There are a total of 447 bills of lading on file for Steve Madden Men'S, A Division Of S between May 31st, 2024 and May 7th, 2026.
Of those 447 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 36 were within the past 90 days.
| Total Records | 447 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 447 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 31st, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 7th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 36 |
| Records in the Past Year | 180 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Steve Madden Men'S, A Division Of S, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Steve Madden Men'S, A Division Of S in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOL CONSOLIDATION SERVICE LIMITED | May 2026 | 181,938 | 171 |
| RB INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 1,253 | 35 |
| N.M. ZACKRIAH & CO. | Apr 2026 | 170 | 32 |
| MIRZA INTERNATIONAL LIMITED | Apr 2026 | 1,135 | 23 |
| YIWANDA SHOES CO.,LTD | Apr 2026 | 234 | 20 |
| TOP-UP INDUSTRY CORP. | May 2026 | 113 | 17 |
| MITA ENTERPRISES COMPANY | May 2026 | 678 | 16 |
| DESAY GROUP CO., LTD | Mar 2026 | 300 | 16 |
| LA TANDEM INTERNATIONAL INC. | Feb 2026 | 1,386 | 14 |
| E-TEEN COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,502 | 11 |
| RSV WORLDWIDE | Apr 2026 | 453 | 10 |
| JUMPVICT INTERNATION CO.LTD | May 2026 | 138 | 10 |
| HONG MIN GROUP INTERNATIONAL CO LTD | Feb 2026 | 374 | 10 |
| UNO FOOTWEAR CO., LTD | May 2026 | 29 | 8 |
| FOSHAN CITY NANHAI LONGJUN TRADE CO | Mar 2026 | 185 | 6 |
| Sep 2025 | 4 | 4 | |
| XIAMEN MEIZHOU IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Mar 2026 | 740 | 3 |
| TAIZHOU BAOLITE SHOES CO LTD | Dec 2025 | 106 | 3 |
| TAI FONG SHOES (CAMBODIA) MANUFACTU | May 2026 | 562 | 3 |
| Oct 2025 | 4 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Steve Madden Men'S, A Division Of S.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | May 2026 | 3,447 | 62 |
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 524 | 17 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | Apr 2026 | 615 | 8 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | Apr 2026 | 1,298 | 22 |
| STEVE MADDEN KIDS | Apr 2026 | 1,828 | 8 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 327 | 10 |
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,870 | 163 |
| STEVE MADDEN LTD. SM NEW YORK, A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD. | Nov 2023 | 200 | 0 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | Apr 2026 | 11,057 | 6 |
| STEVE MADDEN WOMENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | May 2026 | 1,553 | 129 |
| STEVE MILLER | Mar 2025 | 105 | 0 |
| STEVE NGUYEN | Jan 2026 | 149 | 0 |
| STEVE PLESSER | May 2022 | 999 | 0 |
| STEVE SILVER COMPANY | May 2026 | 18,240 | 227 |
| STEVE SMITH | Jan 2025 | 140 | 0 |
| STEVE WEISS MUSIC | Mar 2026 | 144 | 3 |
| STEVEDORING SERVICE OF AMERICA | Feb 2026 | 1,231 | 2 |
| STEVEN | Oct 2025 | 846 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | OOLU2167827592 | 065E | Regular Bill | OOLU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 199 CTN | 1,660 KG | House to House | TOPUP INDUSTRY LIMITED | STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | GEODIS USA INC. | MEN'S FOOTWEAR PO# XXXXXX AMS PREPAID S/C#PE253091 SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING | |
| 2026-05-08 | OOLU2167827591 | 065E | Regular Bill | OOLU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 226 CTN | 3,300 KG | House to House | TOPUP INDUSTRY LIMITED | STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | GEODIS USA INC. | MEN'S FOOTWEAR PO# XXXXXX, 610327, 610337 AMS PREPAID S/C#PE253091 SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING | |
| 2026-05-04 | OOLU4004979017 | 006E | Regular Bill | OOLU | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 66 CTN | 1,006 KG | House to House | JUMPVICT INTERNATION | STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | ACT FULFILLMENT,INC | 777 PAIRS OF MENS FOOTWEAR ORDER NO: 610306M1 | |
| 2026-05-04 | OOLU4004979016 | 006E | Regular Bill | OOLU | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-05-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 62 CTN | 612 KG | House to House | UNO FOOTWEAR | STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | ACT FULFILLMENT,INC | MEN'S LEATHER SHOE PO#: XXXXXXXX STYLE: MAIVEN 62 CTNS/ 620 PAIRS HS CODE: 640399 | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | OOLU4007119564 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392439 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9695157 |
| Vessel Name | CSCL INDIAN OCEAN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 64 KG |
| Weight in KG | 64 KG |
| Quantity | 5 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU7827265 |
| Commodity Description |
WOMEN FOOTWEAR PO NO. XXXXXXX STYLE NAME/STYLE NUMBER: LIANDRA/LIAN09S1 COLOR: 880-CHO BRN SD 5 CTNS/ 60 PRS HTS# 6403.99.9065 |
| Shipper Name | TAI FONG SHOES (CAMBODIA) MANUFACTU |
|---|---|
| Address Line 1 | PREAH MLOB VILLAGE, PHEARI MEAN CH |
| Address Line 2 | KAMPONG SPEU KAMPONG SPOE |
| Address Line 3 | CAMBODIA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 952828 |
| Consignee Name | STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S |
|---|---|
| Address Line 1 | 52-16 BARNETT AVE. |
| Address Line 2 | LONG ISLAND CITY NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4465655 |
| Notify Party Name | GEODIS USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2155 E. 220TH ST. |
| Address Line 2 | CARSON CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | OOCU7827265 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKNR2538 |
| Seal Number 1 | OOLKNR2538 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMEN FOOTWEAR PO NO. XXXXXXX STYLE NAME/STYLE NUMBER: LIANDRA/LIAN09S1 COLOR: 880-CHO BRN SD 5 CTNS/ 60 PRS HTS# 6403.99.9065 |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | STEVE MADDEN WOMEN'S A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. C/O A.C.T FULFILLMENT INC 11001 ETIWANDA |
| Marks and Numbers 2 | AVE FONTANA, CA 92337 USA PO#: STYLE NAME/STYLE NUMBER: |
| Marks and Numbers 3 | COLOR: COLOR CODE: MADE IN CAMBODIA G.W.: LBS.( KG) N.W.: LBS.( KG |
| Marks and Numbers 4 | ) DIMS: X X CM.( CUFT) CARTON#: OF |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 222 | 2026-04-28 |
| Long Beach, California | 118 | 2026-05-08 |
| New York, New York | 63 | 2026-04-11 |
| Newark, New Jersey | 44 | 2026-03-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 141 | 2026-05-08 |
| Yantian China (Mainland) | 124 | 2026-05-04 |
| Jawaharlal Nehru India | 93 | 2026-04-11 |
| Vung Tau Vietnam | 26 | 2026-03-25 |
| Mundra India | 15 | 2025-11-22 |
| Haiphong Vietnam | 12 | 2025-12-27 |
| Shekou China (Mainland) | 8 | 2025-11-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 7 | 2025-03-01 |
| Singapore Singapore | 4 | 2025-10-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2025-06-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Steve Madden Men'S, A Division Of S that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | 52-16 BARNETT AVE. LONG ISLAND CITY NY UNITED STATES 4465655 | 2026-05-08 | 162 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | 52-16 BARNETT AVENUE, LONG ISLAND C ITY, NY 11104 USA | 2025-09-11 | 20 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | 2025-11-15 | 8 | |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | 2025-10-14 | 1 | |
| STEVE MADDEN MENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | 2026-04-28 | 98 | |
| STEVE MADDEN MENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | 2026-04-28 | 59 | |
| STEVE MADDEN MENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | 2026-02-21 | 17 | |
| STEVE MADDEN MEN S, A DIVISION OF | 2026-01-29 | 13 | |
| STEVE MADDEN MEN''S, A DIVISION OF | 2025-01-20 | 6 | |
| STEVE MADDEN MEN S A DIVISION OF S | 2026-03-03 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Steve Madden Men'S, A Division Of S.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 34 | |
| 2025-01-23 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Steve Madden Men'S, A Division Of S.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-12 | 3 | |
| 2026-03-03 | 12 | |
| 2026-02-21 | 10 | |
| 2025-12-09 | 10 | |
| 2025-11-15 | 8 | |
| 2025-10-02 | 2 | |
| 2025-10-02 | 1 | |
| 2025-07-25 | 2 | |
| 2025-03-15 | 3 | |
| 2024-11-23 | 2 |