There are a total of 297 bills of lading on file for PT. Indorama Polychem Indonesia between July 23rd, 2014 and May 21st, 2026.
Of those 297 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 297 |
|---|---|
| Shipper Records | 297 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with PT. Indorama Polychem Indonesia, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with PT. Indorama Polychem Indonesia in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| THE TORONTO DOMINION BANK | Apr 2026 | 2,996 | 40 |
| SAPONA YARNS LLC | May 2026 | 31 | 29 |
| FMG PROPERTIES OF CATAWBA, COUNTY INC | May 2026 | 1,629 | 25 |
| MPIO INC | Apr 2026 | 666 | 13 |
| C S AMERICA, INC. | May 2026 | 1,360 | 12 |
| DEWTEX INC | May 2026 | 652 | 9 |
| KEB HANA BANK | May 2026 | 878 | 6 |
| UNIFI WAREHOUSE | May 2026 | 240 | 4 |
| LAVA USA | May 2026 | 1,058 | 4 |
| THE TORONTO | May 2026 | 325 | 3 |
| LM TEXTILES, LLC | May 2026 | 79 | 2 |
| DILLON YARN CORPORATION | Apr 2026 | 1,687 | 2 |
| BIELTEX S.L.. | Jan 2025 | 34 | 2 |
| 1:FMG PROPERTIES OF CATAWBA,COUNTY INC | May 2026 | 204 | 2 |
| TO DECA GLOBAL LLC | May 2026 | 35 | 1 |
| THE TORONTO - DOMIN | Jul 2025 | 56 | 1 |
| RAYTEX FABRICS INC | Jun 2024 | 644 | 1 |
| MW CANADA LTD | May 2026 | 20 | 1 |
| Sep 2024 | 2 | 1 | |
| Apr 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Indorama Polychem Indonesia.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT INDOSOX MILLS | May 2026 | 167 | 7 |
| PT INDOSPRING TBK | May 2026 | 465 | 11 |
| PT. INDOCHITO INTERNATIONAL | May 2026 | 296 | 7 |
| PT. INDOFOOD CBP SUKSES MAKMUR TBK | May 2026 | 3,104 | 164 |
| PT. INDOHARVEST SPICE | May 2026 | 1,705 | 72 |
| PT. INDOKOM CITRA PERSADA | May 2026 | 694 | 4 |
| PT. INDOKOM SAMUDRA PERSADA | May 2026 | 690 | 16 |
| PT. INDOKORES SAHABAT | May 2026 | 447 | 2 |
| PT. INDOLIBERTY TEXTILES | May 2026 | 2,167 | 14 |
| PT. INDONESIA EPSON INDUSTRY | May 2026 | 12,486 | 423 |
| PT. INDOPOLY SWAKARSA INDUSTRY TBK | May 2026 | 792 | 4 |
| PT. INDOPROSTIME TRANSPORT | Apr 2026 | 279 | 5 |
| PT. INDOTAMA BAHARI | May 2026 | 140 | 10 |
| PT. INDOTRANS BUANA INTERNASIONAL | Mar 2025 | 778 | 0 |
| PT. INDUSTRI KARET DELI | May 2026 | 3,233 | 49 |
| PT. INDUSTRIES PARTNER INDONESIA | May 2026 | 235 | 29 |
| PT. ING INTERNATIONAL | May 2026 | 859 | 12 |
| PT. INIZIO | May 2026 | 492 | 10 |
| PT. INKORDAN INTERNATIONAL | May 2026 | 161 | 10 |
| PT.INFINITE TECH BATAM | May 2026 | 123 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MEDURQ476588 | 10E | Regular Bill | MEDU | 9967988 | ZIM OPAL | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SINGAPORE SINGAPORE | 32 BOX | 20,409 K | House to House | PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | SAPONA YARNS LLC | SAPONA YARNS LLC | 100% POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN 250/48 SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING NW:18,432.0 00 KGS HS CODE: 5402.46.90 PROFORMA C... | |
| 2026-05-08 | MEDURQ359172 | 13E | Regular Bill | MEDU | 9931123 | ZIM MOUNT DENALI | 2026-05-07 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 32 BOX | 20,346 K | House to House | PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | SAPONA YARNS LLC | SAPONA YARNS LLC | 100% POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN 250/48 SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING NW:18,432.0 00 KGS HS CODE: 5402.46.90 PROFORMA C... | |
| 2026-05-01 | MEDURQ359073 | 12E | Regular Bill | MEDU | 9931111 | ZIM MOUNT BLANC | 2026-04-30 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 32 BOX | 20,416 K | House to House | PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | SAPONA YARNS LLC | SAPONA YARNS LLC | % POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN / SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING PO # NW:,. KGS HS CODE: .. PROFORM A COMMERCIAL INVOICE N... | |
| 2026-05-01 | MEDURQ304863 | 12E | Regular Bill | MEDU | 9931111 | ZIM MOUNT BLANC | 2026-04-30 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | PUSAN SOUTH KOREA | 32 BOX | 20,427 K | House to House | PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | SAPONA YARNS LLC | SAPONA YARNS LLC | % POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN / SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING NW:,. KGS HS CODE: .. PROFORMA COMMERCIA L INVOICE NO. CO... | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | MEDURQ476604 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 10E |
| IMO # | 9967988 |
| Vessel Name | ZIM OPAL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | JAKARTA, JAVA |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20394 K |
| Weight in KG | 20,394 KG |
| Quantity | 32 BOX |
| Volume | 60 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3823052 |
| Commodity Description |
100% POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN 250/48 SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING NW:18,432.0 00 KGS HS CODE: 5402.46.90 PROFORMA COMMERCIA L INVOICE NO.XXXXXXXX COMMERCIAL INVOICE NO.4 0711659 FREIGHT PREPAID #AND ESHIPPING LLC XX IPPING.BIZ |
| Shipper Name | PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 JL DESA KEMBANG KUNING, JATILUHUR |
| Address Line 2 | PURWAKARTA JB 41152 INDONESIA |
| Consignee Name | SAPONA YARNS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2478 CEDAR FALLS RD |
| Address Line 2 | CEDAR FALLS NC 27230 UNITED STATES |
| Notify Party Name | SAPONA YARNS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2478 CEDAR FALLS RD |
| Address Line 2 | CEDAR FALLS NC 27230 UNITED STATES |
| Container Number | FFAU3823052 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26163441 |
| Seal Number 1 | FJ26163441 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 100% POLYESTER PARTIALLY ORIENTED YARN 250/48 SEMI DULL RAW WHITE EVEN PACKING NW:18,432.0 00 KGS HS CODE: 5402.46.90 PROFORMA COMMERCIA L INVOICE NO.XXXXXXXX COMMERCIAL INVOICE NO.4 0711659 FREIGHT PREPAID #AND ESHIPPING LLC XX IPPING.BIZ |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 116 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 104 | 2024-12-14 |
| Los Angeles, California | 48 | 2024-11-13 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2024-09-24 |
| Long Beach, California | 9 | 2023-12-27 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2024-11-08 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2024-09-26 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-09-02 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2023-04-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 189 | 2026-05-22 |
| Kajang Malaysia | 46 | 2024-03-20 |
| Pusan South Korea | 16 | 2026-05-08 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 16 | 2023-04-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2025-05-07 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 4 | 2024-12-14 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2023-05-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 4 | 2021-03-12 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2022-10-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2017-07-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Indorama Polychem Indonesia that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 1 JL DESA KEMBANG KUNING, JATILUHUR PURWAKARTA JB 41152 INDONESIA | 2026-05-22 | 93 |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | JL. DESA KEMBANG KUNING KECAMATAN JATILUHUR PURWAKARTA (JAWA BARAT) INDONESIA | 2018-06-27 | 23 |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2025-01-21 | 23 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA JL | 2023-09-02 | 22 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2024-12-05 | 21 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA JL | 2023-05-19 | 16 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2018-06-13 | 16 | |
| PT. INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2020-12-04 | 14 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2021-01-26 | 10 | |
| PT INDORAMA POLYCHEM INDONESIA | 2024-12-30 | 8 |
Below are the top 1 phone numbers on file for PT. Indorama Polychem Indonesia.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-12-25 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||