There are a total of 1,197 bills of lading on file for PT. Elite KAYU Perkasa between March 16th, 2023 and May 14th, 2026.
Of those 1,197 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 111 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,197 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,197 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 16th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 111 |
| Records in the Past Year | 484 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for PT. ELITE KAYU PERKASA.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with PT. Elite KAYU Perkasa, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with PT. Elite KAYU Perkasa in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRAFITI HOME, INC | May 2026 | 1,263 | 1,197 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to PT. Elite KAYU Perkasa.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| PT ECLAT TEXTILE INTERNATIONAL | May 2026 | 472 | 73 |
| PT ECO SMART GARMENT INDONESIA | Feb 2026 | 203 | 0 |
| PT ECU WORLDWIDE INDONESIA | May 2026 | 841 | 59 |
| PT EMBEE PLUMBON TEKSTIL | May 2026 | 629 | 13 |
| PT EMO TRANS INDONESIA | Apr 2026 | 148 | 2 |
| PT ENERGI SEJAHTERA MAS | May 2026 | 210 | 10 |
| PT. ECOGREEN OLEOCHEMICALS | May 2026 | 5,185 | 94 |
| PT. ECOS JAYA INDONESIA | Jun 2024 | 911 | 0 |
| PT. EDS MANUFACTURING INDONESIA | Feb 2025 | 1,128 | 0 |
| PT. EFL GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 5,742 | 257 |
| PT. EHWA INDONESIA | May 2026 | 1,348 | 23 |
| PT. EINS TREND | May 2025 | 1,890 | 0 |
| PT. ELANGPERDANA TYRE INDUSTRY | May 2026 | 9,701 | 278 |
| PT. EMSONIC INDONESIA | Feb 2025 | 137 | 0 |
| PT. ENERGI OLEO PERSADA | Nov 2025 | 127 | 0 |
| PT. ENNOVI INTEGRATED ENGINEERING S | May 2026 | 80 | 15 |
| PT. ENSIGN DINAMIKA LOGISTICS | Apr 2026 | 194 | 2 |
| PT. EQUATOR JINGGA | May 2026 | 425 | 35 |
| PT. ERATEX DJAJA TBK | May 2026 | 2,010 | 55 |
| PT. ESTU ADIMORE. | Mar 2023 | 175 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269484577 | TLKPKJTLAX64305X | 618E | House Bill | TLKP | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 517 BOX | 7,666 KG | Container Yard | PT ELITE KAYU PERKASA | GRAFITI HOME, INC | GRAFITI HOME, INC | 517 BOXES OF SOFA PARTS (INDOOR) HS CODE 940 1.9100 HTS CODE 9401.91.90.90 |
| 2026-05-28 | MAEU269239409 | OSTIJKLAX2640019 | 618E | House Bill | OSTI | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 532 PKG | 8,304 K | Container Yard | PT. ELITE KAYU PERKASA | GRAFITI HOME, INC | PERFECT LOGISTICS INTERNATIONAL INC | SEAT CHAISE SECTIONAL INDOOR | |
| 2026-05-28 | MAEU269239749 | OSTIJKLAX2640020 | 618E | House Bill | OSTI | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 488 PKG | 7,096 K | Container Yard | PT. ELITE KAYU PERKASA | GRAFITI HOME, INC | PERFECT LOGISTICS INTERNATIONAL INC | SEAT CHAISE SECTIONAL (INDOOR) | |
| 2026-05-28 | MAEU269089211 | OSTIJKLAX2640010 | 618E | House Bill | OSTI | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 449 PKG | 7,059 K | Pier to Pier | PT ELITE KAYU PERKASA | GRAFITI HOME INC | PERFECT LOGISTICS INTERNATIONAL INC | 449 PACKAGES OF SEAT CHAISE SECTIONAL INDOOR | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | MAEU269144229 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPKJTLAX64341X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9359002 |
| Vessel Name | GERNER MAERSK |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7942 KG |
| Weight in KG | 7,942 KG |
| Quantity | 518 BOX |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU5862418 |
| Commodity Description |
518 BOXES OF SEAT CHAISE SECTIONAL |
| Shipper Name | PT ELITE KAYU PERKASA |
|---|---|
| Address Line 1 | JL KAPUK KAMAL RAYA NO. 32A PENJARI |
| Address Line 2 | NGAN, JAKARTA U,JAKARTA,ID |
| Consignee Name | GRAFITI HOME, INC (DBA 7TH AVENUE) |
|---|---|
| Address Line 1 | 240 W. IVY AVE., INGLEWOOD,,CALIFOR |
| Address Line 2 | NIA,CALIFORNIA 90302,US |
| Notify Party Name | GRAFITI HOME, INC (DBA 7TH AVENUE) |
|---|---|
| Address Line 1 | 240 W. IVY AVE., INGLEWOOD,,CALIFOR |
| Address Line 2 | NIA,US |
| Container Number | MRKU5862418 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ML-ID1285609 |
| Seal Number 1 | ML-ID1285609 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 518 BOXES OF SEAT CHAISE SECTIONAL |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 867 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 330 | 2026-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 674 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 151 | 2026-05-15 |
| Hong Kong Hong Kong | 70 | 2025-02-12 |
| Pusan South Korea | 61 | 2026-05-07 |
| Nansha China (Mainland) | 61 | 2026-03-17 |
| Xiamen China (Mainland) | 38 | 2025-07-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2026-05-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 19 | 2026-04-11 |
| Tanjung Priok Indonesia | 18 | 2024-11-13 |
| Yantian China (Mainland) | 17 | 2026-04-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for PT. Elite KAYU Perkasa that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| PT. ELITE KAYU PERKASA | JL KAPUK KAMAL RAYA NO. 32A PENJARINGAN, JAKARTA UTARA | 2026-05-15 | 617 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | JL KAPUK KAMAL RAYA NO. 32A PENJARI NGAN, JAKARTA U,JAKARTA,ID | 2025-07-10 | 200 |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | 2025-11-06 | 29 | |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | 2025-06-11 | 18 | |
| PT. ELITE KAYU PERKASA | 2025-07-09 | 5 | |
| PT ELITE KAYU PERKASA | 2026-05-14 | 116 | |
| PT ELITE KAYU PERKASA | 2026-05-07 | 51 | |
| PT ELITE KAYU PERKASA | 2026-03-10 | 30 | |
| PT ELITE KAYU PERKASA | 2026-04-23 | 26 | |
| PT ELITE KAYU PERKASA | 2026-03-04 | 22 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||