There are a total of 142 bills of lading on file for Strong Health International Limited between October 29th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 142 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 142 |
|---|---|
| Shipper Records | 142 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 18 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strong Health International Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strong Health International Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,897 | 17 |
| AETREX WORLDWIDE, INC. | May 2026 | 1,787 | 17 |
| REEF LIFESTYLE, LLC | May 2026 | 2,052 | 6 |
| PEPPER GATE FOOTWEAR INC. | May 2026 | 1,164 | 5 |
| BIRDIES, INC. | Mar 2025 | 160 | 5 |
| TOMS SHOES LLC | Jun 2024 | 2,590 | 4 |
| MICHAEL KORS CANADA HOLDINGS LIMITE | May 2026 | 2,125 | 4 |
| C&J CLARK AMERICA INC | May 2026 | 27,683 | 4 |
| WARRIOR SPORTS | May 2026 | 1,761 | 3 |
| J.CREW OPERATING CORP. | Nov 2024 | 22,112 | 3 |
| J.CREW | Apr 2025 | 3,166 | 3 |
| TIMIAIA TRADING INC | Apr 2026 | 286 | 2 |
| TREND MARKETING WHOLESALE INC | May 2026 | 1,204 | 1 |
| SML CANADA ACQUISITION CORP | May 2026 | 1,798 | 1 |
| MARKS WORK WEARHOUSE LTD. | May 2026 | 7,174 | 1 |
| J CREW GROUP INC | Aug 2025 | 1,745 | 1 |
| DIESEL USA INC. | May 2026 | 4,817 | 1 |
| DANIEL M. FRIEDMAN & ASSOCIATES, IN | May 2026 | 17,731 | 1 |
| CLARKS AMERICAS INC | May 2026 | 2,362 | 1 |
| AETREX,INC. | May 2026 | 112 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strong Health International Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STROM MFG.INC. | Apr 2026 | 481 | 4 |
| STROMBERG CARLSON PRODUCTS INC | May 2026 | 477 | 1 |
| STROMSHOLMEN AB | May 2026 | 933 | 13 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | ZIMUPKH003133593 | FTNVPNHCAM103017 | 16E | House Bill | FTNV | 9954187 | MISSISSIPPI | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 565 CTN | 7,934 K | Pier to Pier | STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | WARRIOR SPORTS, INC | WARRIOR SPORTS, INC | FOOTWEARS (MEN ICE SKATE SHOE) ORDER NO: STROKE NO: P APSIN P APSSR P P-APSIN P P-APSSR |
| 2026-04-23 | COSU6446108560 | 1448E | Regular Bill | COSU | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 627 CTN | 5,800 KG | House to House | STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | REEF LIFESTYLES, LLC | MAERSK CUSTOMS SERVICES, INC. | FOOTWEAR | |
| 2026-04-10 | COSU6445282860 | FTNVPNHCAM102965 | 004E | House Bill | FTNV | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 52 CTN | 734 K | Container Station | STRONG HEALTH INTERNATIONAL | WARRIOR SPORTS, INC | WARRIOR SPORTS, INC | FOOTWEARS (MEN ICE SKATE SHOE) FOOTWEARS (MEN ICE SKATE SHOE) ORDER NO: STROKE NO: SC-APSIN S C-APSSR . |
| 2026-02-27 | ZIMUPKH003131735 | HYSLNPNH01260027 | 14E | House Bill | HYSL | 9960502 | MISSISSIPPI | 2026-02-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 309 CTN | 2,487 K | Container Yard | STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED. | PEPPER GATE FOOTWEAR INC. | PEPPER GATE FOOTWEAR INC. | FOOTWEAR (WOMENS SHOES) - ( FLAT BALLET SHOES) HS CODE: |
| Run Date | 2026-04-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | ZIMUPKH003133784 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLNPNH04260027 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MISSISSIPPI |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER VIET NAM PORTS (55200) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4240 K |
| Weight in KG | 4,240 KG |
| Quantity | 530 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6916330 |
| Commodity Description |
FOOTWEAR (LADIES SHOES) HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID |
| Shipper Name | STRONG HEALTH INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | LIMITED. NATIONAL ROAD NO.2, IN |
| Address Line 2 | 47KM, PHUM TANOB, KHUM CHAMBORK, |
| Address Line 3 | BATY DISTRICT, TAKEO PROVINCE, |
| Consignee Name | PEPPER GATE FOOTWEAR INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 910S. WANAMAKER AVENUE ONTARIO, |
| Address Line 2 | CA 91761, USA |
| Notify Party Name | PEPPER GATE FOOTWEAR INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 910S. WANAMAKER AVENUE ONTARIO, |
| Address Line 2 | CA 91761, USA |
| Container Number | ZCSU6916330 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261156153 |
| Seal Number 1 | A4261156153 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOOTWEAR (LADIES SHOES) HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID |
| Marks and Numbers 1 | MADE IN CAMBODIA NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 42 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 41 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 41 | 2026-04-10 |
| New York, New York | 7 | 2020-02-18 |
| Seattle, Washington | 5 | 2025-04-10 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-01-14 |
| Miami, Florida | 1 | 2015-03-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 47 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 44 | 2025-02-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 29 | 2026-04-10 |
| All Other Viet Nam Ports | 6 | 2026-04-29 |
| Singapore Singapore | 5 | 2025-09-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2025-11-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2025-04-10 |
| All Ports in Cambodia | 1 | 2024-10-19 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-07-02 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2023-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strong Health International Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | NATIONAL ROAD NO.2,PHUM TA NOB, KH PHNOM PENH . CAMBODIA 976817682 | 2025-09-15 | 16 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | NATIONAL ROAD NO 2 IN 47 KM PHUM T PHNOM PENH PHNUM PENH CAMBODIA 3756619 | 2026-05-18 | 11 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | 2025-11-07 | 1 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | 2025-11-20 | 1 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | 2026-04-29 | 1 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | 2025-09-15 | 1 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LTD | 2018-04-18 | 15 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LTD | 2024-08-29 | 11 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | 2025-02-10 | 6 | |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LTD | 2024-08-21 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Strong Health International Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-10 | 5 | |
| 2024-08-29 | 7 | |
| 2016-06-23 | 1 | |
| 2013-07-19 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||