There are a total of 1,399 bills of lading on file for Guala Dispensing Mexico Sa De CV between July 17th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,399 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 50 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,399 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,090 |
| Consignee Records | 354 |
| Notify Party Records | 180 |
| First Shipment on File | Jul 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 50 |
| Records in the Past Year | 180 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guala Dispensing Mexico Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guala Dispensing Mexico Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RECKITT BENCKISER LLC | May 2026 | 22,576 | 227 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 64 |
| UNILEVER ARGENTINA, S.A. | May 2026 | 1,720 | 32 |
| UNILEVER BRASIL INDUSTRIAL LTDA | May 2026 | 714 | 27 |
| GREEN STAIR INC. | May 2026 | 543 | 26 |
| PAGLIARA PRODOTTI CHIMICI SPA | May 2026 | 75 | 25 |
| VERSALIS DEUTSCHLAND GMBH | May 2026 | 136 | 22 |
| OLEIN RECOVERY CORP. | May 2026 | 2,734 | 22 |
| EVC INDUSTRIAL LTDA | May 2026 | 39 | 19 |
| M.A. ABUDAWOOD & PARTNERS FOR INDUS | Feb 2026 | 22 | 16 |
| STAR BRANDS LIMITED | May 2026 | 384 | 15 |
| CLOROX ARGENTINA S A | Jun 2024 | 75 | 15 |
| CAMBRIAN PACKAGING LTD | May 2026 | 12 | 11 |
| BOREALIS AG | May 2026 | 13,838 | 10 |
| DASTY ITALY SPA | May 2026 | 15 | 8 |
| VERSALIS FRANCE SAS | Oct 2025 | 146 | 7 |
| Oct 2024 | 7 | 7 | |
| Mar 2026 | 10 | 5 | |
| PIOVAN SPA | May 2026 | 773 | 5 |
| MB CONVEYORS SRL | Apr 2026 | 135 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guala Dispensing Mexico Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUADALUPE GARCIA | Jan 2025 | 94 | 0 |
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,456 | 20 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| GUAN CHONG COCOA MANUFACTURER SDN BHD | May 2026 | 2,860 | 64 |
| GUAN DAI TECHNOLOGY COMPANY LTD. | May 2026 | 187 | 7 |
| GUAN JUN CO.,LTD | Jul 2022 | 826 | 0 |
| GUAN RUI FURNITURE (VIET NAM) CO. | May 2026 | 914 | 44 |
| GUAN SHENG OPTICAL CO., LTD. | May 2026 | 316 | 8 |
| GUAN'S MUSHROOM (CANADA) INC. | May 2026 | 478 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUME3260505877 | HLCUME3QE05877AA | 2620S | House FROB | HLCU | 9332872 | LE HAVRE EXPRESS | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 616 PCS | 7,187 K | House to House | GUALA DISPENSING MEXICO S.A. DE C.V. | EVC INDUSTRIAL LTDA | IMPORTCARGO DO BRASIL AGENCIAMENTO DE CARGAS LTDA. | ATOMIZADORES DE PLASTICO / PLASTIC ATOMIZERS NCM 8424 WOODEN PACKAGE NOT APPLICABLE |
| 2026-05-20 | HLCUME3260444765 | HLCUME3QD44765AA | 2620S | House FROB | HLCU | 9332872 | LE HAVRE EXPRESS | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 80 PCS | 25,291 K | House to House | GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | UNILEVER BRASIL INDUSTRIAL LTDA | UNILEVER BRASIL INDUSTRIAL LTDA | PLASTIC ATOMIZER INVOICE V3 16995 OC 4506699853 NCM 8424 WOODEN PACKAGE NOT APPLICABLE PLASTIC ATOMIZER INVOICE V3 16996 OC 4506... |
| 2026-05-19 | COSU6452360780 | COSU645236078001 | 0GBF9 | House FROB | COSU | 9629457 | CARDIFF | 2026-05-17 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 4 PLT | 894 KG | House to House | GUALA DISPENSING MEXICO S.A. DE C.V | CHEM CLEAN LIMITED | CHEM CLEAN LIMITED | PLASTIC TRIGGER SPRAYERS |
| 2026-05-16 | HLCUME3260462802 | HLCUME3QD62802AA | 619E | House FROB | HLCU | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-15 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 21 PCS | 5,950 K | House to House | GUALA DISPENSING MEXICO S.A. DE C.V | GUALA DISPENSING SPA | GUALA DISPENSING SPA | PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS 842489 |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-18 |
| Master BOL # | HLCUME3260459911 |
|---|---|
| House BOL # | HLCUME3QD59911AA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 620E |
| IMO # | 9222986 |
| Vessel Name | GSL TEGEA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ALTAMIRA, TAM, MX |
| Foreign Port of Lading | TAMPICO MEXICO (20193) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6162 K |
| Weight in KG | 6,162 KG |
| Quantity | 21 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU6675430 |
| Commodity Description |
PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS CODE 842489 |
| Shipper Name | GUALA DISPENSING MEXICO,SA |
|---|---|
| Address Line 1 | DE CV JARDIN DE LA UNION 102 |
| Address Line 2 | COL. PARQUE INDUSTRIAL SANTA FE |
| Address Line 3 | AMPLIACION |
| Address Line 4 | SILAO,GTO.MEXICO GDM071211134 |
| Consignee Name | CAMBRIAN PACKAGING |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 1 |
| Address Line 2 | TOTAL PARK, HORTONWOOD, TELFORD |
| Address Line 3 | UNITED KINDOM UK427652386 |
| Address Line 4 | EORI NO UK427652386 |
| Notify Party Name | CAMBRIAN PACKAGING |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 1 |
| Address Line 2 | TOTAL PARK, HORTONWOOD, TELFORD |
| Address Line 3 | UNITED KINDOM |
| Container Number | BMOU6675430 |
|---|---|
| Seal Number 1 | Z026442 |
| Seal Number 1 | Z026442 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC TRIGGER SPRAYERS HS CODE 842489 |
| Marks and Numbers 1 | NM . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 842489 | 00000000 | 0000000000 |
| 842489 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 996 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 163 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 80 | 2024-11-02 |
| Port Everglades, Florida | 68 | 2025-12-20 |
| San Juan, Puerto Rico | 32 | 2026-03-19 |
| New Orleans, Louisiana | 23 | 2025-04-15 |
| Savannah, Georgia | 20 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2023-09-21 |
| Oakland, California | 2 | 2014-09-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tampico Mexico | 830 | 2026-05-23 |
| Veracruz Mexico | 196 | 2026-05-20 |
| Genoa Italy | 107 | 2026-05-11 |
| La Spezia Italy | 92 | 2025-08-08 |
| Anvers Belgium | 67 | 2026-05-11 |
| Le Havre France | 24 | 2019-02-28 |
| Bremerhaven Germany | 16 | 2024-04-19 |
| Rotterdam Netherlands | 13 | 2023-09-21 |
| Leghorn Italy | 12 | 2026-01-16 |
| Caucedo Dominican Republic | 12 | 2025-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guala Dispensing Mexico Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | AV. JARDIN DE LA UNION 102, COL. PU SILAO GUA 36275 MEXICO | 2025-10-06 | 95 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | AV JARDIN DE LA UNION 102 PARQUE INDUSTRIAL SANTA FE SILAO MX | 2025-06-04 | 34 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-05-11 | 28 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-05-14 | 26 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-02-21 | 22 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-05-11 | 20 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-05-14 | 4 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2025-06-19 | 2 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2025-06-28 | 2 | |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | 2026-04-25 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Guala Dispensing Mexico Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 112 | |
| 2026-05-14 | 4 | |
| 2026-04-10 | 7 | |
| 2025-01-22 | 5 | |
| 2023-12-28 | 6 | |
| 2022-06-27 | 1 | |
| 2021-12-16 | 1 | |
| 2019-02-07 | 30 | |
| 2014-09-03 | 11 | |
| 2013-10-08 | 8 |
Below are the top 1 email addresses on file for Guala Dispensing Mexico Sa De CV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-10 | 7 |