There are a total of 564 bills of lading on file for WOLO Manufacturing Corp. between October 20th, 2012 and April 30th, 2026.
Of those 564 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 564 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 567 |
| Notify Party Records | 363 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 2 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLO MANUFACTURING CORP..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with WOLO Manufacturing Corp., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with WOLO Manufacturing Corp. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHEJIANG JINJIA AUTOMOBILE PARTS CO | May 2026 | 539 | 16 |
| RUIAN JIANI AUTO PARTS CO.LTD | Mar 2026 | 22 | 15 |
| CHANGZHOU WUSHI ELECTRICAL EQUIPMENT FACTORY NO. | Feb 2025 | 23 | 12 |
| E-OWN CORPORATION | May 2026 | 91 | 10 |
| YONGLONG AUTO SUPPLIES FACTORY | Jul 2023 | 105 | 5 |
| FISA ITALIA SRL | Jan 2026 | 49 | 5 |
| YONGLONG CAR ACCESSORIES LIMITED | May 2026 | 41 | 4 |
| Jan 2025 | 3 | 3 | |
| CHANGZHOU JIAJIA AUTOMOBILE ACCESSARY CO., LTD. | Sep 2021 | 46 | 3 |
| HANGZHOU TONNY ELECTRIC & TOOLS CO. | May 2026 | 1,745 | 2 |
| Aug 2024 | 2 | 2 | |
| Mar 2026 | 6 | 2 | |
| Apr 2026 | 1 | 1 | |
| ZHEJIANG LIYI SECURITY PROTECTION C | Nov 2023 | 16 | 1 |
| YUNG FENG VEHICLE SUPPLIES CO LTD | Oct 2024 | 95 | 1 |
| Nov 2023 | 2 | 1 | |
| YONGLONG AUTO LIGHTING CO., LTD | May 2026 | 21 | 1 |
| YARTON ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 344 | 1 |
| WENZHOU HONGDA POLICE EQUIPMENT SHA | Dec 2025 | 100 | 1 |
| RUIAN NEW TREND IMP.&EXP.TRADE CO. | Jan 2026 | 524 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to WOLO Manufacturing Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLGEMUTH AUCTION,LLC | May 2026 | 123 | 6 |
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03-08 | WHLC031F500315 | ZHJLYTF25010872 | E011 | House Bill | ZHJL | 9555101 | WAN HAI A08 | 2025-03-06 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,366 CTN | 15,880 KG | RUIAN JIANI AUTO PARTS CO.,LTD | WOLO MANUFACTURING CORP. | VEHICLE HORNS | ||
| 2025-02-12 | EGLV142553220571 | SQPGSS2500036 | 001E | House Bill | SQPG | 9949766 | OOCL IRIS | 2025-02-11 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,028 CTN | 9,860 K | Pier to Pier | CHANGZHOU WUSHI ELECTRICAL | WOLO MANUFACTURING CORP. | WOLO MANUFACTURING CORP. | AUTO HORNS AUTO HORN SWITCH AUTO HORN PLASTIC TRUMPETS AUTO HORN MOTOR |
| 2025-02-12 | EGLV149410878847 | TXSLSFNYC2412016 | 001E | House Bill | TXSL | 9949766 | OOCL IRIS | 2025-02-11 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 408 CTN | 4,800 KG | YONGLONG AUTO LIGHTING CO.,LTD. | WOLO MANUFACTURING CORP. | WOLO MANUFACTURING CORP. | LED WARNING LIGHT | |
| 2025-01-18 | MAEU247462652 | SMMBSNGB6918847 | 449E | House Bill | SMMB | 9725718 | MAERSK SIRAC | 2025-01-17 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 506 CTN | 5,602 KG | Container Yard | RUIAN JIANI AUTO PARTS CO.LTD | WOLO MANUFACTURING CORP. | WOLO MANUFACTURING CORP. | VEHICLE HORNS,HORN,AUTO WIRE HARNESS AUX HIGH BEAM,HEADLIGHT INDICATOR |
| Run Date | 2025-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2025-05-15 |
| Trade Update Date | 2025-04-29 |
| Master BOL # | MAEU252268187 |
|---|---|
| House BOL # | CBLACL25105065 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CBLA |
| Voyage # | 518W |
| IMO # | |
| Vessel Name | PL GERMANY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GENOVA |
| Foreign Port of Lading | GENOA ITALY (47527) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 378 K |
| Weight in KG | 378 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU2106680 |
| Commodity Description |
ELECTRICAL VEHICLE SOUND EQUIPMENT |
| Shipper Name | FISA ITALIA SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA DELLA TECNICA 13 |
| Address Line 2 | MONTECCHIO MAGGIORE 36075 IT |
| Consignee Name | WOLO MANUFACTURING CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 SAXWOOD STREET 00000 |
| Address Line 2 | DEER PARK 11729 US |
| Notify Party Name | PILOT MARINE SERVICES |
|---|---|
| Address Line 1 | 925 JULIA STREET |
| Address Line 2 | ELIZABETH 07201 US |
| Container Number | MRKU2106680 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0031778 |
| Seal Number 1 | 0031778 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Break Bulk |
| Cargo Description 1 | ELECTRICAL VEHICLE SOUND EQUIPMENT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 428 | 2025-09-02 |
| New York, New York | 131 | 2024-12-11 |
| Los Angeles, California | 2 | 2024-01-18 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2026-05-02 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2023-12-04 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-11-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 249 | 2025-09-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 153 | 2024-08-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 76 | 2025-02-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 33 | 2023-07-20 |
| Pusan South Korea | 17 | 2021-04-07 |
| Yantian China (Mainland) | 16 | 2026-05-02 |
| Genoa Italy | 8 | 2025-05-16 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2023-07-18 |
| La Spezia Italy | 2 | 2021-03-26 |
| Rotterdam Netherlands | 2 | 2014-06-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for WOLO Manufacturing Corp. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLO MANUFACTURING CORP. | ONE SAXWOOD STREET, DEER PARK NY 11729 US | 2025-09-02 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | ONE SAXWOOD STREET,DEER PARK,US | 2025-09-02 | 2 |
| WOLO MANUFACTURING CORP | 2021-07-27 | 114 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | 2025-02-12 | 76 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | 2017-05-30 | 74 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP | 2016-06-23 | 43 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP | 2016-07-15 | 37 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP | 2022-05-24 | 33 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | 2024-01-31 | 28 | |
| WOLO MANUFACTURING CORP | 2022-05-09 | 21 |
Below are the top 6 phone numbers on file for WOLO Manufacturing Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-03-27 | 1 | |
| 2023-07-20 | 4 | |
| 2021-12-11 | 41 | |
| 2020-06-10 | 17 | |
| 2020-06-10 | 1 | |
| 2012-10-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for WOLO Manufacturing Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-03-27 | 1 |