There are a total of 1,198 bills of lading on file for Rantec Corporation between October 19th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 1,198 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,198 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 907 |
| Notify Party Records | 952 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 120 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANTEC CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Rantec Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Rantec Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HINDUSTAN GUM & CHEMICALS LTD | May 2026 | 3,411 | 296 |
| HABGEN GUARGUMS LTD | May 2026 | 1,108 | 241 |
| JAI BHARAT POLYMERS LLP | May 2026 | 220 | 172 |
| HABIB METROPOLITAN BANK LIMITED | May 2026 | 22,130 | 48 |
| AATISH INDUSTRIES | May 2026 | 399 | 22 |
| CHONGQING LIHONG FINE CHEMICALS CO. | May 2026 | 293 | 11 |
| JYOT OVERSEAS PVT.LTD. | May 2026 | 766 | 5 |
| DURGA ENTERPRISES | Dec 2025 | 119 | 5 |
| TO ORDER JAI BHARAT POLYMERS LLP | Oct 2022 | 14 | 4 |
| JAI BHARAT GUM & CHEMICALS LTD | Apr 2026 | 562 | 3 |
| SUN PSYLLIUM INDUSTRIES | May 2026 | 634 | 1 |
| SHREE ARBUDA GUM & CHEMICALS | Apr 2026 | 128 | 1 |
| SARVODAY SAT ISABGOL FACTORY | May 2026 | 581 | 1 |
| MANIDHARI GUMS & CHEMICALS | Feb 2025 | 81 | 1 |
| M S HINDUSTAN GUM & CHEMICALS LTD. | Jun 2025 | 289 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rantec Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | Apr 2026 | 276 | 2 |
| RAOS SPECIALTY FOODS | Dec 2025 | 1,206 | 0 |
| RAOYANG ZHENXIN FOOD CO., LTD. | Nov 2025 | 200 | 0 |
| RAP INTERNATIONAL BROKERS SRL | May 2026 | 525 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | ONEYKHIG06902600 | HNLTHK262A0082 | 029E | House Bill | HNLT | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-12 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 800 BAG | 18,682 K | Container Yard | HABGEN GUARGUMS LTD | RANTEC CORPORATION | RANTEC CORPORATION | INDUSTRIAL GRADE FINISHED GUAR GUM HARMONIZED TARIFF CODE: 1302.32.0020 PACKED IN MULTIWALL VALVE TYPE KRAFT PAPER BAGS VISCOL R... |
| 2026-05-12 | MAEU268573477 | SGPVKHI000274390 | 613W | House Bill | SGPV | 9332999 | MAERSK DENVER | 2026-05-11 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SALALAH OMAN | 800 BAG | 18,682 KG | Container Yard | HABGEN GUARGUMS LTD | RANTEC CORPORATION | RANTEC CORPORATION | GUAR GUM |
| 2026-05-12 | COSU6446060020 | HNLTHK262A0087 | 0PGNF | House Bill | HNLT | 9674543 | CMA CGM RHONE | 2026-05-11 | HOUSTON, TEXAS | SINGAPORE SINGAPORE | 840 BAG | 19,600 K | House to House | HABGEN GUARGUMS LTD | RANTEC CORPORATION | RANTEC CORPORATION | INDUSTRIAL GRADE FINISHED GUAR GUM HARMONIZED TARIFF CODE: 1302.32.0020 (GUAR GUM) PACKED IN IMPORTED MULTIWALL VALVE TYPE KRAFT... |
| 2026-05-11 | HLCUKHI260312000 | SGPVKHI000273753 | 6113 | House Bill | SGPV | 9343728 | BREMEN EXPRESS | 2026-05-10 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SALALAH OMAN | 20 BAG | 18,374 KG | House to House | HABGEN GUARGUMS LTD | RANTEC CORPORATION | RANTEC CORPORATION | INDUSTRIAL GRADE FINISHED XXXX GUM |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | CMDUECN0320545 |
|---|---|
| House BOL # | SULPAMD001263SEA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SULP |
| Voyage # | 0TNID |
| IMO # | 9461867 |
| Vessel Name | APL CHONGQING |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | MUNDRA, INDIA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20650 KG |
| Weight in KG | 20,650 KG |
| Quantity | 800 BAG |
| Volume | 14 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8678863 |
| Commodity Description |
800 BAGS X 25 KGS GUAR GUM POWDER KP 4000 PAC KED IN RANTEC BRANDED VALVE TYPE TOP BROWN MU LTIWALL PAPER BAGS. HS CODE: 1302.32.39 NET WT.: 20000.000 KGS |
| Shipper Name | HINDUSTAN GUM AND CHEMICALS LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | BIRLA COLONY, BHIWANI-127021, |
| Address Line 2 | (HARYANA) (INDIA) |
| Address Line 3 | BHIWANI HARYANA 127021 IN |
| Consignee Name | RANTEC CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 17 KUKUCHKA LANE |
| Address Line 2 | PO BOX 729 |
| Address Line 3 | RANCHESTER WA 82839 US |
| Notify Party Name | RANTEC CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 17 KUKUCHKA LANE |
| Address Line 2 | PO BOX 729 |
| Address Line 3 | RANCHESTER WA 82839 US |
| Container Number | TRHU8678863 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ITEK03768319 |
| Seal Number 1 | ITEK03768319 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 800 BAGS X 25 KGS GUAR GUM POWDER KP 4000 PAC KED IN RANTEC BRANDED VALVE TYPE TOP BROWN MU LTIWALL PAPER BAGS. HS CODE: 1302.32.39 NET WT.: 20000.000 KGS |
| Marks and Numbers 1 | KP 4000 GUAR GUM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 130232 | 00413000 | 0000020650 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 363 | 2026-05-20 |
| Seattle, Washington | 362 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 135 | 2026-05-13 |
| Houston, Texas | 106 | 2026-05-12 |
| Norfolk, Virginia | 76 | 2026-04-10 |
| New York, New York | 55 | 2026-03-02 |
| Los Angeles, California | 34 | 2026-02-27 |
| Tacoma, Washington | 30 | 2026-04-03 |
| Long Beach, California | 19 | 2025-11-27 |
| Oakland, California | 16 | 2025-06-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 346 | 2026-05-20 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 147 | 2025-09-26 |
| Pusan South Korea | 139 | 2025-12-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 100 | 2026-05-19 |
| Salalah Oman | 97 | 2026-05-12 |
| Mumbai India | 78 | 2024-07-24 |
| Yangshan China (Mainland) | 66 | 2024-01-29 |
| Pipavav India | 57 | 2026-05-09 |
| Singapore Singapore | 43 | 2026-05-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2024-02-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rantec Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANTEC CORPORATION | 17 KUKUCHKA LANE PO BOX 729 RANCHESTER WY 82839 US | 2026-03-11 | 115 |
| RANTEC CORPORATION | 17 KUKUCHKA LANE, RANCHESTER,WY 82839 | 2026-02-06 | 109 |
| RANTEC CORPORATION | 2025-10-24 | 108 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-05-09 | 100 | |
| RANTEC CORPORATION | 2025-07-14 | 92 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-05-09 | 57 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-05-13 | 36 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-05-11 | 24 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-02-27 | 23 | |
| RANTEC CORPORATION | 2026-05-12 | 15 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Rantec Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 260 | |
| 2026-05-11 | 24 | |
| 2026-02-12 | 270 | |
| 2025-05-26 | 2 | |
| 2024-09-28 | 1 | |
| 2022-08-06 | 158 | |
| 2014-09-30 | 4 | |
| 2012-10-26 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Rantec Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 3 | |
| 2025-09-24 | 1 |