There are a total of 617 bills of lading on file for Wolong Americas LLC between April 24th, 2014 and May 3rd, 2026.
Of those 617 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 617 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 614 |
| Notify Party Records | 209 |
| First Shipment on File | Apr 24th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLONG AMERICAS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Wolong Americas LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Wolong Americas LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 146 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 49 |
| WOLONG ELECTRIC | May 2026 | 36 | 18 |
| AIRSCAPE INC. | Aug 2025 | 19 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolong Americas LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLIT (THAILAND) CO,LTD. | May 2026 | 91 | 7 |
| WOLKESIEBEN CHINA COMPANY LIMITED | May 2026 | 168 | 7 |
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | CMDUSGN3084562 | OERT175702P01608 | KE1MA | House Bill | OERT | 9295220 | CMA CGM SHANGHAI | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 24 PKG | 21,408 KG | Pier to Pier | WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | WOLONG AMERICAS LLC | ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD5 8CH230, CAPACITY 3HP, VOLTAGE 230V ELECTRIC M OTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD54... | |
| 2026-04-29 | MEDUR7323930 | SFOKHCM26040120 | 613N | House Bill | SFOK | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 16,960 K | House to House | WOLONG ELECTRIC | WOLONG AMERICAS LLC | ELECTRIC MOTOR | |
| 2026-04-22 | CMDUSGN3076991 | OERT175702P00910 | HE1MA | House Bill | OERT | 9433793 | CMA CGM ATTILA | 2026-04-20 | SAVANNAH, GEORGIA | HAIPHONG VIETNAM | 52 PKG | 22,147 KG | Pier to Pier | WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | WOLONG AMERICAS LLC | ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD AZ, CAPACITY .HP, VOLTAGE V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HDAZ, C APACI... | |
| 2026-04-13 | OOLU8811324490 | PEVHDRN26020883 | 031E | House Bill | PEVH | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 1,940 K | WOLONG ELECTRIC GROUP | WOLONG AMERICAS LLC | MOTOR | ||
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | ZIMUHAI80204514 |
|---|---|
| House BOL # | OERT175702P01319 |
| Manifest Number | 422784 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 9E |
| IMO # | 9963229 |
| Vessel Name | ZIM GEMINI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22147 KG |
| Weight in KG | 22,147 KG |
| Quantity | 52 PKG |
| Volume | 60 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
RRSU5000215 |
| Commodity Description |
ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD5 2AZ468, CAPACITY 1.3HP, VOLTAGE 460V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD52AZ002, C APACITY 2HP, VOLTAGE 460V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD52AZ386, CAPACITY 3H P, VOLTAGE 380V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDIT IONER MODEL: HD52AZ001, CAPACITY 2HP, VOLTAGE |
| Shipper Name | WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY L |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT B39 + B41 IN ONE PART OF LOT |
| Address Line 2 | CN2, AN DUONG INDUSTRIAL PARK, AN |
| Address Line 3 | PHONG WARD, HAI PHONG CITY, VIETNAM |
| Consignee Name | WOLONG AMERICAS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8770W BRYN MAWR STE 1402 CHICAGO |
| Address Line 2 | IL 60631 |
| Container Number | RRSU5000215 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261270815 |
| Seal Number 1 | A4261270815 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD5 2AZ468, CAPACITY 1.3HP, VOLTAGE 460V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD52AZ002, C APACITY 2HP, VOLTAGE 460V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDITIONER MODEL: HD52AZ386, CAPACITY 3H P, VOLTAGE 380V ELECTRIC MOTOR FOR AIR CONDIT IONER MODEL: HD52AZ001, CAPACITY 2HP, VOLTAGE |
| Additional Cargo 1 | 460V INVOICE NO : XXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 144 | 2025-03-28 |
| Savannah, Georgia | 137 | 2026-05-05 |
| Los Angeles, California | 105 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 104 | 2026-04-29 |
| Charleston, South Carolina | 72 | 2025-05-29 |
| Newark, New Jersey | 40 | 2026-04-13 |
| Seattle, Washington | 4 | 2025-08-19 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2022-06-15 |
| Wilmington, North Carolina | 4 | 2021-04-12 |
| New York, New York | 2 | 2024-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 373 | 2025-10-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 58 | 2026-04-13 |
| Haiphong Vietnam | 54 | 2026-05-05 |
| Yantian China (Mainland) | 32 | 2026-04-29 |
| Singapore Singapore | 32 | 2024-06-07 |
| Vung Tau Vietnam | 20 | 2025-11-01 |
| Pusan South Korea | 14 | 2026-03-27 |
| Shekou China (Mainland) | 11 | 2025-05-29 |
| All Other Viet Nam Ports | 3 | 2023-12-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-02-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolong Americas LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLONG AMERICAS LLC | 8770W BRYN MAWR STE 1402 CHICAGO IL 60631 US | 2026-04-29 | 227 |
| WOLONG AMERICAS LLC | 8770W BRYN MAWR STE 1402 CHICAGO IL 60631 | 2026-05-05 | 130 |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2026-03-27 | 25 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2025-10-28 | 10 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2026-04-13 | 10 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2026-01-28 | 7 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2026-01-26 | 3 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2026-02-18 | 1 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2025-08-19 | 1 | |
| WOLONG AMERICAS LLC | 2025-12-27 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Wolong Americas LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-08-25 | 1 | |
| 2017-12-01 | 3 | |
| 2017-02-01 | 9 | |
| 2017-01-17 | 1 | |
| 2016-02-05 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Wolong Americas LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-07-07 | 1 |