There are a total of 794 bills of lading on file for Truck Pro BRC between October 20th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 794 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 794 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 789 |
| Notify Party Records | 244 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCK PRO BRC.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Truck Pro BRC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Truck Pro BRC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MASU BRAKES PVT LTD | May 2026 | 4,145 | 304 |
| MASU BRAKE PADS PVT LTD | May 2026 | 1,115 | 10 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truck Pro BRC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| TRUCK WAREHOUSE, LLC | Dec 2022 | 265 | 0 |
| TRUCKING 2000 LLC | Sep 2025 | 85 | 0 |
| TRUCKING 2000 LOGISTICS LLC | Sep 2025 | 68 | 0 |
| TRUCKMEN WAREHOUSE | Apr 2026 | 216 | 23 |
| TRUCKPRO DIST CTR | May 2026 | 302 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | HLCUDE1260259148 | SFDDSSIMEM1706 | 6109 | House Bill | SFDD | 9569970 | TUCAPEL | 2026-04-14 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 17 PKG | 13,737 K | House to House | MASU BRAKE PADS PVT LTD. | TRUCK PRO BRC | TRUCK PRO BRC | BRAKE LININGS HS CODE |
| 2026-04-15 | HLCUDE1260243536 | SFDDSSIMEM1705 | 6109 | House Bill | SFDD | 9569970 | TUCAPEL | 2026-04-14 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 27 PKG | 17,716 K | House to House | MASU BRAKE PADS PVT LTD | TRUCK PRO BRC | TRUCK PRO BRC | BRAKE LININGS HS CODE |
| 2026-04-10 | CMDUCAD0856800 | SWLVDELHBL250586 | 0INM1 | House Bill | SWLV | 9409209 | CMA CGM MAUPASSANT | 2026-04-09 | SAVANNAH, GEORGIA | MUNDRA INDIA | 30 PKG | 18,468 KG | Pier to Pier | MASU BRAKE PADS PVT LTD | TRUCK PRO BRC | TRUCK PRO BRC | BRAKE LININGS |
| 2026-03-21 | OOLU2319928250 | SFDDSSIMEM1680 | 014W | House Bill | SFDD | 9951563 | CMA CGM PASSION | 2026-03-20 | SAVANNAH, GEORGIA | MUNDRA INDIA | 13 PKG | 10,225 K | Pier to Pier | MASU BRAKES PVT LTD | TRUCK PRO BRC | TRUCK PRO BRC | BRAKE LININGS HS CODE |
| Run Date | 2026-04-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-15 |
| Trade Update Date | 2026-02-20 |
| Master BOL # | OOLU2321452390 |
|---|---|
| House BOL # | SFDDSSIMEM1697 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFDD |
| Voyage # | 507W |
| IMO # | 9409209 |
| Vessel Name | CMA CGM MAUPASSANT |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | GARHI HARSARU IND |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14131 K |
| Weight in KG | 14,131 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU2607263 |
| Commodity Description |
HS CODE BRAKE LININGS |
| Shipper Name | MASU BRAKE PADS PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | WORKS 42 MILE STONE DELHI |
| Address Line 3 | ROHTAK ROAD N H NO 10 JHAJJAR |
| City | BAHADURGARH |
| Zip Code | 124507 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | TRUCK PRO BRC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1385 RIVERSIDE BLVD |
| City | MEMPHIS |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38109 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | TRUCK PRO BRC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1385 RIVERSIDE BLVD |
| City | MEMPHIS |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38109 |
| Country Code | US |
| Container Number | TLLU2607263 |
|---|---|
| Seal Number 1 | BOLT51637621 |
| Seal Number 1 | BOLT51637621 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HS CODE BRAKE LININGS |
| Marks and Numbers 1 | 20 PACKAGES MARKED 01 TO 20 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 598 | 2026-05-19 |
| Charleston, South Carolina | 183 | 2026-04-15 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2021-05-20 |
| New York, New York | 4 | 2017-06-07 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2022-04-20 |
| Miami, Florida | 1 | 2019-02-07 |
| Oakland, California | 1 | 2018-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mundra India | 433 | 2026-05-19 |
| All Other India West Coast Ports | 209 | 2022-04-20 |
| Pipavav India | 118 | 2026-03-02 |
| Jawaharlal Nehru India | 30 | 2023-07-26 |
| Colombo Sri Lanka | 2 | 2024-10-15 |
| Salalah Oman | 1 | 2025-09-19 |
| Singapore Singapore | 1 | 2018-03-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truck Pro BRC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCK PRO BRC | 1385 RIVERSIDE BLVD MEMPHIS TN 38109 US | 2026-05-19 | 558 |
| TRUCK PRO BRC | 1385 RIVERSIDE BLVD MEMPHIS, TN 38109 MEMPHIN TN 38109 US | 2026-01-17 | 117 |
| TRUCK PRO BRC | 2026-01-17 | 2 | |
| TRUCK PRO BRC | 2024-02-26 | 61 | |
| TRUCK PRO BRC | 2023-07-05 | 20 | |
| TRUCK PRO BRC | 2021-12-16 | 14 | |
| TRUCKPRO BRC | 2020-03-14 | 13 | |
| TRUCK PRO BRC | 2015-12-31 | 6 | |
| TRUCK PRO BRC | 2015-04-22 | 3 | |
| TRUCK PRO BRC | 2015-12-05 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Truck Pro BRC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2016-09-16 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||