There are a total of 14,960 bills of lading on file for Cascade International Inc between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 14,960 bills of lading, 512 were within the past 30 days and 1,597 were within the past 90 days.
| Total Records | 14,960 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 664 |
| Notify Party Records | 14,705 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 512 |
| Records in Last 90 Days | 1,597 |
| Records in the Past Year | 5,670 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE INTERNATIONAL INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade International Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade International Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PT. INTERTREND UTAMA | May 2026 | 6,670 | 3,879 |
| HAMPTON LUMBER SALES | May 2026 | 11,684 | 3,366 |
| MOUNTAIN FOREST PRODUCT CO., LTD. | May 2026 | 1,375 | 1,116 |
| PT. INTERA INDONESIA | May 2026 | 3,977 | 629 |
| COMPOSITE TECHNOLOGY INTERNATIONAL | May 2026 | 30,062 | 610 |
| HK CENTRE CROWN TECHNOLOGY CO LTD | Aug 2024 | 597 | 562 |
| US LUMBER - RALEIGH BRANCH | May 2026 | 628 | 542 |
| NOVO ALLENTOWN | May 2026 | 478 | 478 |
| US LUMBER - GREENVILLE BRANCH | May 2026 | 519 | 451 |
| THE EMPIRE COMPANY, INC. | Aug 2024 | 8,570 | 412 |
| PT. INTERKRAFT | Apr 2026 | 3,067 | 407 |
| HOO MING TRADING CO.,LTD | May 2026 | 566 | 406 |
| CTI DOOR COMPONENTS INC | Sep 2025 | 1,467 | 395 |
| NOVO CHANNAHON | May 2026 | 384 | 384 |
| GREENLAND FOOD LTD. | May 2026 | 1,229 | 346 |
| LY FURNITURE SDN BHD | May 2026 | 12,614 | 319 |
| BANDAO INTERNATIONAL PTE. LTD. | May 2026 | 1,278 | 253 |
| US LUMBER ATLANTA BRANCH | May 2026 | 308 | 244 |
| NOVO ZEELAND | May 2026 | 225 | 222 |
| HUILIN VIETNAM WOOD COMPANY LIMITED | May 2026 | 611 | 222 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade International Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| CASCADE SPRINGFIELD | May 2026 | 666 | 11 |
| CASCADE TRADING LIMITED | Apr 2026 | 362 | 11 |
| CASCADE WACO | May 2026 | 238 | 8 |
| CASCADE-SERVICES LLC | May 2026 | 88 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | EGLV020600140691 | 0161E | Regular Bill | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 392 PCS | 13,591 K | House to House | J.CEDAR MARKETING | TRAPA FOREST PRODUCTS | CASCADE INTERNATIONAL INC. | CEDAR LUMBER ROUGH HT CEDAR LUMBER ROUGH HT HS CODE 4407.19 PO NO. XXXXXX INSIDE PACKAGE 392PCS=392PCS | |
| 2026-05-29 | EGLV020600138662 | 0161E | Regular Bill | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,722 PCS | 37,870 K | House to House | NIPPON PAPER LUMBER | TRAPA FOREST PRODUCTS US | CASCADE INTERNATIONAL INC. | XXXXXXXX SAWN XXXXXXXX SUGI LUMBER KD ROUGH SAWN JAPANESE SUGI LUMBER KD ROUGH SAWN JAPANESE SUGI LUMBER SUGI(CRYPTOMERIA JAPONI... | |
| 2026-05-29 | EGLV020600141999 | 0161E | Regular Bill | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,686 PCS | 34,198 K | House to House | J.CEDAR MARKETING | TRAPA FOREST PRODUCTS | CASCADE INTERNATIONAL INC. | CEDAR LUMBER ROUGH KD CEDAR LUMBER ROUGH KD CEDAR LUMBER ROUGH KD HS CODE 4407.19 PO NO. XXXXXX 412584 | |
| 2026-05-29 | EGLV020600129221 | 0161E | Regular Bill | EGLV | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 6,496 PCS | 48,310 K | House to House | NOWHEREJP | HAMPTON LUMBER SALES COMPANY | CASCADE INTERNATIONAL INC. | XXXXXXXX CEDAR FENCING JAPANESE CEDAR FENCING JAPANESE CEDAR FENCING INSIDE PACKAGE 42PKG=6496PCS EGSU1118144 INSIDE PACKAGE 24P... | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | ONEYPNHG09641800 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 077E |
| IMO # | 9468310 |
| Vessel Name | ONE ARCADIA |
| Vessel Country | KY |
| Place of Receipt | SIHANOUKVILLE |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | DENVER, COLORODA (3307) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25024 KG |
| Weight in KG | 25,024 KG |
| Quantity | 22 PKG |
| Volume | 29 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
ONEU1486207 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (OTHER OTHER BUILDER'S JOINERY AND CARPENTRY OF WOOD (FINGER JOINTE D)) - "HTSCD_DESCRIPTION" (OTHER ARTICLES OF WOOD: WOOD DOWEL PINS: PLAIN) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT |
| Notify Party Name | CASCADE INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 2 | 4960 SE HANSON CIR STUART FL 34997 |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | ONEU1486207 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KHAC38736 |
| Seal Number 1 | KHAC38736 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (OTHER OTHER BUILDER'S JOINERY AND CARPENTRY OF WOOD (FINGER JOINTE D)) - "HTSCD_DESCRIPTION" (OTHER ARTICLES OF WOOD: WOOD DOWEL PINS: PLAIN) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT |
| Additional Cargo 1 | ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 442199 | 00500480 | 0000025024 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 2,127 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 2,018 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 1,602 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 1,358 | 2026-05-15 |
| Savannah, Georgia | 1,335 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 837 | 2026-05-22 |
| Jacksonville, Florida | 831 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 792 | 2026-05-22 |
| Baltimore, Maryland | 691 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 678 | 2026-05-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 6,148 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 3,032 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 940 | 2026-05-18 |
| Vung Tau Vietnam | 606 | 2026-05-20 |
| Yantian China (Mainland) | 455 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 441 | 2026-05-21 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 410 | 2026-05-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 368 | 2026-05-21 |
| Kajang Malaysia | 293 | 2026-05-21 |
| All Other Viet Nam Ports | 254 | 2026-05-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade International Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 4960 SE HANSON CIR STUART FL 34997 UNITED STATES | 2026-05-23 | 2,641 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 10279 SE VOLADOR CIRCLE HOBE SOUND FL 33455-4253 UNITED STA | 2026-05-23 | 574 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-05-18 | 274 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-05-22 | 166 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-05-19 | 132 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-04-23 | 124 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-05-01 | 107 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-04-23 | 104 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2025-11-03 | 81 | |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | 2026-03-09 | 78 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Cascade International Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 28 | |
| 2026-05-16 | 683 | |
| 2026-04-20 | 1 | |
| 2026-04-18 | 98 | |
| 2026-02-23 | 6 | |
| 2025-11-17 | 92 | |
| 2025-08-15 | 17 | |
| 2025-04-14 | 13 | |
| 2025-04-11 | 77 | |
| 2025-03-31 | 36 |
Below are the top 10 email addresses on file for Cascade International Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 505 | |
| 2026-04-24 | 6 | |
| 2026-03-04 | 2 | |
| 2026-02-05 | 19 | |
| 2026-01-27 | 104 | |
| 2025-11-19 | 17 | |
| 2025-11-06 | 15 | |
| 2025-10-18 | 37 | |
| 2025-08-07 | 2 | |
| 2025-07-26 | 4 |