There are a total of 519 bills of lading on file for Cascade Maverik Lacrosse LLC between March 28th, 2017 and May 22nd, 2026.
Of those 519 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 519 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 531 |
| Notify Party Records | 12 |
| First Shipment on File | Mar 28th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade Maverik Lacrosse LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade Maverik Lacrosse LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VIETNAM DONA STANDARD FOOTWEAR CO.,LTD | May 2026 | 3,762 | 34 |
| CORTINA GLOBAL CORPORATION | May 2026 | 3,624 | 28 |
| BONNY COMPOSITE-TECH(TX) LTD | Jun 2024 | 300 | 14 |
| XIAMEN PHEASANT HI TECH ALUMINIUM CO., LTD | May 2026 | 782 | 13 |
| GUDO AG | Nov 2025 | 31 | 7 |
| CORTINA SIAM SPORTS CO.,LTD. | May 2026 | 1,088 | 6 |
| XIAMEN WANGUOXING TRADE CO.,LTD. | May 2026 | 2,931 | 5 |
| MINTECH ENTERPRISES CO., LTD. | May 2026 | 1,493 | 5 |
| MASCO ENTERPRISE THAILAND CO LTD | May 2026 | 198 | 3 |
| MASCO CABINETRY | Apr 2026 | 1,496 | 3 |
| BONNY COMPOSITE-TECH(TONGXIANG) LTD | May 2026 | 297 | 3 |
| VUNG TAU ORIENT CO., LTD. | May 2026 | 694 | 2 |
| UNIVERSAL TRIM SUPPLY CO., LTD | Aug 2025 | 101 | 2 |
| POWERACE INDUSTRIAL PTE LTD | Jan 2026 | 173 | 2 |
| Mar 2026 | 2 | 2 | |
| Nov 2025 | 10 | 1 | |
| PT. WONEEL MIDAS LEATHERS | May 2026 | 1,304 | 1 |
| NINGBO RIZI DRESSES CO.,LTD | May 2026 | 166 | 1 |
| LOGWIN AIR & OCEAN HONG KONG LTD | Mar 2026 | 200 | 1 |
| Jul 2023 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Maverik Lacrosse LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| CASCADE SPRINGFIELD | May 2026 | 666 | 11 |
| CASCADE TRADING LIMITED | Apr 2026 | 362 | 11 |
| CASCADE WACO | May 2026 | 238 | 8 |
| CASCADE XIAMEN FORKLIFT TRUCK ATTAC | May 2026 | 836 | 12 |
| CASCADE-SERVICES LLC | May 2026 | 88 | 17 |
| CASCADES-IFC DISPOSABLES, INC. | Feb 2025 | 1,094 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | OOLU2322479350 | MZLY26HCM0018119 | 004E | House Bill | MZLY | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 66 CTN | 578 KG | Container Station | VUNG TAU ORIENT | CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | NOTIFY PARTY BAUER HOCKEY LLC PARK AVENEW YORK NEW YORK UNITED STATESSPORT GOOD ( GLOVE, GOALIE CHEST PAD, SHOULDER PAD) INVOIC ... | |
| 2026-05-01 | ONEYXMNG28642400 | MZLY26NG10028548 | E015 | House Bill | MZLY | 9935088 | WAN HAI A05 | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 26 CTN | 152 KG | XIAMEN PHEASANT HI-TECH ALUMINIUM | CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | LACROSSE SHAFTSFA- | ||
| 2026-04-17 | EGLV003600328983 | MZLY26TPE0015041 | 14470 | House Bill | MZLY | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 247 CTN | 1,180 KG | House to House | CORTINA GLOBAL CORP | CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | CHARGER COMPLETE STICK | |
| 2026-04-02 | ONEYTPEG09002900 | MZLY26TPE0014523 | 064E | House Bill | MZLY | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 14 CTN | 119 KG | Container Yard | CORTINA GLOBAL CORP | CASCADE MAVERICK LACROSSE LLC | OPTIK ALLOY SHAFT??WHITE | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | MAEU266635283 |
|---|---|
| House BOL # | MZLY26BKK0032110 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MZLY |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9630365 |
| Vessel Name | SEASPAN GANGES |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BANGKOK |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 221 KG |
| Weight in KG | 221 KG |
| Quantity | 68 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU5771303 |
| Commodity Description |
Z REAR FOAM PA |
| Shipper Name | CORTINA SIAM SPORTS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 88 MOO 2 TUMBOL BANMAI, AMHUR MUANG |
| City | CHACHOENGSAO |
| Country Code | TH |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +6638858856 |
| Shipper Name | CORTINA SIAM SPORTS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 88 MOO 2 TUMBOL BANMAI, AMHUR MUANG |
| City | CHACHOENGSAO |
| Country Code | TH |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MUAY@SCORTINA.CO.TH |
| Consignee Name | CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 280 PARK AVE |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10017-127 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | NICK.CREGAN@BAUER.COM |
| Consignee Name | CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 280 PARK AVE |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10017-127 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16034302111 |
| Container Number | TIIU5771303 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TH1272820 |
| Seal Number 1 | TH1272820 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | Z REAR FOAM PA |
| Marks and Numbers 1 | PO#.: 4500460601,4500461527?? DESTINATION :CA SCADE/MAVERIK?? LACROSS?? -LIVERPOOL?? ADDRES S : 4697 CROSSROADS PARK?? DRIVE?? LIVERPOOL, NY 13088 USA?? CARTON#:_____OF?? N.W.:_______ __KGS?? G.W.:_________KGS?? MEAS.________CUFT ?? COUNTRY OF ORIGINAL :MADE IN?? THAILAND |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950699 | 00000000 | 0000000221 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 140 | 2024-06-06 |
| Los Angeles, California | 128 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 124 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 67 | 2026-01-16 |
| Seattle, Washington | 52 | 2022-10-31 |
| Oakland, California | 5 | 2022-05-18 |
| New York, New York | 3 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 95 | 2026-02-16 |
| Xiamen China (Mainland) | 66 | 2026-05-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 59 | 2026-04-02 |
| Vung Tau Vietnam | 58 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 57 | 2026-05-23 |
| All Other Viet Nam Ports | 46 | 2023-03-23 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 37 | 2026-01-13 |
| Tan Cang Vietnam | 18 | 2022-11-15 |
| Taibei China (Taiwan) | 12 | 2026-04-17 |
| Laem Chabang Thailand | 11 | 2026-05-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Maverik Lacrosse LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 280, PARK AVE, NEW YORK, NY 10017-1274, UNITED STATES NEW YORK NY 10017-127 | 2026-01-03 | 14 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 280 PARK AVE NEW YORK NY 10017-127 US | 2026-05-11 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-06-16 | 7 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2026-01-16 | 5 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-07-01 | 5 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-06-09 | 3 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-09-29 | 3 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2026-01-03 | 2 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-11-04 | 1 | |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | 2025-08-25 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Cascade Maverik Lacrosse LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 24 | |
| 2023-07-29 | 1 | |
| 2020-02-11 | 1 | |
| 2018-12-31 | 41 |
Below are the top 4 email addresses on file for Cascade Maverik Lacrosse LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 12 | |
| 2020-02-11 | 1 | |
| 2018-04-12 | 1 | |
| 2017-06-05 | 1 |