There are a total of 230 bills of lading on file for Cascade Health And Fitness LLC between November 18th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 230 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 230 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 407 |
| Notify Party Records | 27 |
| First Shipment on File | Nov 18th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Cascade Health And Fitness LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Cascade Health And Fitness LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| C2P TAIWAN LTD | May 2026 | 115 | 62 |
| FITEK FITNESS PRODUCTS INC. | May 2026 | 2,554 | 17 |
| SEATTLE HOME FITNESS LLC | Feb 2025 | 103 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Health And Fitness LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| CASCADE-SERVICES LLC | May 2026 | 88 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | YMJAW221007729 | EAIDGZS2602001 | 055E | House Bill | EAID | 9637260 | HMM PRIDE | 2026-03-01 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 54 CTN | 8,158 KG | House to House | C2P TAIWAN LTD | CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | TREADMILL AND SPARE PARTS FOR TREADMILL | |
| 2026-02-04 | EGLV003501593603 | EAIDTWTIW2512088 | 0145E | House Bill | EAID | 9300415 | EVER SMILE | 2026-02-03 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 157 CTN | 8,127 KG | House to House | C2P TAIWAN LTD | CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | EXERCISE EQUIPMENT AND SPARE PARTS | |
| 2026-01-28 | YMJAW202204175 | EAIDTWTIW2512141 | 188E | House Bill | EAID | 9198288 | YM COSMOS | 2026-01-27 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 12 CTN | 144 KG | Container Station | FITEK FITNESS PRODUCTS INC | CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | PARTS FOR EXERCISE EQUIPMENT | |
| 2026-01-21 | YMJAW221007562 | EAIDGZS2512006 | 047E | House Bill | EAID | 9725134 | HYUNDAI JUPITER | 2026-01-20 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 54 CTN | 8,292 KG | C2P TAIWAN LTD | CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | TREADMILL AND SPARE PARTS FOR | ||
| Run Date | 2026-03-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-22 |
| Trade Update Date | 2026-02-24 |
| Master BOL # | EGLV003600141034 |
|---|---|
| House BOL # | EAIDTWTIW2602006 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EAID |
| Voyage # | 0153E |
| IMO # | 9168879 |
| Vessel Name | EVER USEFUL |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8919 KG |
| Weight in KG | 8,919 KG |
| Quantity | 151 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU8552560 |
| Commodity Description |
EXERCISE EQUIPMENT AND SPARE PARTS |
| Shipper Name | C2P TAIWAN LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 161 SHIHJHENG S 2ND ROAD |
| City | TAICHUNG CITY |
| Country Code | TW |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +886422556488 |
| Consignee Name | CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17610 WOODINVILLE SNOHOMISH NE |
| City | WOODINVILLE |
| State Province | WA |
| Zip Code | 98072 |
| Country Code | US |
| Container Number | EMCU8552560 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCSMN6184 |
| Seal Number 1 | EMCSMN6184 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EXERCISE EQUIPMENT AND SPARE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | N/A |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000008919 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 193 | 2026-04-01 |
| Seattle, Washington | 33 | 2024-08-10 |
| Los Angeles, California | 3 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 1 | 2023-11-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 180 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 36 | 2026-03-03 |
| Taibei China (Taiwan) | 5 | 2023-05-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2021-06-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2019-10-26 |
| Vancouver, BC Canada | 1 | 2024-08-10 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2023-11-30 |
| China (Taiwan) | 1 | 2019-06-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Health And Fitness LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | 17610 WOODINVILLE SNOHOMISH NE WOODINVILLE WA 98072 US | 2026-05-14 | 50 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | PO BOX 1318 17610 WOODINVILLE SNOHOMISH NE WOODINVILLE WA 98072 US | 2023-03-27 | 123 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS | 2013-10-03 | 11 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | 2017-03-02 | 7 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS. | 2015-08-05 | 7 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | 2024-06-15 | 6 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | 2021-11-05 | 4 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | 2017-06-21 | 4 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS | 2015-03-19 | 3 | |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS | 2013-10-03 | 2 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Cascade Health And Fitness LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-05 | 178 | |
| 2025-12-05 | 178 | |
| 2016-03-24 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||