There are a total of 307 bills of lading on file for Rogil Worldwide Cargo Sa De CV between September 2nd, 2017 and May 9th, 2026.
Of those 307 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 307 |
|---|---|
| Shipper Records | 34 |
| Consignee Records | 145 |
| Notify Party Records | 267 |
| First Shipment on File | Sep 2nd, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogil Worldwide Cargo Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogil Worldwide Cargo Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LETSAC MEXICO S. DE R.L. DE C.V. | Apr 2026 | 5,560 | 64 |
| TRIKOM SHIPPING PVT. LTD. | May 2026 | 776 | 37 |
| DELTA CERAMIC | Feb 2026 | 408 | 20 |
| MILLENNIUM OVERSEAS | Dec 2025 | 806 | 19 |
| TCI-CARRIERS BVBA | May 2026 | 298 | 14 |
| LA DISTRIBUIDORA DE CASIMIRES S.A | Nov 2025 | 149 | 8 |
| TEPEHUANA S.A. DE C.V. | Nov 2025 | 231 | 7 |
| KUMINIANO FRUIT LTD | Mar 2026 | 558 | 7 |
| COBELAIR BVBA | Mar 2026 | 125 | 7 |
| MAPS GRANITO PVT LTD | Feb 2026 | 163 | 6 |
| ITACA CERAMIC PRIVATE LIMITED | May 2026 | 460 | 6 |
| WUXI HENGCHENG SILICON INDUSTRY CO LTD | Dec 2024 | 23 | 5 |
| MOLECULAS FINAS DE MEXICO, SA | May 2026 | 478 | 4 |
| MOLDTRANS, S.L. | May 2026 | 626 | 4 |
| CHEMIMPORT, S.A. DE C.V. | May 2026 | 35 | 4 |
| BSL LTD | May 2026 | 421 | 4 |
| ATUL LIMITED | May 2026 | 3,753 | 4 |
| AARTI DRUGS LIMITED | May 2026 | 668 | 4 |
| SUNSHINE TILES COMPANY PRIVATE LIMI | Sep 2025 | 619 | 3 |
| ICON GRANITO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 547 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogil Worldwide Cargo Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | May 2026 | 665 | 12 |
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| ROHDE & LIESENFELD | May 2026 | 174 | 6 |
| ROHDE & LIESENFELD CANADA INC | May 2026 | 538 | 16 |
| ROHDE & LIESENFELD PROJECTS | May 2026 | 136 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MEDUXO344410 | 613A | Simple BOL FROB | MEDU | 9702091 | MSC SOFIA CELESTE | 2026-05-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 105 DRM | 26,800 K | House to House | ATUL LTD | CHEMIMPORT, S.A. DE C.V. | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | INSECTICIDES, RODENTICIDES, FUNGICIDES, HERBI CIDES - 1X40 HC FCL CONTAINER TOTAL 105 DRUMS ON 27 PALLETS 105 X 200 LTR DRUM 2,4... | |
| 2026-02-17 | MEDUKL726974 | 601A | Simple BOL FROB | MEDU | 9085546 | KLEVEN | 2026-02-16 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 20 BOX | 23,500 K | House to House | APS LOGISTICS INTERNATIONAL (PVT) L | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | PCS OF DRY COIR STARTER BLOCK - , PCS O F DRY COIR STARTER BLOCK (LOADED IN TO PAL LETS) TOTAL NET WEIGHT : , KGS DOOR DELI VERY... | |
| 2025-12-15 | EGLV572500024103 | 0VBL9 | Simple BOL FROB | EGLV | 9350044 | APL CALIFORNIA | 2025-12-14 | MIAMI, FLORIDA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 8,334 BOX | 63,479 K | House to House | ALTIUS S.A. | ROGIL WORLDWIDE CARGO S.A DE C.V | ROGIL WORLDWIDE CARGO S.A DE C.V | VINO EMBOTELLADO VINO EMBOTELLADO VINO EMBOTELLADO PALLETS PER CONTAINER EITU CAJAS CUNE CRZ C/ BLLIN , L. CAJAS CUNE RVA C/ BOT... | |
| 2025-11-11 | MEDUKL661213 | 539A | Simple BOL FROB | MEDU | 9085546 | KLEVEN | 2025-11-10 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 40 BOX | 45,000 K | House to House | APS LOGISTICS INTERNATIONAL (PVT) L | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | DRY COIR GROW BAGS - CONTG. , PCS OF DRY COIR GROW BAGS (LOADED IN TO PALLETS) NET WEIGHT : , .OO KGS HS CODE : DRY COIR GROW BA... | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | MEDUXO344527 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 613A |
| IMO # | 9702091 |
| Vessel Name | MSC SOFIA CELESTE |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | HAZIRA PORT/SURAT |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26800 K |
| Weight in KG | 26,800 KG |
| Quantity | 105 DRM |
| Volume | 40 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU6228139 |
| Commodity Description |
2,4-D AMINA PREMEZCLA TECNICA 51.50% - TOTAL 105 DRUMS ON 27 PALLETS. 105 X 200 LTR DRUM 2 ,4-D AMINA PREMEZCLA TECNICA 51.50% INVOICE N O.: 1101-250532 DATED 16-MAR-26 BUYER'S ORDE R NO.: PO: OC-5144006007 OTHER REFERENCE NO. : EXAG/25-26/559 DATED 16-MAR-26 SB.NO: 15465 74 DT: 16-03-2026 HAZ DETAILS:UN NO:3082,CLAS |
| Shipper Name | ATUL LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | AT POST ATUL |
| Address Line 2 | VALSAD GJ 396020 INDIA |
| Consignee Name | CHEMIMPORT, S.A. DE C.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | ORIENTE 3 ZONA ORIENTE LOTE 45 |
| Address Line 2 | ATITALAQUIA HID 42970 MEXICO |
| Notify Party Name | ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | COL GENERAL PEDRO MARIA ANAYA GOLON |
| Address Line 2 | BENITO JUAREZ CMX 03340 MEXICO |
| Container Number | MSMU6228139 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LG00488375 |
| Seal Number 1 | LG00488375 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 2,4-D AMINA PREMEZCLA TECNICA 51.50% - TOTAL 105 DRUMS ON 27 PALLETS. 105 X 200 LTR DRUM 2 ,4-D AMINA PREMEZCLA TECNICA 51.50% INVOICE N O.: 1101-250532 DATED 16-MAR-26 BUYER'S ORDE R NO.: PO: OC-5144006007 OTHER REFERENCE NO. : EXAG/25-26/559 DATED 16-MAR-26 SB.NO: 15465 74 DT: 16-03-2026 HAZ DETAILS:UN NO:3082,CLAS |
| Additional Cargo 1 | S:9,PKG GROUP:III QUANTITY : 21000.00 LTR TOT AL GR WT.: 26800.000 KGS TOTAL NT WT.: 2530 5.000 KGS FREIGHT PREPAID # IEC CODE: 038802 8921 PHONE XXXXXXXXXXXXXXXXXXX WEB SITE:WWW.A TUL.CO.IN ## XXXXXXXXXXXXXXXX, LAYALA=VELSIME X.COM ### TEL: XXXXXXXXXX, CONTACT: XXXXXXXX E DEL CARMEN,GUADALUPE.DELCARMEN =ROGIL.MX |
| Marks and Numbers 1 | PRODUCT:2,4-D AMINA PREMEZCLA TECNICA 51.50%; BATCH NO; NET WT:; GROSS WT:; PROD.DATE:MAR- 2026; EXP DATE:FEB-2028; EXPORTER:ATUL LIMIT ED; TAX ID: 24AABCA2390M1ZP; IMPORTER:CHEMIMP ORT S.A.DE C.V.; RFC:CEM020402V60; MADE IN:I NDIA SAME SAME |
| Marks and Numbers 2 | SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| 380893 | 00536000 | 0000026800 K |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 3082 | 9 | I | 100 | CE | ENVIRONMENTALLY HAZARDOUS SUBS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 84 | 2026-02-17 |
| Houston, Texas | 75 | 2025-11-03 |
| Miami, Florida | 68 | 2025-12-15 |
| Charleston, South Carolina | 36 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 13 | 2025-06-23 |
| Long Beach, California | 8 | 2024-12-24 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2023-03-01 |
| New Orleans, Louisiana | 3 | 2023-09-15 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-03-27 |
| New York, New York | 2 | 2023-01-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 72 | 2026-05-11 |
| Algeciras Spain | 43 | 2025-01-25 |
| Anvers Belgium | 32 | 2025-04-08 |
| Jawaharlal Nehru India | 23 | 2023-08-11 |
| Valencia Spain | 20 | 2023-12-30 |
| Veracruz Mexico | 15 | 2025-11-03 |
| Sines Portugal | 15 | 2025-08-25 |
| Tampico Mexico | 15 | 2018-06-16 |
| Manzanillo Mexico | 9 | 2024-04-26 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 8 | 2024-12-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogil Worldwide Cargo Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | COL GENERAL PEDRO MARIA ANAYA GOLON BENITO JUAREZ CMX 03340 MEXI | 2026-05-11 | 7 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | COL GENERAL PEDRO MARIA ANAYA GOLON BENITO JUAREZ CMX 03340 MEXICO | 2025-10-06 | 6 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2026-02-17 | 2 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2025-03-27 | 71 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO, S.A. DE C.V. | 2023-08-11 | 69 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2023-08-26 | 24 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2019-12-30 | 18 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2024-10-28 | 7 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2024-04-26 | 6 | |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | 2024-12-24 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Rogil Worldwide Cargo Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-11-13 | 17 | |
| 2019-01-05 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Rogil Worldwide Cargo Sa De CV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-08-03 | 3 |