTH BROAD STREET |
| Address Line 2 | HILLSIDE, NJ 07205 |
| Address Line 3 | PH: 908-282-9440 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | ROYALCOFFEE JAFGL.COM |
| Notify Party Name | ROYAL COFFEE NEW YORK, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 661 HADLEY ROAD |
| Address Line 2 | SOUTH PLAINFIELD, NJ 07080 |
| Address Line 3 | PH: 908-756-6400 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | RNYINBOUND ROYALNY.COM |
| Container Number | CMAU0235777 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R5450329 |
| Seal Number 1 | R5450329 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | DOK 009916 20260216 IDBLW 010700 PEB 320 BAGS BAG 60 KGS = 19.2 MT OF SUMATRA MANDHELING GRADE 1 HS CODE 0901.11.20 SERVICE CONTRACT NO. : XXXXXXX XXXXXXXXXXXX REFERENCE : RC 39405/61802 FOR FURTHER PROCESSING ONLY |
| Additional Cargo 1 | NET WEIGHT : 19,200.00 KGS FREIGHT PAYABLE IN XXXXXXXXXXXXXXXX BY XXXXXX 2ND NOTIFY:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX PH: XXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXX JAFGL.COM 3RD NOTIFY PARTY : XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Additional Cargo 2 | XXXXXXXXXXXX COMMODITY.CH |
| Marks and Numbers 1 | MARKING SIDE ONE ICP015/1397/25065 RC 39405/61802 ROYAL COFFEE INC. ARABICA COFFEE BEANS SUMATRA MANDHELING GRADE 1 PROD OF INDONESIA |
| Marks and Numbers 2 | NETT. 60 KGS JACKSONVILLE, FL 1- 320 MARKING SIDE TWO ARABICA SPECIALTY COFFEE BLUE TIGER LOGO |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00388480 | 0000021614 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 352 | 2026-03-05 |
| Newark, New Jersey | 196 | 2026-04-27 |
| Seattle, Washington | 54 | 2026-04-17 |
| Norfolk, Virginia | 30 | 2016-08-13 |
| Tacoma, Washington | 21 | 2025-09-06 |
| Jacksonville, Florida | 19 | 2025-09-08 |
| New Orleans, Louisiana | 9 | 2019-02-25 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2017-03-14 |
| Houston, Texas | 3 | 2022-05-11 |
| Long Beach, California | 3 | 2021-01-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 261 | 2026-04-27 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 185 | 2025-08-29 |
| Pusan South Korea | 60 | 2026-05-04 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 52 | 2025-08-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 40 | 2022-12-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 22 | 2023-01-10 |
| Yantian China (Mainland) | 20 | 2025-09-06 |
| Kajang Malaysia | 12 | 2025-08-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2025-03-31 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2023-03-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indokom Citra Persada that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | JL. INDUSTRI KM. 2,5 SIDOKEPUNG, BUDURAN KAB. SIDOARJO JAWA TIMUR, 61252, INDONESIA FDA REG. NR | 2026-05-04 | 44 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | JL. INDUSTRI KM. 2,5 SIDOARJO 6125 2 ID | 2026-03-05 | 36 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2025-10-27 | 8 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2026-04-17 | 4 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2025-11-24 | 3 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2026-01-09 | 2 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2025-09-16 | 2 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2025-11-13 | 1 | |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | 2021-09-08 | 255 | |
| PT. INDOKOM CITRAPERSADA | 2025-01-30 | 60 |
Below are the top 5 phone numbers on file for PT. Indokom Citra Persada.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 462 | |
| 2022-12-27 | 42 | |
| 2020-10-12 | 83 | |
| 2017-03-14 | 23 | |
| 2012-11-12 | 12 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||